Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2015/08

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aktualnie na stronie głównej

Szarczjezioro położone na Pojezierzu Lubuskim w Bruździe Zbąszyńskiej, w województwie lubuskim, na północno-zachodnim krańcu wsi Pszczew. Otoczenie jeziora stanowią głównie tereny rolnicze, lasy znajdują się wyłącznie w pobliżu południowego brzegu, za skarpą linii kolejowej Międzyrzecz-Międzychód. Dno akwenu jest twarde i piaszczyste, ale jednocześnie bardzo zróżnicowane. Najgłębsze miejsca jeziora sąsiadują ze znacznymi wypłyceniami, porośniętymi roślinnością wynurzoną. Nadmiar wód odprowadzany jest niewielkim ciekiem na północ poprzez jeziora Białe, Czarne oraz Lubikowskie, aż do Warty. Jezioro zostało zagospodarowane na potrzeby turystyki i rekreacji. Liczna zabudowa rekreacyjna zlokalizowana jest na krańcu południowo-wschodnim i zachodnim. Jezioro w całości znajduje się na obszarze Pszczewskiego Parku Krajobrazowego oraz na obszarach chronionych w ramach programu Natura 2000. Czytaj więcej…


Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce Dobry Artykuł.

2008: wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2020: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2021: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2022: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2023: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień


1 sierpnia[edytuj kod]

Walter Röhrlniemiecki kierowca rajdowy. W swojej karierze był członkiem zespołów: Opel Rally Team, Fiat Italia, Lancia oraz Audi Sport. Swoją karierę rajdową rozpoczął w 1968 roku, a jego pierwszym samochodem był Fiat 850 Coupé. W styczniu 1973 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata jadąc samochodem Opel Commodore GS/E. Debiutancki Rajd Monte Carlo ukończył na 45. miejscu. W 1974 roku został rajdowym mistrzem Europy. W maju 1975 roku podczas Rajdu Grecji po raz pierwszy odniósł zwycięstwo w mistrzostwach świata. W 1980 roku wywalczył swoje pierwsze mistrzostwo świata. W 1982 roku ponownie został mistrzem świata, a także sięgnął po mistrzostwo Afryki. W 1983 roku wywalczył wicemistrzostwo. W rajdach jeździł do 1987 roku. Röhrl wziął udział w 75 rajdach w mistrzostwach świata. Wygrał 14 z nich i 31 razy stawał na podium. Zdobył w sumie 494 punktów. Stu niezależnych ekspertów związanych z rajdami wybrało go Najlepszym Kierowcą Rajdowym Wszech Czasów.

2 sierpnia[edytuj kod]

ORP Garland – brytyjski niszczyciel typu G z okresu międzywojennego i II wojny światowej, służący w latach 19401946 w polskiej Marynarce Wojennej. Po zakończeniu wojny, w latach 19491964, służył w marynarce holenderskiej jako Hr. Ms. Marnix. Zbudowany na zamówienie Royal Navy w latach 19341935, wszedł do służby w 1936 roku jako HMS Garland. Wkrótce po wybuchu wojny, w 1940 roku został wydzierżawiony polskiej Marynarce Wojennej. Biało-czerwoną banderę podniesiono na nim 3 maja 1940 roku na Malcie, ze względów kurtuazyjnych zachowując dotychczasową nazwę. Po ukończeniu szkolenia załogi Garland brał ograniczony udział w działaniach wojennych na Morzu Śródziemnym, zaś od września 1940 roku, po przejściu do Wielkiej Brytanii, w bitwie o Atlantyk. W maju 1942 roku, płynąc w eskorcie konwoju PQ-16 do portów radzieckich, został poważnie uszkodzony na skutek ataków samolotów Luftwaffe, tracąc 25 członków załogi. Pod koniec 1943 roku okręt został przebudowany na niszczyciel eskortowy.

3 sierpnia[edytuj kod]

Język norweskijęzyk z grupy skandynawskiej języków germańskich. Dialekty norweskie tworzą z dialektami szwedzkimi oraz dialektami duńskimi kontinuum, w którym występuje zjawisko asymetrycznej wzajemnej zrozumiałości. Współczesny język norweski nie posiada standardu wymowy; wszystkie dialekty są równorzędne. Do zapisu wykorzystywane są dwa warianty języka pisanego: bokmål (dosł. „język książkowy”) oraz nynorsk (dosł. „nowonorweski”). Formalnie rzecz biorąc oba warianty języka pisanego są równoważne i równouprawnione na podstawie ustawy o używaniu języka w urzędach publicznych z 1980 roku. Język posiada status urzędowego w Norwegii. Norweski jest jednym z języków Rady Nordyckiej. Dzięki Konwencji Języków Nordyckich obywatele państw nordyckich mówiący po norwesku mają prawo korzystać z tego języka w kontaktach z urzędami państwowymi, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów związanych z ewentualnym tłumaczeniem.

4 sierpnia[edytuj kod]

Kuchnia rosyjska – narodowa kuchnia Rosjan. Tradycyjna kuchnia rosyjska dominuje na obszarze leżącym pomiędzy zachodnią granicą kraju a Moskwą oraz Sankt Petersburgiem, włącznie z ich obszarami metropolitalnymi. Tradycyjna kuchnia rosyjska występuje w szerokich wariantach od kuchni chłopskiej aż do kuchni carskiej. Kuchnia chłopska opierała się na surowcach możliwych do wyprodukowania we własnym zakresie, w północnym klimacie, jej podstawę stanowiły: ciemny chleb żytni, różne warianty zupy szczi oraz kasza gryczana i inne kasze. Kuchnia rosyjska słynie z kawioru – luksusowego artykułu spożywczego, który Rosjanie jedzą na blinach wraz z odrobiną lekko kwaśnej śmietany lub na tostach posmarowanych masłem. Połączenie kawioru z blinami bywa uważane za szczególnie wysublimowane smakowo i porównywane do innych perfekcyjnych kombinacji kulinarnych, tj. jajek na bekonie czy makaronu z sosem pomidorowym. Pomimo różnic klimatycznych i obyczajowych tradycyjna kuchnia rosyjska wykazuje podobieństwa do sąsiednich kuchni polskiej i ukraińskiej.

5 sierpnia[edytuj kod]

Order Krzyża Niepodległościpiąte w kolejności polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane osobom, które w latach 1939–1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku i jest kontynuacją ustanowionego 29 października 1930 roku Krzyża Niepodległości. Order dzieli się na dwie klasy: Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, noszony na szyi na wstędze o szerokości 45 mm, oraz Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, noszony na lewej piersi na wstążce o szerokości 40 mm. Godłem orderu jest krzyż równoramienny, złocony, o ramionach w przekroju spłaszczonego ośmioboku, poszerzonych na końcach, połączonych pośrodku prostopadłościanem. Ramiona krzyża pokryte są ciemnoniebieską emalią ze złoconym paskiem przez środek. Na ramionach poziomych jest wyryty dwudzielny napis BOJOWNIKOM NIEPODLEGŁOŚCI, a w środku krzyża – stylizowany wizerunek Orła Białego. Rewers krzyża jest gładki. Na górnym ramieniu Krzyża znajduje się ruchome, ażurowe, złocone zawieszenie.

6 sierpnia[edytuj kod]

I wojna izraelsko-arabska – pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich. Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny był konflikt żydowsko-arabski, który powstał po przyjęciu 29 listopada 1947 roku Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 w sprawie podziału Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Wojna rozpoczęła się po wygaśnięciu brytyjskiego mandatu w Palestynie oraz po proklamacji niepodległości Izraela z 14 maja 1948 roku. Wojna została zakończona 20 lipca 1949 roku podpisaniem porozumień o zawieszeniu broni. Wojna zakończyła się militarnym zwycięstwem Izraela. Zawarte porozumienia o zawieszeniu broni wyznaczyły przebieg nowej wojskowej granicy Izraela. Obejmowała ona około 78% terytorium Palestyny. Upadła w ten sposób idea podziału Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Poza kontrolą izraelską znalazły się jedynie Zachodni Brzeg ze Wschodnią Jerozolimą i Strefa Gazy. Wojna ta nazywana jest przez Izraelczyków wojną o niepodległość bądź wojną wyzwoleńczą, przez Arabów natomiast katastrofą.

7 sierpnia[edytuj kod]

Dire Straitsbrytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera, Davida Knopflera, Johna Illsleya oraz Picka Withersa. Na muzykę Dire Straits wpłynęły różne gatunki, w tym jazz, folk czy blues. Pierwsze lata działalności zespołu przypadły na epokę gwałtownego wzrostu popularności punk rocka, z którym oszczędne, spokojne brzmienie Dire Straits, zbliżone raczej do roots rocka, zdecydowanie kontrastowało. Wiele z ich utworów cechowała melancholijność. Najpopularniejszy album zespołu, Brothers in Arms, sprzedał się w liczbie ponad 30 mln egzemplarzy, będąc zarazem jednym z pierwszych albumów wydanych na płycie CD, które osiągnęły sprzedaż w wysokości większej niż milion kopii, przekraczając wielkość sprzedaży na nośnikach analogowych. Łączna sprzedaż wszystkich albumów Dire Straits na całym świecie wyniosła ponad 120 mln. Zespół otrzymał czterokrotnie nagrodę Grammy, trzy razy Brit Award, dwa razy MTV Video Music Award oraz inne nagrody.

8 sierpnia[edytuj kod]

Macierzanka zwyczajnagatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Ten aromatyczny, niski półkrzew występuje na rozległych obszarach Europy, a jako introdukowany także w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. W Polsce jest pospolity. Rośnie w miejscach słonecznych, w murawach i na skałach, źle znosi zacienienie. Jest jednym z trzech gatunków macierzanek cenionych jako rośliny przyprawowe oraz lecznicze - poza macierzanką zwyczajną podobnie stosowana jest macierzanka piaskowa oraz tymianek. W medycynie ludowej roślina wykorzystywana była na różne sposoby, w tym jako składnik lekarstwa na kaszel. Działa silnie odkażająco i jest zalecana jako środek wykrztuśny oraz wiatropędny. Gatunek ten bywa także uprawiany jako roślina ozdobna. Jest także ważnym źródłem pokarmu dla wielu bezkręgowców.

9 sierpnia[edytuj kod]

Niesławny: Infamous – Festiwal krwigra akcji o otwartym świecie wyprodukowana przez Sucker Punch Productions na konsolę PlayStation 3, której światowa premiera odbyła się 25 października 2011 roku. Akcja tytułu rozgrywa się w mieście New Marais, a gracz wciela się w znanego z poprzednich części serii Cole’a MacGratha obdarzonego nadnaturalnymi mocami. Główny bohater zostaje ukąszony przez wampirzycę i zmienia się w wampira. Rozgrywka skupia się głównie na walce z przeciwnikami przy pomocy różnorodnych mocy. Festiwalu krwi oferuje edytor umożliwiający tworzenie własnych misji i udostępniania ich przez internet innym graczom. Jest on wzbogacony o nowe elementy w stosunku do tego udostępnionego w Niesławny: Infamous 2. W grze istnieje opcja umożliwiająca wykorzystania kontrolera ruchowego PlayStation Move do sterowania głównym bohaterem. Gra została dobrze przyjęta przez recenzentów, uzyskując w agregatorach GameRankings i Metacritic odpowiednio 79,89% oraz 78/100 punktów.

10 sierpnia[edytuj kod]

Słońce też wschodzi – powieść Ernesta Hemingwaya wydana w Stanach Zjednoczonych w październiku 1926 i rok później w Anglii pod tytułem Fiesta. Opowiada o grupie amerykańskich oraz brytyjskich ekspatriantów, którzy wyruszają z Paryża do Pampeluny na święto Sanfermines, chcąc zobaczyć encierro i walki byków. Pierwsze wydanie powieści spotkało się ze zróżnicowanymi opiniami krytyków. Inspiracją do napisania tej książki była dla Hemingwaya wycieczka do Hiszpanii w roku 1925. Książka ukazuje życie w Paryżu i ekscytację tłumu podczas hiszpańskiej fiesty. Styl Hemingwaya krytycy porównali do techniki behawioralnej, podkreślając powściągliwą, niemal telegraficzną narrację, prostotę realistycznego obrazowania i maksymalną oszczędność wypowiedzi protagonistów. Słońce też wschodzi to powieść z kluczem. Pierwowzorami bohaterów byli przyjaciele Hemingwaya, a fabuła odpowiadała prawdziwym wydarzeniom.

11 sierpnia[edytuj kod]

Rak żołądka – pierwotny nowotwór złośliwy żołądka wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka. Histopatologicznie około 90% wszystkich nowotworów złośliwych żołądka stanowi gruczolakorak. Należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u ludzi. Stanowi piąty nowotwór złośliwy pod względem zapadalności i trzeci pod względem śmiertelności, co przekłada się na 1 000 000 nowych zachorowań i 740 000 zgonów rocznie na całym świecie. Wskaźniki zachorowalności różnią się geograficznie i najwyższe dotyczą krajów azjatyckich, przede wszystkim Japonii. W powstawaniu raka kluczowe znaczenie ma przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka spowodowane przez zakażenie Helicobacter pylori oraz nieprawidłowa dieta bogata w produkty słone, konserwowane azotanami i ubogą w świeże warzywa i owoce. Wycięcie żołądka z marginesem zdrowych tkanek z odpowiednio rozległym usunięciem węzłów chłonnych jest jedyną metodą pozwalającą na wyleczenie raka żołądka.

12 sierpnia[edytuj kod]

Brachytrachelopanwymarły rodzaj dinozaura, zauropoda z rodziny dikreozaurów. Wyróżniał się jak na zauropoda niewielkimi rozmiarami i krótką szyją. Szyja jest o 40% krótsza niż u innych znanych przedstawicieli tej samej rodziny, a także krótsza niż u wszystkich innych zauropodów. Zamieszkiwał obszar współczesnej Patagonii w jurze późnej, około 150 milionów lat temu. Jego szczątki znalazł, poszukując zaginionej owcy, Daniel Mesa wśród piaskowców formacji Cañadón Cálcareo, czemu zwierzę zawdzięcza swą nazwę naukową - Brachytrachelopan mesai. Holotyp oznakowano MPEF-PV 1716. Stanowi on niekompletny szkielet o zachowanych połączeniach stawowych. Do należących doń kręgów zalicza się 8 szyjnych, 12 grzbietowych i wszystkie żebra tego odcinka, pierwsze 3 krzyżowe. Szkielet kończyn reprezentowały prawa kość biodrowa, dalsza część lewej kości udowej, a także bliższy koniec lewej piszczeli.

13 sierpnia[edytuj kod]

Pasówka bagienna – gatunek małego ptaka z rodziny trznadlowatych. Występuje od Kanady poprzez większą część Stanów Zjednoczonych po Meksyk. Wędrowny. Niezagrożony wyginięciem. Długość ciała wynosi 13-15 cm. Gatunek ten cechuje rudobrązowe upierzenie wierzchu głowy i grzbietu, poprzecinanego czarnymi pasami. Z wyjątkiem brązowej brwi, ciemnoszarych pokryw usznych oraz białawego kantarka – głowa i kark mają barwę szarą. Spód niemal biały, zaś boki i pokrywy podogonowe płowe do piaskowobrązowych. Lotki i sterówki czarniawo-kasztanowe. Środowisko życia pasówki bagiennej stanowią mokradła, bagna i podmokłe łąki. Pożywienie zależnie od pory roku stanowią owady lub nasiona. Gniazdo w kształcie kubeczka, utworzone z trawy, mieści się często nad wodą, niekiedy w kępie traw. Jaja w liczbie 4-6 wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Młode po 11-13 dniach są gotowe, by opuścić gniazdo.

14 sierpnia[edytuj kod]

Gutowiec – stacja kolejowa w Gutowcu w województwie pomorskim. Stacja znajduje się około 700 metrów od centrum miejscowości. Dworzec z Gutowcu powstał w 1902 roku, 29 lat po otwarciu linii kolejowej przechodzącej przez wieś. Przez stację kolejową przebiega linia kolejowa nr 203. Na szlakach przyległych od strony Chojnic jest jednotorowa, natomiast od strony Czerska – dwutorowa. Dawniej cała linia była dwutorowa. Perony są niezadaszone. Peron numer jeden znajduje się na wysokości 30 cm nad główką szyny, natomiast peron drugi – na wysokości 60 cm. Nawierzchnia peronów jest utwardzona płytami chodnikowymi. Przez stację przejeżdżają lokalne pociągi regionalne łączące Chojnice z Tczewem. Pociąg przyspieszony Tur relacji Chojnice – Gdynia Główna przejeżdża przez stację bez zatrzymania.

15 sierpnia[edytuj kod]

Polska w Konkursie Tańca EurowizjiPolska wystąpiła w Konkursie Tańca Eurowizji dwukrotnie – podczas konkursu w 2007 oraz 2008 roku. Organizacją oraz transmisją konkursu zajął się wówczas polski nadawca publiczny – Telewizja Polska. Reprezentantami kraju byli Katarzyna Cichopek wraz z Marcinem Hakielem oraz Marcin Mroczek wraz z Edytą Herbuś. Cichopek i Hakiel wystąpiłi jako jedenasta para w kolejności i zajęli 4. miejsce z dorobkiem 84 punktów na koncie. Natomast w 2008 roku, Mroczek i Herbuś wygrali konkurs, zdobywając łącznie 154 punkty. Polacy największą ilość punktów otrtzymali od Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Austrii oraz Danii. Oba konkursy były transmitowane przez TVP2.

16 sierpnia[edytuj kod]

Niesławny: Infamous – Festiwal krwigra akcji o otwartym świecie wyprodukowana przez Sucker Punch Productions na konsolę PlayStation 3, której światowa premiera odbyła się 25 października 2011 roku. Akcja tytułu rozgrywa się w mieście New Marais, a gracz wciela się w znanego z poprzednich części serii Cole’a MacGratha obdarzonego nadnaturalnymi mocami. Główny bohater zostaje ukąszony przez wampirzycę i zmienia się w wampira. Rozgrywka skupia się głównie na walce z przeciwnikami przy pomocy różnorodnych mocy. Festiwalu krwi oferuje edytor umożliwiający tworzenie własnych misji i udostępniania ich przez internet innym graczom. Jest on wzbogacony o nowe elementy w stosunku do tego udostępnionego w Niesławny: Infamous 2. W grze istnieje opcja umożliwiająca wykorzystania kontrolera ruchowego PlayStation Move do sterowania głównym bohaterem. Gra została dobrze przyjęta przez recenzentów, uzyskując w agregatorach GameRankings i Metacritic odpowiednio 79,89% oraz 78/100 punktów.

17 sierpnia[edytuj kod]

Tabu pokarmowe – istniejący w określonych grupach społecznych lub kulturowych świadomy zakaz spożywania pokarmu pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, który jest jadalny z punktu widzenia fizjologii trawienia. Nie jest znane tabu pokarmowe, które byłoby akceptowane we wszystkich kulturach. Najpowszechniejszym jest zakaz kanibalizmu. W wielu przypadkach tabu nie jest utrwalone pisemnie, posiada mimo to moc zakazu wiążącego określoną grupę. Ponieważ używki, jak np. alkohol, nie są zaliczane do żywności, naukowcy nie traktują zakazu picia alkoholu w islamie jako tabu pokarmowego. Również ograniczone czasowo unikanie spożywania pewnych potraw, np. w ramach postu, nie jest traktowane jako tabu pokarmowe. Badaniami zjawiska zajmuje się kilka nauk, przede wszystkim antropologia, etnologia i dietetyka.

18 sierpnia[edytuj kod]

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie – zabytkowa prawosławna cerkiew. Pierwsza cerkiew w Horostycie została wzniesiona w 1521 roku. Była to świątynia prawosławna. W 1596 roku, wskutek unii brzeskiej, przeszła razem z całą eparchią chełmską do nowo powstałego Kościoła unickiego. W 1702 roku Kopciowie, właściciele majątku Opole, ufundowali w Horostycie nową drewnianą świątynię. W 1875 roku cerkiew ta przeszła w ręce Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. W latach 19151923 świątynia była nieczynna. W II Rzeczypospolitej była siedzibą prawosławnej parafii. Ponownie została zamknięta w 1947 roku, gdy prawosławni mieszkańcy miejscowości zostali z niej wywiezieni w ramach Akcji „Wisła”. Restytucja parafii miała miejsce sześć lat później. Cerkiew jest budowlą drewnianą, jednonawową, jednokopułową. W jej wnętrzu znajduje się ikonostas z 1880 roku oraz starsze ikony z przełomu XVIII i XIX wieku.

19 sierpnia[edytuj kod]

ORP Smok – pełnomorski holownik, zbudowany w 1922 roku w La Rochelle we Francji. Pływał u różnych armatorów we Francji oraz Belgii. Zakupiony w 1932 roku przez polską marynarkę wojenną służył jako: holownik, okręt szkolny, pomocniczy okręt minowy. Wielokrotnie przebudowywany. Wziął udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku przewożąc materiały z Gdyni do Helu. Dla zablokowania wejścia do portu w Helu został samozatopiony. Wydobyty przez Niemców i po remoncie wcielony do służby pod nazwą Rixhöft. Pływał do 1945 roku, kiedy to zatonął na lotniczej minie morskiej; 21 członków załogi zginęło, uratowanych zostało siedmiu. W latach 50. XX wieku wrak okrętu odnaleziono, po czym został podniesiony i usunięty przez władze NRD.

20 sierpnia[edytuj kod]

Minuskuł 124 – rękopis Nowego Testamentu z tekstem czterech Ewangelii pisany minuskułą na pergaminie w języku greckim. Zawiera księgi liturgiczne oraz noty marginalne. Powstał w Kalabrii, w XI wieku. Tekst kodeksu reprezentuje cezarejską tradycję tekstualną, należy do rodziny Ferrara. Kodeks składa się ze 188 pergaminowych kart, ułożonych po cztery w jednym foliale (format quarto). Pergamin jest gruby, rozmiary kart wynoszą 21,7 cm na 18,8 cm. Kodeks zawiera jedną tylko lukę w tekście, powstałą w wyniku utraty kart. Tekst rękopisu był wielokrotnie kolacjonowany, cytują go krytyczne wydania tekstu greckiego Nowego Testamentu. Minuskuł 124 przechowywany jest w Austriackiej Bibliotece Narodowej w Wiedniu.

21 sierpnia[edytuj kod]

Pesa 401Mwagon sterowniczy stosowany jako doczepa do szynobusów Pesa 214M serii SA106. Wagon ten został zbudowany przez Pesę Bydgoszcz dla urzędu marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego w liczbie 5 sztuk i kosztowały w sumie 23,7 mln złotych. Wszystkie pięć wagonów zostało odebranych przez Urząd Marszałkowski w lipcu 2009 roku. Pudło wagonów jest niemalże identyczne do Pesa 214Mb. Wagon, w przeciwieństwie do wagonów typu 214M, posiada tylko jedną parę drzwi na stronę. W wagonie znajduje się jedna kabina sterownicza, która jest identyczna z kabiną maszynisty SA106, a na przeciwległym końcu znajduje się 2-osobowy przedział służbowy dla drużyny konduktorskiej. Przestrzeń pasażerska i kabina maszynisty są klimatyzowane. Wnętrze wagonu jest objęte monitoringiem.

22 sierpnia[edytuj kod]

Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 – reprezentacja Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles liczyła ośmioro zawodników - wyłącznie mężczyzn, którzy startowali w 4 spośród 23 rozgrywanych dyscyplin. Zawodnicy z tego kraju nie zdobyli żadnego medalu. Chorążym reprezentacji Suazi był Lenford Dlamine. Najmłodszym reprezentantem Zairu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 był 19-letni pływak Trevor Ncala, a najstarszym przedstawicielem tego kraju był lekkoatleta specjalizujący się w maratonie – 32-letni Sam Hlawe. Wszyscy zawodnicy reprezentowali swój kraj na igrzyskach po raz pierwszy. Był to drugi start tej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich. Najlepszym wynikiem, jaki osiągnęli reprezentanci Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984, była 17. pozycja, jaką zajęła trójka bokserów: Leonard Makhanya, Jonathan Magagula oraz Bhutana Magwaza.

23 sierpnia[edytuj kod]

Niesławny: Infamous – Festiwal krwigra akcji o otwartym świecie wyprodukowana przez Sucker Punch Productions na konsolę PlayStation 3, której światowa premiera odbyła się 25 października 2011 roku. Akcja tytułu rozgrywa się w mieście New Marais, a gracz wciela się w znanego z poprzednich części serii Cole’a MacGratha obdarzonego nadnaturalnymi mocami. Główny bohater zostaje ukąszony przez wampirzycę i zmienia się w wampira. Rozgrywka skupia się głównie na walce z przeciwnikami przy pomocy różnorodnych mocy. Festiwalu krwi oferuje edytor umożliwiający tworzenie własnych misji i udostępniania ich przez internet innym graczom. Jest on wzbogacony o nowe elementy w stosunku do tego udostępnionego w Niesławny: Infamous 2. W grze istnieje opcja umożliwiająca wykorzystania kontrolera ruchowego PlayStation Move do sterowania głównym bohaterem. Gra została dobrze przyjęta przez recenzentów, uzyskując w agregatorach GameRankings i Metacritic odpowiednio 79,89% oraz 78/100 punktów.

24 sierpnia[edytuj kod]

Tabu pokarmowe – istniejący w określonych grupach społecznych lub kulturowych świadomy zakaz spożywania pokarmu pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, który jest jadalny z punktu widzenia fizjologii trawienia. Nie jest znane tabu pokarmowe, które byłoby akceptowane we wszystkich kulturach. Najpowszechniejszym jest zakaz kanibalizmu. W wielu przypadkach tabu nie jest utrwalone pisemnie, posiada mimo to moc zakazu wiążącego określoną grupę. Ponieważ używki, jak np. alkohol, nie są zaliczane do żywności, naukowcy nie traktują zakazu picia alkoholu w islamie jako tabu pokarmowego. Również ograniczone czasowo unikanie spożywania pewnych potraw, np. w ramach postu, nie jest traktowane jako tabu pokarmowe. Badaniami zjawiska zajmuje się kilka nauk, przede wszystkim antropologia, etnologia i dietetyka.

25 sierpnia[edytuj kod]

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie – zabytkowa prawosławna cerkiew. Pierwsza cerkiew w Horostycie została wzniesiona w 1521 roku. Była to świątynia prawosławna. W 1596 roku, wskutek unii brzeskiej, przeszła razem z całą eparchią chełmską do nowo powstałego Kościoła unickiego. W 1702 roku Kopciowie, właściciele majątku Opole, ufundowali w Horostycie nową drewnianą świątynię. W 1875 roku cerkiew ta przeszła w ręce Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. W latach 19151923 świątynia była nieczynna. W II Rzeczypospolitej była siedzibą prawosławnej parafii. Ponownie została zamknięta w 1947 roku, gdy prawosławni mieszkańcy miejscowości zostali z niej wywiezieni w ramach Akcji „Wisła”. Restytucja parafii miała miejsce sześć lat później. Cerkiew jest budowlą drewnianą, jednonawową, jednokopułową. W jej wnętrzu znajduje się ikonostas z 1880 roku oraz starsze ikony z przełomu XVIII i XIX wieku.

26 sierpnia[edytuj kod]

ORP Smok – pełnomorski holownik, zbudowany w 1922 roku w La Rochelle we Francji. Pływał u różnych armatorów we Francji oraz Belgii. Zakupiony w 1932 roku przez polską marynarkę wojenną służył jako: holownik, okręt szkolny, pomocniczy okręt minowy. Wielokrotnie przebudowywany. Wziął udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku przewożąc materiały z Gdyni do Helu. Dla zablokowania wejścia do portu w Helu został samozatopiony. Wydobyty przez Niemców i po remoncie wcielony do służby pod nazwą Rixhöft. Pływał do 1945 roku, kiedy to zatonął na lotniczej minie morskiej; 21 członków załogi zginęło, uratowanych zostało siedmiu. W latach 50. XX wieku wrak okrętu odnaleziono, po czym został podniesiony i usunięty przez władze NRD.

27 sierpnia[edytuj kod]

Minuskuł 124 – rękopis Nowego Testamentu z tekstem czterech Ewangelii pisany minuskułą na pergaminie w języku greckim. Zawiera księgi liturgiczne oraz noty marginalne. Powstał w Kalabrii, w XI wieku. Tekst kodeksu reprezentuje cezarejską tradycję tekstualną, należy do rodziny Ferrara. Kodeks składa się ze 188 pergaminowych kart, ułożonych po cztery w jednym foliale (format quarto). Pergamin jest gruby, rozmiary kart wynoszą 21,7 cm na 18,8 cm. Kodeks zawiera jedną tylko lukę w tekście, powstałą w wyniku utraty kart. Tekst rękopisu był wielokrotnie kolacjonowany, cytują go krytyczne wydania tekstu greckiego Nowego Testamentu. Minuskuł 124 przechowywany jest w Austriackiej Bibliotece Narodowej w Wiedniu.

28 sierpnia[edytuj kod]

Pesa 401Mwagon sterowniczy stosowany jako doczepa do szynobusów Pesa 214M serii SA106. Wagon ten został zbudowany przez Pesę Bydgoszcz dla urzędu marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego w liczbie 5 sztuk i kosztowały w sumie 23,7 mln złotych. Wszystkie pięć wagonów zostało odebranych przez Urząd Marszałkowski w lipcu 2009 roku. Pudło wagonów jest niemalże identyczne do Pesa 214Mb. Wagon, w przeciwieństwie do wagonów typu 214M, posiada tylko jedną parę drzwi na stronę. W wagonie znajduje się jedna kabina sterownicza, która jest identyczna z kabiną maszynisty SA106, a na przeciwległym końcu znajduje się 2-osobowy przedział służbowy dla drużyny konduktorskiej. Przestrzeń pasażerska i kabina maszynisty są klimatyzowane. Wnętrze wagonu jest objęte monitoringiem.

29 sierpnia[edytuj kod]

Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 – reprezentacja Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles liczyła ośmioro zawodników - wyłącznie mężczyzn, którzy startowali w 4 spośród 23 rozgrywanych dyscyplin. Zawodnicy z tego kraju nie zdobyli żadnego medalu. Chorążym reprezentacji Suazi był Lenford Dlamine. Najmłodszym reprezentantem Zairu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 był 19-letni pływak Trevor Ncala, a najstarszym przedstawicielem tego kraju był lekkoatleta specjalizujący się w maratonie – 32-letni Sam Hlawe. Wszyscy zawodnicy reprezentowali swój kraj na igrzyskach po raz pierwszy. Był to drugi start tej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich. Najlepszym wynikiem, jaki osiągnęli reprezentanci Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984, była 17. pozycja, jaką zajęła trójka bokserów: Leonard Makhanya, Jonathan Magagula oraz Bhutana Magwaza.

30 sierpnia[edytuj kod]

Niesławny: Infamous – Festiwal krwigra akcji o otwartym świecie wyprodukowana przez Sucker Punch Productions na konsolę PlayStation 3, której światowa premiera odbyła się 25 października 2011 roku. Akcja tytułu rozgrywa się w mieście New Marais, a gracz wciela się w znanego z poprzednich części serii Cole’a MacGratha obdarzonego nadnaturalnymi mocami. Główny bohater zostaje ukąszony przez wampirzycę i zmienia się w wampira. Rozgrywka skupia się głównie na walce z przeciwnikami przy pomocy różnorodnych mocy. Festiwalu krwi oferuje edytor umożliwiający tworzenie własnych misji i udostępniania ich przez internet innym graczom. Jest on wzbogacony o nowe elementy w stosunku do tego udostępnionego w Niesławny: Infamous 2. W grze istnieje opcja umożliwiająca wykorzystania kontrolera ruchowego PlayStation Move do sterowania głównym bohaterem. Gra została dobrze przyjęta przez recenzentów, uzyskując w agregatorach GameRankings i Metacritic odpowiednio 79,89% oraz 78/100 punktów.

31 sierpnia[edytuj kod]

Tabu pokarmowe – istniejący w określonych grupach społecznych lub kulturowych świadomy zakaz spożywania pokarmu pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, który jest jadalny z punktu widzenia fizjologii trawienia. Nie jest znane tabu pokarmowe, które byłoby akceptowane we wszystkich kulturach. Najpowszechniejszym jest zakaz kanibalizmu. W wielu przypadkach tabu nie jest utrwalone pisemnie, posiada mimo to moc zakazu wiążącego określoną grupę. Ponieważ używki, jak np. alkohol, nie są zaliczane do żywności, naukowcy nie traktują zakazu picia alkoholu w islamie jako tabu pokarmowego. Również ograniczone czasowo unikanie spożywania pewnych potraw, np. w ramach postu, nie jest traktowane jako tabu pokarmowe. Badaniami zjawiska zajmuje się kilka nauk, przede wszystkim antropologia, etnologia i dietetyka.