Rondo Piekarza Ochwata w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rondo Piekarza Ochwata
Prądnik Biały
Ilustracja
Widok na północ.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Rondo Piekarza Ochwata”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Rondo Piekarza Ochwata”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Rondo Piekarza Ochwata”
Ziemia50°05′16,0″N 19°56′02,0″E/50,087778 19,933889

Rondo Piekarza Ochwata[1] – jedno z ważniejszych skrzyżowań w Krakowie zlokalizowane na północ od Starego Miasta, w Dzielnicy IV Prądnik Biały, u zbiegu ulic Dominika Ździebły-Danowskiego, Generała Stanisława Sosabowskiego i Opolskiej. Jest to jedno z ważniejszych skrzyżowań w Krakowie – znajduje się ono w ciągu ul. Opolskiej (III obwodnicy) oraz w ciągu głównej arterii komunikacyjnej, łączącej Prądnik Biały z Zielonkami[2].

Jest ono dwupoziomowe – na powierzchni znajduje się torowisko Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, część przeznaczona dla pieszych i rowerzystów oraz ulice Ździebły-Danowskiego i Sosabowskiego, a także zjazd oraz wjazd na ul. Opolską. Główny bieg ul. Opolskiej odbywa się jednak w tunelu drogowym o długości ok. 100 metrów położonych w dolnym poziomie ronda[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XXI wieku zaplanowano budowę nowej arterii komunikacyjnej, łączącej Prądnik Biały z Zielonkami. Plany budowy spełzły się jednak na niczym ze względu na brak finansów i niedopełnienie formalności[4]. Kolejną przeszkodą w kontynuowaniu budowy trasy był również bieg ulicy Opolskiej w miejscu planowanego torowiska tramwajowego oraz nowej arterii. Podczas budowy problem ten rozwiązano dwupoziomowym skrzyżowaniem – Rondem Piekarza Ochwata przez którego górny poziom biegnie arteria do Zielonek oraz torowisko Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, a dolnym oraz fragmentem górnego – ulica Opolska (III obwodnica)[2].

Budowa ronda rozpoczęła się dopiero w lipcu 2020 roku[5], wraz z budową torowiska tramwajowego oraz ulic Ździebły-Danowskiego i Sosabowskiego, a zakończyła się 3 lata później – we wrześniu. Uroczyste otwarcie nowego ronda miało miejsce 4 września 2023 roku[6][7].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Przez Rondo Piekarza Ochwata prowadzi jedyny możliwy wjazd dla tramwajów do Górki Narodowej[8]. Rondo położone jest na głównej trasie z Prądnika Białego do Zielonek[2].

W pobliżu ronda znajduje się m.in.: Osiedle Prądnik Biały Zachód, Osiedle Krowodrza Górka oraz Wojewódzka Przychodnia Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa skweru, nazwa ronda – Magiczny Kraków [online], krakow.pl [dostęp 2024-04-26].
  2. a b c d Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2024. ISBN 978-83-8184-589-2.
  3. Cały tunel wzdłuż ul. Opolskiej otwarty dla ruchu – Magiczny Kraków [online], krakow.pl [dostęp 2024-04-26].
  4. Fragment Trasy Wolbromskiej ma już patronów [online], LoveKraków, 3 marca 2024 [dostęp 2024-04-26].
  5. Blisko 1,6 mln pasażerów tramwaju do Górki Narodowej – Magiczny Kraków [online], krakow.pl [dostęp 2024-04-26].
  6. Tramwaj do Górki Narodowej: nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniach – Magiczny Kraków [online], krakow.pl [dostęp 2024-04-26].
  7. Krakowski Szybki Tramwaj między Krowodrzą Górką a Górką Narodową [online], Ministerstwo Infrastruktury [dostęp 2024-04-26] (pol.).
  8. Mapy i schematy KMK. [w:] Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie [on-line]. ztp.krakow.pl. [dostęp 2024-04-26]. (pol.).