Ohlhoffiidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ohlhoffiidae
Jouault, Rasnitsyn et Perrichot, 2020
Okres istnienia: barremcenoman
125.77/93.9
125.77/93.9
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

owadziarki

Nadrodzina

Stephanoidea

Rodzina

Ohlhoffiidae

Ohlhoffiidae – wymarła rodzina błonkówek z infrarzędu owadziarek i nadrodziny Stephanoidea. Obejmuje trzy rodzaje. Żyły w kredzie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 2020 roku przez Corentina Jouault, Aleksandra Rasnicyna i Vincenta Perrichota na łamach „Cretaceous Research”. Zalicza się do niego trzy opisane rodzaje[1]:

Zapis kopalny rodziny ogranicza się do kredy. Cretephialtites znany jest z odcisków skrzydeł datowanych na barrem i znalezionych w Hiszpanii[1][2]. Pozostałe rodzaje znane są z datowanych na późny alb lub wczesny cenoman inkluzji w bursztynie birmańskim, odnalezionych w dolinie Hukawng, w okolicy Noije Bum na terenie birmańskiego stanu Kaczin[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Głowa tych błonkówek charakteryzowała się obecnością poprzecznych szeregów ząbków lub guzków na czole i ciemieniu. Czułki zbudowane były z ponad 20 członów i niezgięte kolankowato. Mezosoma nie była wyraźnie walcowata ani znacznie wydłużona. Jej skleryty nie były zlane w karapaks. Na śródpleczu widniały notaulices oraz podłużna bruzda środkowa. Skrzydła obu par były w pełni wykształcone. Użyłkowanie skrzydła przedniego cechowało się sigmoidalną żyłką 1-Rs oraz wchodzącą w drugą komórkę submarginalną drugą żyłką poprzeczną medialno-kubitalną (2m-cu). Komórka kostalna była u Cretephialtites szeroka, u pozostałych rodzajów zaś długa i wąska. Skrzydło tylne miało szeroko otwartą komórkę marginalną oraz długi drugi sektor zlanych żyłek medialnej i kubitalnej (2-M+Cu). Odnóża były smukłe, o długich i chudych udach oraz nienabrzmiałych goleniach. Smukłe były także biodra tylnej pary. Przednia para odnóży miała na wierzchołku goleni pojedynczą ostrogę. Dwa początkowe segmenty metasomy przekształcone były odpowiednio w petiolus i postpetiolus, formujące dwusegmentowy pomostek. Odwłok samicy miał krótkie pokładełko[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Corentin Jouault, Alexandr P. Rasnitsyn, Vincent Perrichot. Ohlhoffiidae, a new Cretaceous family of basal parasitic wasps (Hymenoptera: Stephanoidea). „Cretaceous Research”. 117, 2020. Elsevier Ltd.. DOI: 10.1016/j.cretres.2020.104635. 
  2. A.P. Rasnitsyn, J. Ansorge. Two new Lower Cretaceous hymenopterous insects (Insecta: Hymenoptera) from Sierra del Montsec, Spain. „Acta Geologica Hispanica”. 35, s. 59-64, 2000.