Myanmephialtites

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Myanmephialtites
Jouault, Rasnitsyn et Perrichot, 2020
Okres istnienia: albcenoman
113/93.9
113/93.9
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

owadziarki

Nadrodzina

Stephanoidea

Rodzina

Ohlhoffiidae

Rodzaj

Myanmephialtites

Typ nomenklatoryczny

Myanmephialtites bashkuevi Jouault, Rasnitsyn et Perrichot, 2020

Myanmephialtites – wymarły rodzaj błonkówek z rodziny Ohlhoffiidae. Obejmuje tylko jeden opisany gatunek, M. bashkuevi. Żył w kredzie na terenie współczesnej Mjanmy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2020 roku przez Corentina Jouault, Aleksandra Rasnicyna i Vincenta Perrichota na łamach „Cretaceous Research”. Opisu dokonano na podstawie inkluzji w bursztynie birmańskim, odnalezionych w dolinie Hukawng, w okolicy Noije Bum w gminie Tanai i dystrykcie Myitkyina na terenie birmańskiego stanu Kaczin. Skamieniałości datowane są na późny alb lub wczesny cenoman. Nazwa rodzajowa to połączenie słów „Myanmar” i Ephialtites, natomiast epitet gatunkowy nadano na cześć Aleksieja Baszkujewa[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Błonkówka o ciele 5,2 mm, smuklej zbudowanym niż u pokrewnej Ohlhoffia. Głowa charakteryzowała się obecnością na czole i ciemieniu co najmniej pięciu wyraźnych ząbków. Wydłużone czułki miały nieco cieńszą od trzonka nóżkę oraz zbudowany z 28 lub 29 członów, stopniowo ku szczytowi zwężający się biczyk; pierwszy człon biczyka był silnie wydłużony, aczkolwiek wszystkie były ponad dwukrotnie dłuższe niż szerokie. Żuwaczki były małe i wydłużone. Skrzydło przednie cechowało się wąską komórką kostalną, niezbyt wydłużoną pterostygmą, niemal trójkątną drugą komórką submarginalną, pierwszą komórką subdyskalną wyższą od dyskalnej oraz drugą żyłką poprzeczną medialno-kubitalną (2m-cu) łączącą się z żyłką medialną znacznie bliżej nasady niż druga żyłka poprzeczna radialno-medialna (2r-m). Użyłkowanie skrzydła tylnego odznaczało się obecnością drugiej żyłki analnej (2A). Na przedniej krawędzi skrzydła tylnego leżało siedem haczyków nasadowych. Odnóża były długie i cienkie, o szczególnie wydłużonych krętarzach, zakończone pięcioczłonowymi stopami o małych pazurkach z pojedynczym, przedwierzchołkowym ząbkiem. Golenie tylnej pary miały długie ostrogi. Pozatułów był w tyle szeroko otwarty, tworząc dołek stawowy znacznie szerszy od podstawy metasomy. Pomostek tworzyły dwa dwukrotnie dłuższe niż wysokie segmenty. Gaster był tak długi jak pomostek i nie wyższy niż trzykrotność wysokości tegoż[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Corentin Jouault, Alexandr P. Rasnitsyn, Vincent Perrichot. Ohlhoffiidae, a new Cretaceous family of basal parasitic wasps (Hymenoptera: Stephanoidea). „Cretaceous Research”. 117, 2020. Elsevier Ltd.. DOI: 10.1016/j.cretres.2020.104635.