O.S.T.R.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
O.S.T.R.
Ilustracja
Adam Ostrowski, 2004
Imię i nazwisko

Adam Andrzej Ostrowski

Pseudonim

O.S.T.R., Ostry, Oster, Kładimotor

Data i miejsce urodzenia

15 maja 1980
Łódź

Instrumenty

skrzypce, keyboard, syntezator, sampler, automat perkusyjny

Gatunki

hip-hop, alternatywny hip-hop, jazz-hop, freestyle, świadomy hip-hop, polityczny hip-hop, hardcore hip-hop

Zawód

muzyk, raper, kompozytor, producent muzyczny, inżynier dźwięku

Aktywność

od 1997

Wydawnictwo

Tabasko Nagrania

Powiązania

LWC, SOFA, Warszafski Deszcz, Obóz TA, Killing Skills, Hades, POE, Tabasko, Skill Mega, Beat Brothers

Strona internetowa

O.S.T.R., właśc. Adam Andrzej Ostrowski (ur. 15 maja 1980 w Łodzi) – polski raper, autor tekstów, freestyle’owiec, kompozytor, producent muzyczny i inżynier dźwięku. Pięciokrotny laureat nagrody „Fryderyka”.

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Artysta solowy, do 2024 związany z oficyną Asfalt Records. Od 2024 wydaje płyty we własnej wytwórni Tabasko Nagrania. W twórczości odnosi się m.in. do: polityki, korupcji, problemów społecznych.

Członek zespołów Tabasko, Skill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Był członkiem formacji Obóz TA i LWC. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE. Współpracował ponadto m.in. z wykonawcami, takimi jak: SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack.

W 2011 został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później w kolejnym rankingu tegoż pisma został wybrany najlepszym polskim producentem hip-hopowym. W styczniu 2014 został wybrany Artystą Dekady w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl[1].

Jego albumy rozeszły się w ponad 415 tys. egzemplarzy w Polsce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi, jest jedynym dzieckiem Barbary i Marka Ostrowskich[2]. Wychowywał się w dzielnicy Bałuty w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego matka, profesor zwyczajny sztuk muzycznych, związana jest od lat 70. XX w. z Akademią Muzyczną w Łodzi[2].

W wieku trzech lat podjął naukę gry na skrzypcach, a w młodości brał udział w konkursach muzycznych[3]. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec pod kierownictwem prof. Iwony Wojciechowskiej[4]. Czasem dorabiał na ulicach, grając na skrzypcach[5].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

1997–2002[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby związane z muzyką hip-hop rozpoczął w wieku 12 lat, przy pomocy radiomagnetofonu „Kasprzak”. Dwa lata później założył z przyjaciółmi grupę muzyczną BDC (Brigade De Combat)[6], później przekształconą w LWC, w której występował z raperami: Ahmedem, Mussim, Celo, Janem „Jankiem/Wygą” i Piotrem „Kasiną” Kasińskim[7]. Grupa zagrała pierwszy koncert w październiku 1998 w łódzkim klubie „Riff Raff”[8], a w 1999 wydała nielegal pt. Dwie strony historii[9]. Nagrali też epkę pt. Katharsis[10]. Niedługo później zespół został rozwiązany.

W międzyczasie nagrał i wydał swój pierwszy, solowy nielegal pt. Epidemia 99[11]. Następnie, za namową Spinache’a i CeZeta dołączył do formacji Obóz TA[12] i nagrał wersy na debiutancki album zespołu pt. Obóz TA, który ukazał się w lipcu 2000[13]. W międzyczasie zarejestrował kolejny, solowy materiał, który ukazał się w 2000 na kasecie pt. Saturator[14]. Również w 2000 gościł na albumach Familia H.P. (Sprawdź sytuację)[15], Reda (Red’s Bobyahedz: Odyseya 1)[16] oraz Thinkadelic (Obiecana ziemia)[17].

W 2001 wydał oficjalny, debiutancki album pt. Masz to jak w banku nakładem wytwórni muzycznej Asfalt Records[18]. Materiał promował teledyskiem do utworu „Ile jestem w stanie dać[19], sam album sprzedał w nakładzie 2500 sztuk[20][21][22]. Wcześniej do sprzedaży trafiła kompilacja Blokersi promująca film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego pod tym samym tytułem[23], w którym wykorzystano m.in. pochodzący z debiutu Ostrowskiego utwór „A.B.C.”[19] oraz nagrany wraz z Redem numer „Pokaż mi to!”. W międzyczasie została wydana także składanka Robię swoje 2, na której znalazł się utwór O.S.T.R.-a „Szczerze” nagrany wraz ze Spinachem[24]. W kwietniu 2002 ukazał się jego freestyle’owy mixtape pt. 30 minut z życia[25], który nagrał w warunkach domowych w ciągu pół godziny[26]. Początkowo wydany w zaledwie kilkunastu egzemplarzach[26], ostatecznie ukazał się w limitowanym do 2000 sztuk nakładzie[21][26]. Następnie raper gościł na albumie producenckim Reda pt. Al-Hub[27]. 24 czerwca wydał drugi, oficjalny album studyjny pt. Tabasko[28], który przysporzył mu pierwszy sukces komercyjny, sprzedając się w nakładzie 4000 egzemplarzy[29]. Płyta dotarła do 29. miejsca listy OLiS oraz otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka[30][31]. Wydawnictwo było promowane singlem „Kochana Polsko”, który dotarł do 10. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia (SLiP)[32][33]. W ramach promocji do utworu powstał również wideoklip[34], który nagrał w Krakowie[35]. Równolegle powstał nieformalny zespół Tabasko, w którego skład (poza Ostrowskim) weszli Kochan i DJ Haem. Po premierze płyty wystąpił gościnnie na płytach: Afirmacji (Przełom), duetu Vienio i Pele (Autentyk), Familii H.P. (Miejskie wibracje) oraz Rahima (Experyment: PSYHO)[36][37][38][39]. 27 października 2002 wziął udział w koncercie Dzień Kotana na Placu Defilad w Warszawie poświęconym pamięci zmarłego działacza społecznego i założyciela ośrodka dla osób uzależnionych Monar Marka Kotańskiego. Pod koniec roku gościł na albumach M.Bunio.S pt. Historie + R[40] oraz duetu WhiteHouse pt. Kodex w utworze „Na raz”[41]. Promowana teledyskiem piosenka dotarła do 19. miejsca SLiP[42][43].

2003–2004[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2003 rapował na albumach: Spinache’a (Za wcześnie)[44] i Eudezet Allstars (Mixtape vol.1)[45] oraz nielegalu Tedego pt. Volumin II: George W. Buhh wydanego pod pseudonimem DJ Buhh[46]. Następnie wystąpił na płytach: zespołu Peji Ski SkładWspólne zadanie, DJ-a Decksa – Mixtape Vol. 3, SistarsSiła sióstr oraz Sweet NoiseRevolta[47][48][49][50]. Ponadto jako producent nawiązał współpracę z Eisem, dla którego wyprodukował utwór „Box i kox” na płytę pt. Gdzie jest Eis? oraz z zespołem Fenomen, dla którego wyprodukował dwa utwory na wydawnictwo pt. Sam na sam[51][52]. Pod koniec 2003 wydał dwupłytowy album studyjny pt. Jazz w wolnych chwilach, za który otrzymał dwie nagrody „Ślizgery” w kategoriach Album roku i Osobowości roku[53][54]. Materiał uplasował się na 14. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce[55]. Wydawnictwo zostało poprzedzone premierami teledysków do utworów „Początek” i „Rap po godzinach”[56][57]. Cieszące się popularnością piosenki były notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, odpowiednio na 4. i 22. miejscu[32]. Również w 2003 wraz z licznymi przedstawicielami krajowej sceny hip-hopowej pojawił się na składance JuNouMi Records EP Vol. 3 (solowy utwór „Witaj w 2003” oraz nagrana z DJ-em Feel-X-em i Frenchmanem piosenka „Coś nie tak”)[58], a także na kanwie popularności muzyki hip-hopowej w Polsce jeden z jego utworów – „Kochana Polsko” – trafił na komercyjną kompilację przebojów różnych wykonawców pt. VIVA Hip Hop Vol. 2[59]. Wystąpił ponadto na albumie Emade pt. Album producencki w promowanym teledyskiem utworze „Niebo”[60][61].

W 2004 wydał album pt. Jazzurekcja, którego premierę poprzedziły teledyski do utworów „Odzyskamy hip-hop” oraz „Komix”[62][63][64]. Piosenki zyskały pewną popularność, plasując się w obydwu przypadkach na 25. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów[32]. Pierwsza z piosenek trafiła ponadto na 6. miejsce zestawienia telewizyjnej audycji 30 ton – lista, lista przebojów, emitowanej na antenie TVP2[65][66]. Z kolei sam, wyróżniony nominacją do Fryderyka album, dotarł do 5. miejsca listy OLiS[67][68]. Materiał został wyróżniony także nominacją do Superjedynki, nagrody przyznawanej w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[69]. W 2004 artysta uzyskał nominację do Paszportu „Polityki” nagrody kulturalnej przyznawanej przez czasopismo „Polityka[70]. Wcześniej wyprodukował dwa utwory na minialbum Familii H.P. – Kilka słów wyjaśnień[71]. Następnie gościł na płytach: Fusznika (Wrodzony instynkt) i duetu WhiteHouse (Kodex 2: Proces)[72][73], a także wyprodukował także po jednym utworze na albumy: Mor W.A. (Dla słuchaczy), Tedego (Notes) oraz Afrontu (A miało być tak pięknie)[74][75][76]. Również w 2004 w trakcie pobytu w Bournemouth w Anglii poznał DJ-a Roda Dixona, który zaprosił go do współpracy przy nowo powstałym projekcie Skill Mega[77]. Dołączył do składu jako producent muzyczny czego efektem był wydany w sierpniu minialbum pt. Bitter Blocker[78]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiła kontynuacja drugiego albumu WhiteHouse pt. Kodex 2: Suplement, na której znalazł się utwór „Powietrze” ze zwrotkami Ostrowskiego, a także jego remiks tej piosenki[79]. W grudniu ukazał się album DJ-a 600V pt. Style (operacja zrób to głośniej) z gościnnym udziałem Ostrego w utworze „Nie mamy czasu nawet myśleć”[80].

2005–2006[edytuj | edytuj kod]

O.S.T.R., 2006

W międzyczasie podjął także współpracę z producentem muzycznym Emade, z którym pod nazwą POE nagrał wydany 23 maja 2005 album Szum rodzi hałas[81]. W ramach promocji płyty do utworów „Wiele dróg” oraz „Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć” zostały zrealizowane teledyski. Wcześniej, w styczniu 2005 roku raper gościł na albumie zespołu EndefisByć albo nie być[82]. Natomiast w lutym 2005 roku ukazała się składanka 12 ławek promująca pierwszy polski musical hip-hopowy pod tym samym tytułem. Na płycie znalazł się utwór rapera pt. „Polska, kraj, ojczyzna” będący remiksem piosenki „Kochana Polsko”[83]. Później Ostrowski na potrzeby singla Fisza i Envee’ego Kryminalny bluez przygotował remiks utworu „Miłość”[82]. Natomiast w kwietniu do sprzedaży trafił debiutancki album znanego z występów Wzgórze Ya-Pa 3 WojtasaMoja gra, na którym znalazł się wyprodukowany przez Ostrowskiego utwór „Wiara w ludzi”[84]. Następnie O.S.T.R. wziął udział w ogólnopolskiej trasie koncertowej „RBK Hip Hop Tour 2005”. Zwieńczeniem występów była kompilacja U ciebie w mieście 2, na której poza utworem tytułowym nagranym przez Ostrowskiego, a także m.in. Pezeta, Ero i Fostera znalazła się solowa kompozycja muzyka – „Krótki kawałek o wydawaniu”[85]. Promowana teledyskiem piosenka tytułowa dotarła do 47. miejsca SLiP[86][87]. Tego samego roku w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej wystąpił podczas specjalnego koncertu wraz z grupą muzyczną SOFA. Koncert był retransmitowany na antenie Programu III Polskiego Radia oraz zarejestrowany i wydany w 2007 na płycie pt. Trójka Live![88]. Również w 2005 roku do sprzedaży trafiły kompilacje różnych wykonawców Road Hip Hop 2005 i Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat, na których znalazły się odpowiednio utwory „Nie napisze” oraz „Nie lubię poniedziałków” i „Rap po godzinach”[89][90]. Jesienią O.S.T.R. gościł ponadto na albumach IGS-a (Na klucz), Projektantów (Mamy to we krwi!) oraz Mil Mnóstwo (Chomik wypchany papierkami od gum do żucia)[91][92][93]. Natomiast pod koniec roku ukazał się trzeci album zespołu Michała Urbaniaka Urbanator pt. Urbanator III z gościnnym udziałem O.S.T.R.-a. Muzyk wystąpił wraz z Miką Urbaniak w utworze „J.A.Z.Z.”, który był singlem promującym tę płytę i w utworze „Mike Out”[94].

24 lutego 2006 wydał album pt. 7, do którego zrealizował dwa teledyski: „O robieniu bitów”[95] i „Więcej decybeli, by zagłuszyć…”[96] nominowany do nagrody stacji muzycznej MTV w kategorii Najlepszy polski teledysk[97][98]. Nominowane do Fryderyka wydawnictwo uplasowało się na 2. pozycji notowania OLiS[99][100]. Pierwszy z utworów cieszyła się popularnością w kraju uplasowawszy się na 26. miejscu SLiP oraz 8. miejscu zestawienia „30 ton – lista, lista przebojów”[32][101][66]. Wcześniej raper wystąpił na wydanej w styczniu płycie producenta Metro – Antidotum EP[102]. Po premierze 7 muzyk udał się w trasę koncertową. Raper wystąpił w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Opolu, Tarnowie, Katowicach, Zielonej Górze, Rzeszowie i Lublinie[103]. Ponadto płyta uzyskała w internetowym plebiscycie portalu Hip-Hop.pl i audycji WuDoo tytuł „polskiej płyty hiphopowej roku 2006”[104]. Również w lutym O.S.T.R. otrzymał przyznaną po raz pierwszy nagrodę Polskiego Radia Bis Biser 2005 w kategorii Najlepsza energia na koncercie[105]. Następnie raper wziął udział w trasie koncertowej RBK Hip Hop Tour, której ponownym zwieńczeniem była składanka, tym razem pt. RBK Hip Hop 2006[106]. 25 maja tego samego roku odbyła się premiera filmu Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego, w którym Ostrowski zagrał epizodyczną rolę[107]. W ramach promocji obrazu Ostrowski nagrał promowaną teledyskiem piosenkę pod tym samym tytułem[108]. Z kolei latem do sprzedaży trafiła składanka Made in Łódź z utworem rapera pt. „?”[109]. W październiku zwrotka rapera znalazła się w utworze „Plastik”, który trafił na album Fisza i Emade – Piątek 13[110]. Także w 2006 roku muzyk wystąpił w dubbingowanej roli polskiej adaptacji francuskiego serialu animowanego Ziomek[107]. Na potrzeby promocji produkcji O.S.T.R. wraz z Donguralesko i Sokołem nagrał piosenkę pod tym samym tytułem. Do utworu został zrealizowany także teledysk[111]. Sama kompozycja znalazła się ponadto na wydanej pod koniec roku kompilacji Prosto Mixtape Deszczu Strugi[112].

2007–2010[edytuj | edytuj kod]

O.S.T.R., 2010

W styczniu 2007 premierę miał album Metro pt. Metro 45's, zawierający m.in. utwór „Bestia” z gościnnym udziałem Ostrowskiego[113]. 23 lutego wydał swój ósmy album studyjny pt. HollyŁódź, w którym gościnnie wzięli udział m.in. członek Skill Mega – Daniel Dan Fresh, zespół Afront i Zeus[114]. Nagrania dotarły do 2. miejsca zestawienia OLiS[115]. Materiał był promowany singlem „Brother on the Run”, z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, do którego zrealizowany został również animowany teledysk[116][117]. Później O.S.T.R. gościł na albumie BakflipKe Ke Ke, a także wyprodukował utwór „Standard” na solowy debiut Jędkera RealistyCzas na prawdę[118][119]. Następnie w maju ukazał się drugi album zespołu Skill Mega pt. Normal Magic[120]. W czerwcu Ostrowski gościł na płycie Waves pt. Tru Luv 4 Music[121]. Natomiast w październiku wystąpił w produkcji WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok oraz przygotował remiks utworu „Magic” na album Baatin – Marvelous Magic[122][123]. W maju 2007 płyta HollyŁódź uzyskała status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[124][125]. Wcześniej nagrania zostały wyróżnione nominacją do Fryderyka[126]. 18 stycznia 2008 ukazał się promowany teledyskiem singel „1980” z gościnnym udziałem Sadata X z Brand Nubian, zwiastujący dziewiąty album rapera pt. Ja tu tylko sprzątam[127][128]. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 22 lutego[129]. Gościnnie w nagraniach albumu wzięli również udział m.in. El da Sensei (The Artifacts), Brother J (X-Clan) oraz Cadillac Dale. Nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS i zostały wyróżnione statusem złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[125][130]. Płyta była także nominowana do Fryderyka[131]. Na początku roku do sprzedaży trafił także nielegal zespołu Projektanci pt. Braterstwo krwi, na który Ostrowski wyprodukował pięć utworów, a także zarapował w „To słychać!”[132]. Następnie gościł na albumie zespołu Bakflip (12 nędznych ludzi) i solowej produkcji Repsa (The Saga Of A Peaceful Man)[133][134]. Kolejnym singlem z płyty Ja tu tylko sprzątam była kompozycja „Jak nie ty, to kto?”, do której również powstał wideoklip[135][136]. Obraz ten otrzymał dwie nagrody na festiwalu Yach Film w kategoriach Grand Prix i Najlepszy wideoklip hip-hopowy[137][138]. Do końca roku Ostrowski wystąpił gościnnie ponadto na płytach: DJ Decks (Mixtape 4), Molesta Ewenement (Molesta i kumple), Fokus (Alfa i omega) oraz PMM (Polski mistrzowski manewr)[139][140][141][142]. Wyprodukował również album Grand Agent pt. Adult Contemporary[143].

27 lutego 2009 został wydany kolejny album artysty pt. O.C.B., na którym wystąpił m.in. Keith Murray z formacji Def Squad[144]. Promowana teledyskiem do utworu „Po drodze do nieba” płyta dotarła do 2. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[145][146]. Pięć dni po premierze album uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk[125][147]. W tym czasie pojawił się gościnnie na płytach: duetu WhiteHouse (Poeci) i zespołu Ortega Cartel (Lavorama)[148][149]. We wrześniu wydał album zarejestrowany z duetem Skinny Patrini pt. Galerianki, stanowiący ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem[150]. Także we wrześniu na rynku ukazał się materiał pt. Podostrzyfszy..., który w roli producenta nagrał we współpracy z zespołem Warszafski Deszcz[151]. Wydane na płycie winylowej nagrania ukazały się jedynie w 400 egzemplarzach[152]. W międzyczasie do sprzedaży trafił album Numera Raz pt. Ludzie, maszyny, słowa, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Ostrego[153]. Gościł ponadto na albumie Te-Trisa pt. Dwuznacznie[154]. Pod koniec listopada 2009, z okazji piątej rocznicy wydania Jazzurekcji (2004), do sprzedaży trafiło dwupłytowe wydawnictwo Jazzurekcja: Addendum[155]. Na albumie znalazły się m.in. niepublikowane wcześniej, alternatywne wersje piosenek i utwory instrumentalne. Z kolei w grudniu ukazały się albumy TPWC pt. To prawdziwa wolność człowieka i W2B pt. Scyzorak turistyczny z gościnnymi zwrotkami Ostrowskiego[156][157]. Ponadto w 2009 wyprodukował płytą Cadillaca Dale’a – So Fly oraz dziewięć piosenek na album Familii H.P. – 42[158][159].

W 2010 za album O.c.b. uzyskał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku hip-hop/R&B[160]. 26 lutego 2010 wydał album pl. Tylko dla dorosłych[161], który promował teledyskami „Śpij spokojnie” i „Track 12”. Płyta dotarła do 1. miejsca listy OLiS[162][163][164]. Album otrzymał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[165][166]. Za płytę uzyskał nominację do Superjedynki[167]. Wcześniej gościł na płytach: PMM (Rap, stresy, hulana, interesy), Pyskatego (Pysk w pysk) i Lukatricks (Czarne złoto)[168][169][170]. W międzyczasie wyprodukował minialbum Repsa – So Much More, a także siedem piosenek na płytę GreenaKryptonim monolog[171][172]. W sierpniu, w limitowanym do tysiąca egzemplarzy nakładzie, wydał album pt. Tylko dla dorosłych. Instrumentals[173][173]. Ponadto do sprzedaży trafił minialbum pt. Eyes Wide Open zespołu Beat Brothers, który utworzył wraz z duetem producenckim The Returners, a także okolicznościowy singel „Komplet” nagrany wraz z Fokusem, Pezetem i Małolatem w ramach promocji cyklicznej imprezy Rap Route[174][175]. Dwa miesiące później ukazał się wyprodukowany w całości przez O.S.T.R.-a album solowy Abradaba zatytułowany Abradabing[176]. Następnie, 26 listopada ukazał się drugi album duetu POE pod tytułem Złodzieje zapalniczek[177]. Album uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk[125][178]. Z kolei w grudniu na rynku muzycznym ukazał się album Rahima pt. Amplifikacja z remiksem utworu „Pasażer” w wykonaniu Ostrowskiego i Killing Skills[179]. Ponadto wystąpił gościnnie na nielegalu Mediuma pt. Alternatywne źródło energii[180].

2011–2014[edytuj | edytuj kod]

O.S.T.R, 2011

21 lutego 2011 wydał album pt. Jazz, dwa, trzy[181]. Materiał, promowany teledyskiem do utworu „Szpiedzy tacy jak my” uplasował się na drugim miejscu polskiej listy przebojów[182][183]. Według informacji opublikowanych na łamach serwisu CGM, materiał w przedsprzedaży uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[184]. W 2014 album otrzymał certyfikat platynowej płyty[185]. Za album o.S.T.R. uzyskał nominację do Fryderyka[186]. Jeszcze w 2011 wystąpił gościnnie w utworze pt. „Oddałbym” z albumu grupy Slums Attack pt. Reedukacja[187]. W promowanej teledyskiem piosence wystąpił również Jeru the Damaja[188]. O.S.T.R rapował też na płytach: Echinacea (Echinacea), duetu Moral i Gano (Przeminęło z dymem) oraz Frenchmana (Świadectwo)[189][190][191]. W międzyczasie skład Tabasko zawiązał się jako oficjalny zespół, przyjmując od składu dodatkowo rapera i beatboxera Zoraka. W 2011 do sprzedaży trafiły także zmasterowany przez rapera album Dioxa i The Returners pt. Logika gry oraz wyprodukowane przez niego w całości nagrania PMM pt. Poza horyzont i Enter – Pomiędzy kamienicami/Liryczny żywjoł[192][193][194].

14 lutego 2012 wydał minialbum pt. Copycats, który nagrał we współpracy z holenderskim raperem i producentem muzycznym Joe Kickassem[195]. Limitowane do 500 egzemplarzy wydawnictwo sprzedało się w ciągu doby[196]. Wcześniej ukazał się album zespołu Endefis pt. Taki będę, na którym znalazły się cztery piosenki wyprodukowane przez Ostrowskiego[197]. Dwa miesiące później, w kwietniu ukazał się debiutancki album studyjny Tabasko pt. Ostatnia szansa tego rapu[198]. Wydawnictwo w kilka tygodniu od premiery uzyskało status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[199]. Również w kwietniu ukazał się materiał zespołu Familia H.P. pt. Misja, na którym znalazło się sześć utworów wyprodukowanych przez Ostrowskiego. Nagrał także zwrotki do piosenki pt. „Misja”[200]. Następnie zwrotki rapera znalazły się na wydanych w maju płytach: Dioxa i The Returners (Backstage) oraz WhiteHouse (Kodex 4)[201][202]. W październiku pod nazwą zespołu ukazał się drugi album Skill Mega[203]. W międzyczasie zagościł na płycie Palucha pt. Niebo[204]. Natomiast w listopadzie ukazał się album Mediuma pt. Graal z gościnnym udziałem rapera w piosence „Tekst życia”[205].

26 lutego 2013 premierę miał album pt. Haos, którą nagrał z Hadesem[206]. Intensywna promocja płyty została wsparta przez sześć wideoklipów zrealizowanych do piosenek „Czas dużych przemian”, „Stary Nowy Jork”, „Obsesja”, „Ona i ja”, „Powstrzymać cię” oraz „Mniej więcej”[207][208][209][210][211][212]. Dwa teledyski „Czas dużych przemian” i „Stary Nowy Jork” zostały wyróżnione nominacją do Cyber Yacha – nagrody festiwalu Yach Film[213]. Wyróżnione statusem platynowej płyty wydawnictwo uplasowało się na pierwszym miejscu polskiej listy przebojów sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[125][214][215].

4 marca 2014 ukazał się album Kartagina, nagrany we współpracy z kanadyjskim producentem Marco Polo[216][217]. Album trafił na pierwsze miejsce listy OLiS[218] i otrzymał certyfikat złotej płyty[219]. 1 czerwca 2014 O.S.T.R. udostępnił do pobrania OSTR Beat Pack (zielony) i OSTR Beat Pack (granatowy). To dwa zestawy instrumentalnych utworów do dowolnego, niekomercyjnego wykorzystania, np. jako podkłady we własnej twórczości[220].

2015–[edytuj | edytuj kod]

Kolejna solowa płyta ukazała się 23 lutego 2015 i została zatytułowana Podróż zwana życiem[221]. Znalazła się na pierwszym miejscu listy OLiS[222], a w 2022 otrzymała podwójną platynową płytę[223]. Również w 2015 ukazała się płyta Growbox, nagrana wspólnie z Jeżozwierzem i Soulpete. Do sprzedaży trafiła 25 września[224].

26 lutego 2016 miał premierę album Życie po śmierci[225]. Zajął pierwsze miejsce na liście OLiS[226]. W 2023 za ten album O.S.T.R. otrzymał diamentową płytę[227]. W 2016 utwór „O robieniu bitów” z albumu 7 znalazł się w podręczniku do muzyki dla klas szóstych szkoły podstawowej[228].

W marcu i kwietniu oraz październiku 2017 odbyła się trasa koncertowa Życie po śmierci. Autentycznie, na której prezentowano zaaranżowane akustycznie utwory z albumu Życie po śmierci[229][230]. Pierwszy koncertowy album O.S.T.R.-a, MTV Unplugged: Autentycznie, ukazał się 28 kwietnia 2017[231]. Dotarł do drugiego miejsca na liście OLiS[232]. W tym samym roku otrzymał certyfikat złotej płyty[233]. W grudniu 2017 O.S.T.R. udostępnił do pobrania kolejny bezpłatny album instrumentalny, przeznaczony dla amatorów tworzących muzykę: OSTR Xmas Beat Pack[234].

23 lutego 2018 ukazał się album W drodze po szczęście[235]. Zadebiutował na pierwszym miejscu listy OLiS[236]. Jeszcze w tym samym roku poziom sprzedaży przełożył się na podwójną platynową płytę[237]. W marcu i na początku kwietnia odbyła się trasa koncertowa promująca materiał. Objęła ona Poznań, Łódź, Wrocław, Kraków, Warszawę, Szczecin, Gdańsk, Toruń i Katowice[238].

Rok 2019 to premiera albumu Instrukcja obsługi świrów. Po premierze 22 lutego[239], w notowaniu na liście OLiS zadebiutował na pierwszym miejscu[240]. 28 maja otrzymał certyfikat platynowej płyty[241]. Koncerty promujące materiał miały miejsce w następujących miastach: Poznań, Szczecin, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Lublin, Warszawa (dwa razy), Rzeszów, Łódź, Opole, Katowice[242]. 15 maja O.S.T.R. opublikował autobiografię pt. Brzydki, zły i szczery[243][244]. Jesienią 2019 O.S.T.R. występował jako stand-uper podczas trasy Please, Stand-up![245][246]. Artysta dostrzega cechy łączące tę twórczość z rapem, przejawiające się w komentowaniu rzeczywistości, dwuznacznościach i puentach[247]. 10 października ukazała się płyta Arhytmogenic będąca efektem współpracy z producentem muzycznym Magierą[248]. Zajęła drugie miejsce na liście OLiS[249].

Solowy album Gniew miał premierę 27 lutego 2020[250]. Na liście OLiS zadebiutował na pierwszym miejscu[251]. W 2021 otrzymał certyfikat platynowej płyty[252]. Zamiast teledysków do wybranych utworów, album był promowanym udostępnionym w trzech rozdziałach filmem w reżyserii Błażeja Jankowiaka. W filmie, łączącym utwory osią fabularną, oprócz rapera wystąpili Eryk Lubos, Eliza Rycembel, Tomasz Włosok i Kali[253][254][255]. 11 grudnia 2020 ukazał się drugi album nagrany razem z Hadesem, zatytułowany Hao2[256]. Zadebiutował na pierwszym miejscu listy OLiS[257] i otrzymał certyfikat złotej płyty[258]. Pierwszy koncert z utworami z Hao2 raperzy zagrali 20 lutego 2021 w Chorzowie[259]. Kolejne odbyły się w kwietniu i maju w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Krakowie[260].

9 kwietnia 2022 w hali Atlas Arena w Łodzi odbył się koncert 120 minut z życia, zorganizowany dla uczczenia 20 lat działalności scenicznej O.S.T.R.-a[261]. Wśród gości znaleźli się m.in.: Kochan, Magiera, grupa Afront, Grubson, Hades, Green, Paluch, Tede i Kali[262]. 21 kwietnia 2022 w jednym notowaniu listy OLiS znalazło się jednocześcnie osiem płyt O.S.T.R.-a: 30 minut z życia – sto procent freestyle, Tabasko, Życie po śmierci, Podróż zwana życiem, Masz to jak w banku, Tylko dla dorosłych, 7, Jazz w wolnych chwilach. To pierwszy taki przypadek wśród polskich wykonawców[263][264]. 9 listopada 2022 O.S.T.R. wydał mixtape 042 requiem[265], który od razu trafił na pierwsze miejsce na liście OLiS[266]. Rozwinięciem kwietniowego, jubileuszowego koncertu była jesienna trasa 120 minut z życia T.O.U.R.. Raper wystąpił w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu[267].

Kolejny studyjny album, Diaporama, ukazał się 12 kwietnia 2023[268] i zadebiutował na pierwszym miejscu listy OLiS[269]. Album był promowany koncertami w ramach trasy Diaporama Tour w Poznaniu, Gdańsku, Katiwicach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie[270]. Jesienią 2023 O.S.T.R. wziął udział w cyklu multimedialnych spektakli Beksiński.Live[271]. 12 grudnia 2023 odbyła się premiera 042 sequentia, kolejnego mixtape’u artysty[272]. Materiał zajął drugie miejsce na liście OLiS[273].

Na początku lutego 2024 O.S.T.R. poinformował o zakończeniu współpracy z wytwórnią Asfalt Records, z którą był związany od początku kariery[274]. Kolejny album, nagrany z Młodym Olisadebe i Luck7 Poczekaj, sprawdzę w telefonie, wydał 29 lutego 2024 we własnej wytwórni Tabasko Nagrania[275]. Na liście OLiS album zadebiutował na drugim miejscu[276].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Natalią[277], pobrali się 17 listopada 2007[278]. Ma dwóch synów: Jana (ur. 2008) i Nikodema (ur. 2014)[279].

W 2015 przeszedł operację rekonstrukcji płuca[280].

Jest fanem koszykówki oraz kibicuje klubom piłkarskim Real Madryt[281] i ŁKS Łódź[282].

W 2017 został honorowym obywatelem Łodzi[283].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia O.S.T.R.-a.

Albumy studyjne

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Ziomek 2006 rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [107]
Z odzysku jako raper, reżyseria: Sławomir Fabicki
Need for Speed Payback 2017 jako Holtzman, gra komputerowa z serii Need For Speed [284]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2002 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Tabasko Fryderyk Nominacja [31]
2003 Album roku Jazz w wolnych chwilach Ślizgery Laur [53]
Osobowość roku O.S.T.R. Laur
2004 Estrada O.S.T.R. Paszport Polityki Nominacja [70]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazzurekcja Fryderyk Nominacja [67]
Najlepszy freestyle’owiec O.S.T.R. Konkurs festiwalu Hip Hop Kemp Laur [285]
2005 Album hip hop Jazzurekcja Superjedynki Nominacja [69]
Najlepsza energia na koncercie O.S.T.R. Bisery 2005 (Nagroda Polskiego Radia BIS) Laur [105]
Album roku Jazzurekcja Ślizgery Laur [286]
Wykonawca roku O.S.T.R. Laur
Polska Płyta Roku Jazzurekcja Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [287]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R.
2006 Najlepszy polski teledysk „Więcej decybeli, by zagłuszyć…” Nagroda MTV Polska Nominacja [97]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae 7 Fryderyk Nominacja [100]
2007 Płyta hip-hop HollyŁódź Superjedynki Nominacja [288]
Najlepszy polski wykonawca roku 2006 O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [104]
Rapowa polska płyta roku 2006 7 Laur
Polski hip-hop i R&B Asy Empiku Nominacja [289]
Grand Prix „Brother on the Run” Yach Nominacja [290]
Reżyseria Nominacja [291]
Najlepszy Polski Wykonawca O.S.T.R. MTV Europe Music Awards Nominacja [292]
2008 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae HollyŁódź Fryderyk Laur [126]
Grand Prix „Jak nie ty, to kto?” Yach Laur [138]
Najlepsza animacja Nominacja
Najlepszy wideoklip hip-hopowy Laur [137]
Inna energia „1980” Nominacja [138]
Polska Płyta Roku Hollyłódź Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [293]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R. [294]
2009 Postać roku 2008 O.S.T.R. Spinner Polska Laur [295]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Ja tu tylko sprzątam Fryderyk Nominacja [131]
2010 Płyta hip-hop Tylko dla dorosłych Superjedynki Nominacja [167]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae O.C.B. Fryderyk Laur [160]
2011 Najlepszy polski raper O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina 4. miejsce [296]
2012 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazz, dwa, trzy Fryderyk Nominacja [186]
Najlepszy polski producent hip-hopowy O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina Laur [297]
2013 Cyber Yach „Stary Nowy Jork” (oraz Hades, gościnnie: Jordanów) Yach Nominacja [213]
„Czas dużych przemian” (oraz Hades) Nominacja
Reżyseria Laur [298]
Najlepsze zdjęcia „Mniej więcej” (oraz Hades) Nominacja [299]
Innowacja Nominacja
2014 Artysta Dekady O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [300]
2015 Album roku hip-hop Kartagina (oraz Marco Polo) Fryderyki 2015 Laur [301]
2016 Polski Rap Singiel Roku Hybryd Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [302]
Album roku hip-hop Podróż zwana życiem Fryderyki 2016 Nominacja [303]
2017 Najlepszy polski wykonawca O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl 2. miejsce [304]
Polski Rap Singiel Roku „Spowiedź” Laur [305]
Polska Płyta Roku Życie po śmierci 2. miejsce [306]
Top 10! 2016 Rapduma.pl 2. miejsce [307]
Top 10 albumów 2016 RapGenius.com 2. miejsce [308]
Nagroda za druk okładki Złoty gryf 2016 Laur [309]
Muzyka Polska Bestsellery Empiku Laur [310]
Muzyka Popularna O!Lśnienia 2016 Laur [311]
Album roku hip-hop Fryderyki 2017 Laur [312]
2019 Album roku hip-hop W drodze po szczęście Fryderyki 2019 Laur [313]
2021 Nagroda im. Przemysława Gintrowskiego „Za Wolność w Kulturze” Laur [314]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O.S.T.R. Artystą Dekady WuDoo i Hip-Hop.pl. [dostęp 2014-03-07]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2014-03-07)]. (pol.).
  2. a b Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 375. ISBN 83-89738-75-9.
  3. Ostrowski 2019 ↓, s. 22.
  4. Jędrzej Słodkowski: O.S.T.R. z orkiestrą na Hip Hop Arenie: Jestem muzykiem, nie raperem. cjg.gazeta.pl. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2013-12-02)]. (pol.).
  5. Ostrowski 2019 ↓, s. 39.
  6. Ostrowski 2019 ↓, s. 18.
  7. Ostrowski 2019 ↓, s. 37.
  8. Ostrowski 2019 ↓, s. 45.
  9. Ostrowski 2019 ↓, s. 41.
  10. Ostrowski 2019 ↓, s. 51.
  11. Ostrowski 2019 ↓, s. 57.
  12. Ostrowski 2019 ↓, s. 67.
  13. Ostrowski 2019 ↓, s. 71.
  14. O.S.T.R. – Saturator. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2013-06-17)]. (pol.).
  15. Familia HP – Sprawdź sytuację. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  16. Red – Red’s Bobyahedz: Odyseya 1. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-02-16)]. (pol.).
  17. Thinkadelic – Obiecana ziemia. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  18. O.S.T.R. – Masz to jak w banku. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  19. a b Ostrowski 2019 ↓, s. 78.
  20. O.S.T.R. – Ile jestem w stanie dać. youtube.com. [dostęp 2013-11-20]. (pol.).
  21. a b HiP – HOP. ignacymoscicki.prv.pl. [dostęp 2013-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-10)]. (pol.).
  22. O.S.T.R. – Ile jestem s stanie dać. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
  23. Blokersi (Soundtrack). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-02-05)]. (pol.).
  24. Robię swoje 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-07-15)]. (pol.).
  25. O.S.T.R. – 30 minut z życia. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  26. a b c Ostrowski 2019 ↓, s. 83.
  27. Red – Al-Hub. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  28. O.S.T.R. – Tabasko. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  29. Tabasko 2 nadchodzi!. glamrap.pl, 2011-10-10. [dostęp 2013-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
  30. OLiS – sprzedaż w okresie 12.08.2002–18.08.2002. olis.onyx.pl, 2002-08-26. [dostęp 2009-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  31. a b Nominowani i laureaci 2002. fryderyki.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-03)]. (pol.).
  32. a b c d SLiP – O.S.T.R.. radioszczecin.pl. [dostęp 2023-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-27)]. (pol.).
  33. O.S.T.R. – Kochana Polsko. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
  34. O.S.T.R. – Kochana Polsko. youtube.com, 2008-10-09. [dostęp 2023-09-14]. (pol.).
  35. Ostrowski 2019 ↓, s. 90.
  36. Afirmacja – Przełom. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  37. Vienio & Pele – Autentyk. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  38. Familia H.P. – Miejskie wibracje. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  39. Rahim – Experyment PSYHO. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  40. M.Bunio.S – Historie + R. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-04)]. (pol.).
  41. WhiteHouse – Kodex. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  42. SLIP: Na raz – Magiera feat. L.A. feat. O.S.T.R.. radioszczecin.pl. [dostęp 2023-09-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-07)]. (pol.).
  43. Whitehouse (Magiera & LA) – „Na raz – Ile można” (feat. O.S.T.R., Tede). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-03-06)]. (pol.).
  44. Spinache – Za wcześnie. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  45. Eudezet Allstars – Mixtape vol.1. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  46. DJ Buhh – Wolumin 2: George W. Buhh. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  47. Ski Skład – Wspólne zadanie. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-12-09)]. (pol.).
  48. DJ Decks – Mixtape Vol.3. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  49. Sweet Noise – Revolta. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  50. Sistars – Siła sióstr. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-09-04)]. (pol.).
  51. Fenomen – Sam na sam. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  52. Eis – Gdzie jest Eis?. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  53. a b Ślizgery dla O.S.T.R.. muzyka.interia.pl, 2004-03-29. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)]. (pol.).
  54. O.S.T.R. – Jazz w wolnych chwilach. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  55. OLiS – sprzedaż w okresie 11.06.2021–17.06.2021. olis.onyx.pl, 2021-06-24. [dostęp 2021-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  56. O.S.T.R. – „Rap po godzinach”. youtube.com. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
  57. O.S.T.R. – „Początek”. youtube.com. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
  58. JuNouMi Records EP Vol. 3. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  59. VIVA Hip Hop Vol. 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-03)]. (pol.).
  60. Emade – Album producencki. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-09-12)]. (pol.).
  61. O.S.T.R. – „Niebo” (ft. Emade). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-06-30)]. (pol.).
  62. O.S.T.R. – Odzyskamy Hiphop. youtube.com, 2011-04-11. [dostęp 2010-01-25]. (pol.).
  63. O.S.T.R. – „Komix”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-04-18)]. (pol.).
  64. O.S.T.R. – Jazzurekcja. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  65. Westbam2000: 30 TON – Lista, lista, lista przebojów, Notowania 475–481. 4clubbers.com.pl, 2015-02-17. [dostęp 2023-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-16)]. (pol.).
  66. a b adam19960: 30 ton – lista, lista, lista przebojów – Muzyczna Galaktyka. rmfpoplista.phorum.pl, 2011-05-21. [dostęp 2017-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-16)]. (pol.).
  67. a b Nominowani i laureaci 2004. fryderyki.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-30)]. (pol.).
  68. OLiS – sprzedaż w okresie 22.11.2004–28.11.2004. olis.onyx.pl, 2004-12-06. [dostęp 2009-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-14)]. (pol.).
  69. a b Hiphopowe „Superjedynki”. muzyka.interia.pl, 2005-04-29. [dostęp 2012-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)]. (pol.).
  70. a b Paweł Piotrowicz: Możdżer z Paszportem Polityki. cgm.pl, 2005-01-05. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-04-05)]. (pol.).
  71. Familia H.P. – Kilka słów wyjaśnień. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  72. Fu – Wrodzony instynkt. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-09-06)]. (pol.).
  73. WhiteHouse – Kodex II: Proces. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  74. Mor W.A. – Dla słuchaczy. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  75. Tede – Notes. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  76. Afront – A miało być tak pięknie. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  77. Ostrowski 2019 ↓, s. 98–99.
  78. Skill Mega – Bitter Blocker. discogs.com. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
  79. White House – Kodex² II – Proces Suplement. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  80. DJ 600V – Style (operacja zrób to głośniej). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  81. POE – Szum rodzi hałas. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2013-06-13)]. (pol.).
  82. a b Endefis – Być albo nie być. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  83. 12 ławek. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  84. Wojtas – Moja gra. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  85. U ciebie w mieście 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  86. SLIP: Notowanie 734 z 25 czerwca 2005 roku. radioszczecin.pl. [dostęp 2023-09-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-09-25)]. (pol.).
  87. Różni wykonawcy – „U ciebie w mieście 2” (Vienio i Pele, JWP, Pezet, OSTR, Lil Dap, dj Cent). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2010-02-22)]. (pol.).
  88. O.S.T.R. & Sofa – Trójka Live!. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  89. Road Hip Hop 2005. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-04)]. (pol.).
  90. Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-04)]. (pol.).
  91. IGS – Na klucz. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  92. Projektanci – Mamy to we krwi!. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-04)]. (pol.).
  93. Mil Mnóstwo – Chomik wypchany papierkami od gum do żucia. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  94. Urbanator – Urbanator III. discogs.com. [dostęp 2023-04-14]. (ang.).
  95. O.S.T.R. – O robieniu bitów. youtube.com, 2011-04-05. [dostęp 2024-04-06]. (pol.).
  96. O.S.T.R. – Więcej decybeli, by zagłuszyć… feat. Zeus. youtube.com, 2008-09-05. [dostęp 2010-01-25]. (pol.).
  97. a b Ogłoszono nominacje do nagrody MTV Polska za najlepszy polski teledysk. onet.pl, 2006-08-09. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-06)]. (pol.).
  98. O.S.T.R. – 7. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  99. OLiS – sprzedaż w okresie 27.02.2006–05.03.2006. olis.onyx.pl, 2006-03-13. [dostęp 2009-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  100. a b Nominowani i laureaci 2006. fryderyki.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-10)]. (pol.).
  101. Westbam2000: 30 TON – Lista, lista, lista przebojów, Notowania 527–540. 4clubbers.com.pl, 2015-03-27. [dostęp 2023-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-16)]. (pol.).
  102. Metro – Antidotum EP. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  103. O.S.T.R. jedzie w Polskę. onet.pl, 2006-03-02. [dostęp 2008-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
  104. a b Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2016-07-29)]. (pol.).
  105. a b Bisery 2005 dla O.S.T.R. i Skalpela. muzyka.onet.pl, 2006-03-01. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)]. (pol.).
  106. RBK Hip Hop Tour 2006. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-07-15)]. (pol.).
  107. a b c O.S.T.R. – Filmweb. filmweb.pl. [dostęp 2011-02-08]. (pol.).
  108. O.S.T.R. – Z odzysku. teledyski.onet.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-02-17)]. (pol.).
  109. Made in Łódź. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  110. Fisz Emade jako Tworzywo Sztuczne – Piątek 13. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  111. O.S.T.R. Sokół, DonGURALesko – „Ziomek”. youtube.com. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
  112. Prosto Mixtape Deszczu Strugi. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  113. Metro – Metro 45’s. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  114. O.S.T.R. – Hollyłódź. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  115. OLiS – sprzedaż w okresie 19.02.2007–25.02.2007. olis.onyx.pl, 2007-03-05. [dostęp 2009-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  116. 200 prac walczy o Yachy. Ogłoszono nominacje. stopklatka.pl, 2007-09-28. [dostęp 2010-05-22]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-02-17)]. (pol.).
  117. O.S.T.R. feat. Craig G – Brother on the Run. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
  118. Bakflip – Ke Ke Ke. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  119. Jędker Realista – Czas na prawdę. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  120. Skill Mega – Normal Magic. discogs.com. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
  121. Waves – Tru Luv 4 Music. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-03)]. (pol.).
  122. WhiteHouse – Kodex III: Wyrok. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-03)]. (pol.).
  123. Baatin – Marvelous Magic. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  124. Złote płyty CD przyznane w 2007 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-03)].
  125. a b c d e Regulamin przyznawania wyróżnień. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2022-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-26)]. (pol.).
  126. a b O.S.T.R. z Fryderykiem 2008. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-04-04)]. (pol.).
  127. O.S.T.R. – 1980. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
  128. O.S.T.R. – 1980. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-06-30)]. (pol.).
  129. O.S.T.R. – Ja tu tylko sprzątam. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  130. OLiS – sprzedaż w okresie 18.02.2008–24.02.2008. olis.onyx.pl, 2008-03-03. [dostęp 2009-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  131. a b Nominacje do Fryderyków ogłoszone. nuta.pl, 2009-02-13. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-02-20)]. (pol.).
  132. Projektanci – Braterstwo krwi. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  133. Bakflip – 12 nędznych ludzi. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-02)]. (pol.).
  134. Reps – The Saga of a Peaceful Man. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  135. O.S.T.R. – Jak nie ty, to kto?. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
  136. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl, 2008-09-26. [dostęp 2010-05-22]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2016-03-07)]. (pol.).
  137. a b Teledysk O.S.T.R.-a zwyciężył na Yach Film. onet.pl, 2008-10-13. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-18)]. (pol.).
  138. a b c Cztery asfaltowe nominacje Yach Film 2008. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2008-10-25)]. (pol.).
  139. DJ Decks – Mixtape Vol. 4. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-09-04)]. (pol.).
  140. Molesta/Ewenement – Molesta i kumple”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-03)]. (pol.).
  141. Fokus – Alfa i Omega. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-04)]. (pol.).
  142. PMM – Polski Mistrzowski Manewr. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  143. Grand Agent – Adult Contemporary. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  144. O.S.T.R. „O.C.B.” 27 lutego. hip-hop.pl. [dostęp 2009-01-06]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2010-01-28)]. (pol.).
  145. O.S.T.R. „Po drodze do Nieba”. youtube.com. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
  146. OLiS – sprzedaż w okresie 23.02.2009–01.03.2009. olis.onyx.pl, 2009-03-09. [dostęp 2009-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  147. Złote płyty CD przyznane w 2009 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-03)].
  148. WhiteHouse – Poeci. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  149. Ortega Cartel – Lavorama. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2013-06-15)]. (pol.).
  150. Szczegóły soundtracku „Galerianek”. film.wp.pl, 2009-08-24. [dostęp 2009-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-13)]. (pol.).
  151. Warszafski Deszcz vs. O.S.T.R. „Podostrzyfszy” 2LP. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2010-04-20)]. (pol.).
  152. Warszafski Deszcz vs O.S.T.R. – Podostrzyfszy…. discogs.com. [dostęp 2013-11-19]. (ang.).
  153. Numer Raz – Ludzie, maszyny, słowa. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  154. Te-Tris – Dwuznacznie. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  155. O.S.T.R. – Jazzurekcja: Addendum. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  156. TPWC – To prawdziwa wolność człowieka. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-04-19)]. (pol.).
  157. W2B – Scyzorak turistyczny. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-07-15)]. (pol.).
  158. Cadillac Dale – So Fly. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  159. Familia HP – 42. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  160. a b Fryderyki 2010: sukces grupy Hey. muzyka.onet.pl, 2010-04-19. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-22)]. (pol.).
  161. Piatek13: 11 płyta O.S.T.R. zapowiedziana!. hip-hop.pl, 2009-10-25. [dostęp 2009-10-18]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-10-21)]. (pol.).
  162. OLiS – sprzedaż w okresie 01.03.2010–07.03.2010. olis.onyx.pl, 2010-03-15. [dostęp 2010-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  163. O.S.T.R. – Śpij spokojnie. youtube.com, 2010-02-27. [dostęp 2023-09-14]. (pol.).
  164. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. „Track 12”. popkiller.pl, 2010-08-30. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-20)]. (pol.).
  165. Platyna dla O.S.T.R. za „Tylko dla dorosłych”. hip-hop.pl. [dostęp 2013-03-20]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2010-05-30)]. (pol.).
  166. Platynowe płyty CD przyznane w 2010 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-18)].
  167. a b SuperJedynki 2010: Oto nominowani!. muzyka.interia.pl, 2010-07-26. [dostęp 2012-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-13)]. (pol.).
  168. PMM – Rap, stresy, hulana, interesy. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-04)]. (pol.).
  169. Pyskaty – Pysk w pysk. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  170. Lukatricks – Czarne złoto. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-09-06)]. (pol.).
  171. Epka Reps „So Much More” na bitach O.S.T.R.a za free. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-25]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2010-02-28)]. (pol.).
  172. Green – Kryptonim monolog. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  173. a b O.S.T.R. – Tylko Dla Dorosłych / Instrumentals. discogs.com. [dostęp 2013-11-19]. (ang.).
  174. Fokus, Pezet, Małolat, O.S.T.R – „Komplet”. discogs.com. [dostęp 2012-08-01]. (ang.).
  175. Beat Brothers / O.S.T.R. feat. Royce Da 5'9" – Eyes Wide Open. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  176. Abradab – Abradabing. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  177. Artur Rawicz: POE – „Złodzieje zapalniczek” – premiera 26 listopada. cgm.pl. [dostęp 2010-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-04)]. (pol.).
  178. Złote płyty CD przyznane w 2011 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2024-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-03)].
  179. Rahim – Amplifikacja. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  180. Medium – Alternatywne źródło energii. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  181. O.S.T.R. – Jazz, dwa, trzy (2011). hhbd.pl. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2011-01-18)]. (pol.).
  182. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. „Szpiedzy tacy jak my”. popkiller.pl, 2011-03-22. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-06)]. (pol.).
  183. OLiS – sprzedaż w okresie 14.02.2011–20.02.2011. olis.onyx.pl, 2011-03-07. [dostęp 2011-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  184. Artur Rawicz: O.S.T.R. „Jazz, dwa, trzy” już w ten wtorek. cgm.pl, 2011-02-18. [dostęp 2012-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-11)]. (pol.).
  185. Platynowe płyty CD przyznane w 2014 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-02)].
  186. a b Fryderyki 2012: nominowani [pdf]. zpav.pl. [dostęp 2012-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-03-01)]. (pol.).
  187. Slums Attack – Reedukacja. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-03)]. (pol.).
  188. Mateusz Natali: Video Dnia: Slums Attack feat. Jeru the Damaja, O.S.T.R. „Oddałbym”. popkiller.pl, 2011-04-19. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-09)]. (pol.).
  189. Echinacea – Echinacea. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-07-16)]. (pol.).
  190. Moral/Gano – Przeminęło z dymem. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  191. Frenchman – Świadectwo. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2016-03-06)]. (pol.).
  192. Diox / Returners, The – Logika gry. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  193. PMM – Poza horyzont. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  194. Enter – Pomiędzy kamienicami/liryczny żywjoł. hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-10]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-07-16)]. (pol.).
  195. Joe Kickass X O.S.T.R. – Copycats. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-07-15)]. (pol.).
  196. Joe Kickass feat. O.S.T.R. – Copycats EP rozeszło się 24 godziny. pl-pl.facebook.com. [dostęp 2013-11-19]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2013-11-19)]. (pol.).
  197. Endefis – Taki będę. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  198. Tabasko – „Ostatnia szansa tego rapu”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-31]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2016-02-14)]. (pol.).
  199. Piotr Zdziarstek: Tabasko – „Ostatnia szansa tego rapu” ze złotą płytą. popkiller.pl, 2012-04-24. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-25)]. (pol.).
  200. Familia HP – Misja. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
  201. Diox/The Returners – Backstage. hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  202. WhiteHouse – Kodex IV. hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-08-01)]. (pol.).
  203. Skill Mega – Skill Mega. discogs.com. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
  204. O.S.T.R, Kali, Ero, Onar – Na płycie Palucha „Niebo”!. glamrap.pl, 2012-09-02. [dostęp 2023-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-06)]. (pol.).
  205. Medium – Graal (2CD) – tracklista. popkiller.pl, 2012-11-14. [dostęp 2012-11-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-30)]. (pol.).
  206. O.S.T.R. & Hades „HAOS” – okładka i preorder. popkiller.pl, 2013-01-27. [dostęp 2013-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-06)]. (pol.).
  207. Łukasz Własiukiewicz: O.S.T.R. & Hades „Czas dużych przemian” – teledysk. popkiller.pl, 2013-02-14. [dostęp 2013-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  208. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades „Stary Nowy Jork” – teledysk. popkiller.pl, 2013-04-25. [dostęp 2013-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-20)]. (pol.).
  209. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades „Obsesja” – teledysk. popkiller.pl, 2013-03-24. [dostęp 2013-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  210. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades „Ona i ja”. popkiller.pl, 2013-03-11. [dostęp 2013-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-20)]. (pol.).
  211. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades „Mniej więcej” – teledysk. popkiller.pl, 2013-05-17. [dostęp 2013-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]. (pol.).
  212. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades x Swanski „Powstrzymać cię”. popkiller.pl, 2013-08-05. [dostęp 2013-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-06)]. (pol.).
  213. a b Głosowanie na CyberYach. klipon.pl. [dostęp 2013-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-02)]. (pol.).
  214. Platynowe płyty CD przyznane w 2013 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-03)].
  215. OLiS – sprzedaż w okresie 25.02.2013–03.03.2013. olis.onyx.pl, 2013-03-11. [dostęp 2013-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-14)]. (pol.).
  216. O.S.T.R. & Marco Polo – Kartagina. asfaltshop.pl. [dostęp 2014-01-31]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2015-08-09)]. (pol.).
  217. O.S.T.R. & Marco Polo – Kartagina. musicbrainz.org. [dostęp 2024-04-04]. (pol.).
  218. OLiS – sprzedaż w okresie 03.03.2014–09.03.2014. olis.onyx.pl, 2014-03-17. [dostęp 2014-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  219. Złote płyty CD przyznane w 2014 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-03)]. (pol.).
  220. Dwa Beat Packi od O.S.T.R. na Dzień Dziecka. asfalt.pl, 2014-06-01. [dostęp 2016-03-08]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2019-04-29)]. (pol.).
  221. Łukasz Kazek „Fatowy”: O.S.T.R. „Podróż zwana życiem” – tracklista. glamrap.pl, 2015-01-07. [dostęp 2015-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)]. (pol.).
  222. OLiS – sprzedaż w okresie 23.02.2015–01.03.2015. olis.onyx.pl, 2015-03-06. [dostęp 2015-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-14)]. (pol.).
  223. Platynowe płyty CD przyznane w 2022 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2022-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-03)]. (pol.).
  224. Growbox: O.S.T.R. x Jeżozwierz x Soulpete. asfalt.pl, 2015-09-01. [dostęp 2015-09-09]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2018-07-13)]. (pol.).
  225. Mateusz Natali: O.S.T.R. „Życie po śmierci” – osobista zapowiedź albumu. popkiller.pl, 2016-01-26. [dostęp 2016-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-07)]. (pol.).
  226. OLiS – sprzedaż w okresie 26.02.2016–03.03.2016. olis.onyx.pl, 2016-03-10. [dostęp 2016-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  227. Oficjalna lista wyróżnień – diamentowe płyty. olis.pl. [dostęp 2023-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-28)]. (pol.).
  228. Wojtek Ekonomiuk: Słynny utwór O.S.T.R.’a w podręczniku do muzyki. cgm.pl, 2016-10-28. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-03)]. (pol.).
  229. O.S.T.R. rusza w trasę Życie po śmierci – Autentycznie.. rytmy.pl, 2017-03-08. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-10)]. (pol.).
  230. O.S.T.R. „Życie po śmierci. Autentycznie”. Druga i ostatnia odsłona trasy koncertowej. glamrap.pl, 2017-10-11. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-17)]. (pol.).
  231. O.S.T.R. – MTV Unplugged: Autentycznie. discogs.com. [dostęp 2017-05-12]. (ang.).
  232. OLiS – sprzedaż w okresie 21.04.2017–04.05.2017. olis.onyx.pl, 2017-05-11. [dostęp 2017-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  233. Złote płyty CD przyznane w 2017 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-03)]. (pol.).
  234. O.S.T.R. – Xmas Beat Pack [digital]. asfaltshop.pl. [dostęp 2018-02-03]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2021-02-27)]. (pol.).
  235. O.S.T.R. „W drodze po szczęście” – nowy album. glamrap.pl, 2017-12-11. [dostęp 2017-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-12)]. (pol.).
  236. OLiS – sprzedaż w okresie 23.02.2018–01.03.2018. olis.onyx.pl, 2018-03-08. [dostęp 2018-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (pol.).
  237. Platynowe płyty CD przyznane w 2018 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-18)]. (pol.).
  238. Mateusz Natali: O.S.T.R. „W drodze po szczęście” – tracklista, nowy singiel, trasa. popkiller.pl, 2018-02-01. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-06)]. (pol.).
  239. O.S.T.R. „Instrukcja obsługi świrów”. popkiller.pl, 2019-01-22. [dostęp 2019-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-23)]. (pol.).
  240. OLiS – sprzedaż w okresie 22.02.2019–28.02.2019. olis.onyx.pl, 2019-03-07. [dostęp 2019-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-14)]. (pol.).
  241. Platynowe płyty CD przyznane w 2019 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-09)]. (pol.).
  242. O.S.T.R. w piątek z „Instrukcją obsługi świrów”. A potem trasa. muzyka.dziennik.pl, 2019-02-21. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-27)]. (pol.).
  243. O.S.T.R. – „Brzydki, zły i szczery” (Książka). glamrap.pl, 2019-04-19. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-02-03)]. (pol.).
  244. Katalog Nukat: Brzydki, zły i szczery. katalog.nukat.edu.pl. [dostęp 2024-04-03]. (pol.).
  245. O.S.T.R. będzie… stand-uperem. cgm.pl, 2019-06-04. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-04)]. (pol.).
  246. Weronika Szymańska: Nowy teledysk od O.S.T.R. – zobacz „Monochrom”. rytmy.pl, 2019-09-10. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-28)]. (pol.).
  247. Marcin Misztalski: O.S.T.R.: Uderz w stół, a nożyce się odezwą. redbull.com, 2020-03-03. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-03)]. (pol.).
  248. O.S.T.R. & Magiera – Arhytmogenic. musicbrainz.org, 2019-10-17. [dostęp 2024-04-02]. (ang.).
  249. OLiS – sprzedaż w okresie 04.10.2019–10.10.2019. olis.onyx.pl, 2019-10-17. [dostęp 2019-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  250. O.S.T.R. – Gniew. musicbrainz.org. [dostęp 2024-04-03]. (ang.).
  251. OLiS – sprzedaż w okresie 28.02.2020–05.03.2020. olis.onyx.pl, 2020-03-12. [dostęp 2020-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  252. Platynowe płyty CD przyznane w 2021 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-25)]. (pol.).
  253. O.S.T.R. promuje album… filmem. W sieci pojawiły się cztery nowe utwory, w tym duet z Kalim. cgm.pl, 2020-01-28. [dostęp 2024-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-08)]. (pol.).
  254. Mateusz Natali: O.S.T.R. „Gniew” – drugi rozdział filmowego serialu. popkiller.pl, 2020-03-08. [dostęp 2024-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)]. (pol.).
  255. Mateusz Natali: O.S.T.R. z ostatnim rozdziałem filmu „Gniew”. popkiller.pl, 2020-04-04. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)]. (pol.).
  256. O.S.T.R. & Hades – Hao2. musicbrainz.org, 2020-12-18. [dostęp 2023-09-22]. (ang.).
  257. OLiS – sprzedaż w okresie 11.12.2020–17.12.2020. olis.onyx.pl, 2020-12-24. [dostęp 2020-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  258. Złote płyty CD przyznane w 2021 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2021-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-26)]. (pol.).
  259. Maciej Werner: O.S.T.R. i Hades wracają na koncertowy szlak. rytmy.pl, 2021-02-11. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-14)]. (pol.).
  260. Maciej Werner: O.S.T.R. & Hades zagrają w tym roku całą trasę koncertową. rytmy.pl, 2021-03-04. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-21)]. (pol.).
  261. 120 minut z życia! O.S.T.R. + goście! Wyjątkowy koncert w łódzkiej Atlas Arenie. tysol.pl, 2021-12-20. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-21)]. (pol.).
  262. Igor Wiśniewski: O.S.T.R. w Łodzi „120 minut z życia”: to za mało. Prawie drugie tyle się udało [relacja]. rytmy.pl, 2022-04-10. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-08-29)]. (pol.).
  263. Karolina Błońska: O.S.T.R. oficjalnie ogólnopolskim rekordzistą. rytmy.pl, 2022-04-21. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-21)]. (pol.).
  264. OLiS – sprzedaż w okresie 08.04.2022–14.04.2022. olis.onyx.pl, 2022-04-21. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-18)]. (pol.).
  265. O.S.T.R. – 042 requiem. discogs.com. [dostęp 2023-04-22]. (ang.).
  266. OLiS – sprzedaż w okresie 04.11.2022–10.11.2022. olis.onyx.pl, 2022-11-17. [dostęp 2023-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-12)]. (pol.).
  267. Igor Wiśniewski: O.S.T.R. rusza w trasę koncertową, by przeżyć kolejne „120 minut z życia”. Łodzianin odwiedzi największe miasta w Polsce. rytmy.pl, 2022-09-22. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-09-27)]. (pol.).
  268. O.S.T.R. – Diaporama. musicbrainz.org, 2023-04-20. [dostęp 2023-04-20]. (ang.).
  269. Całe podium Olisu dla polskich raperów. cgm.pl, 2023-04-21. [dostęp 2023-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-06)]. (pol.).
  270. Gibbs pierwszym gościem na „Diaporama Tour” O.S.T.R.-a. glamrap.pl, 2023-08-18. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-28)]. (pol.).
  271. Już 6 listopada premiera multimedialnego spektaklu Beksinski.Live. rp.pl, 2023-10-31. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-11)]. (pol.).
  272. Maciej Werner: O.S.T.R. puszcza „042 Sequentia Mixtape”. blenderrap.pl, 2023-12-12. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-13)]. (pol.).
  273. OLiS – albumy, 2023 tydzień 50. olis.pl. Wybierz zakres dat 08.12.2023–14.12.2023 [dostęp 2024-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-21)]. (pol.).
  274. Miłosz Kiełb: O.S.T.R. odchodzi z Asfalt Records – powody i plany na przyszłość. popkiller.pl, 2024-02-05. [dostęp 2024-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-03)]. (pol.).
  275. O.S.T.R. wspiera młodych MC w swojej nowej wytwórni. cgm.pl, 2024-03-02. [dostęp 2024-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-03)]. (pol.).
  276. OLiS – albumy, 2024 tydzień 13. olis.pl. Wybierz zakres dat 22.03.2024–28.03.2024 [dostęp 2024-04-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-04)]. (pol.).
  277. O.S.T.R.-y chłopak z Bałut. naszemiasto.pl, 2010-06-11. [dostęp 2016-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-14)]. (pol.).
  278. Ostrowski 2019 ↓, s. 143.
  279. Bożena Aksamit: Raper O.S.T.R.: Zawód mężczyzna. [w:] Duży Format [on-line]. wyborcza.pl, 2015-07-29. [dostęp 2016-08-05]. (pol.).
  280. Mateusz Natali: O.S.T.R. po ciężkiej chorobie: „Nie mam płuca, jadę na jednym”. popkiller.pl, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  281. Jakub Wojczyński: Raper O.S.T.R.: Gortat? Pamiętam takiego wyrośniętego dzieciaka [WYWIAD]. przegladsportowy.pl, 2016-06-03. [dostęp 2016-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-08)]. (pol.).
  282. Artur Wróblewski: Muzycy to też kibice. interia.pl, 2010-09-30. [dostęp 2016-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-08)]. (pol.).
  283. Szymon Bujalski: Honorowi obywatele Łodzi wybrani. Gortat, O.S.T.R., Woś, Urbańczyk. lodz.gazeta.pl, 2017-07-26. [dostęp 2017-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-04)]. (pol.).
  284. Wojciech Gruszczyk: Need for Speed Payback nadjeżdża, więc poznaliśmy obsadę. Jędrzejczyk, O.S.T.R i Stramowski w grze!. ppe.pl, 2017-11-06. [dostęp 2024-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-04)]. (pol.).
  285. Piotr Tarasewicz: Freestyle O.S.T.R.-a najlepszy. cgm.pl, 2004-09-03. [dostęp 2009-12-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2005-02-07)]. (pol.).
  286. Biografia O.S.T.R.. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2013-01-24)]. (pol.).
  287. Wyniki plebiscytu Magazynu Wudoo 2004. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2014-02-02)]. (pol.).
  288. Modne rytmy Superjedynek. interia.pl, 2007-05-29. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-04)]. (pol.).
  289. Dla kogo Asy EMPiK-u?. onet.pl, 2007-01-20. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-01)]. (pol.).
  290. Polski klip: Jest nieźle. interia.pl, 2007-10-18. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
  291. 200 prac walczy o Yachy. Ogłoszono nominacje. stopklatka.pl, 2007-09-28. [dostęp 2012-08-20]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-02-17)]. (pol.).
  292. MTV EMA: Kolejne gwiazdy. interia.pl, 2007-10-16. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
  293. „Hollyłódź” O.S.T.R.-a Polską Płytą Roku 2007. hip-hop.pl, 2008-01-26. [dostęp 2014-01-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2014-02-02)]. (pol.).
  294. O.S.T.R. Polskim Wykonawcą 2007 roku!. hip-hop.pl, 2008-02-29. [dostęp 2014-01-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2014-02-02)]. (pol.).
  295. Mateusz Natali: Postać roku – Polska: Miejsce 1. pl.spinner.com, 2008-12-29. [dostęp 2009-01-02]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2009-01-29)]. (pol.).
  296. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29). machina.pl. [dostęp 2011-12-19]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-01-15)]. (pol.).
  297. Najlepszy Polski Producent Hip-Hopowy(numeracja 1-20). machina.pl. [dostęp 2012-03-19]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-03-27)]. (pol.).
  298. Yach Film 2013: lista zwycięzców. Poznaliśmy najlepsze polskie teledyski. muzyka.onet.pl, 2013-12-09. [dostęp 2013-12-09]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2013-12-12)]. (pol.).
  299. Yach Film 2013: Najlepsze teledyski po raz 22. (nominacje). muzyka.interia.pl, 2013-11-25. [dostęp 2013-11-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-29)]. (pol.).
  300. O.S.T.R. Artystą Dekady WuDoo i Hip-Hop.pl. hip-hop.pl, 2014-03-07. [dostęp 2014-03-07]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2014-03-07)]. (pol.).
  301. Mariusz Wiatrak: Fryderyki 2015 rozdane. Artur Rojek tylko z jedną statuetką. Wielki triumf Natalii Przybysz. kultura.gazeta.pl, 2015-04-23. [dostęp 2015-04-24]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2015-04-25)]. (pol.).
  302. Hybryd – O.S.T.R.-a Polskim Singlem Roku 2015. hip-hop.pl, 2016-02-11. [dostęp 2016-02-11]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-05-28)]. (pol.).
  303. Fryderyki 2016: nominowani. zpav.pl. [dostęp 2016-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-05)]. (pol.).
  304. Tede Polskim Artystą Roku 2016!. hip-hop.pl, 2017-02-27. [dostęp 2017-03-24]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-03-01)]. (pol.).
  305. Michał Kowalik: O.S.T.R. „Spowiedź” Najlepszym Polskim Singlem 2016!. radioszczecin.pl, 2017-02-12. [dostęp 2017-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-10)]. (pol.).
  306. Tede „KEPTN” – Polską Rap Płytą 2016!. hip-hop.pl, 2017-01-27. [dostęp 2017-02-08]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-02-02)]. (pol.).
  307. Igor Wiśniewski: Felieton: Podsumowanie Roku 2016! (TOP 10). rapduma.pl, 2017-01-02. [dostęp 2017-03-24]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-02-11)]. (pol.).
  308. Top 10 albumów 2016. genius.com, 2016-12-26. [dostęp 2017-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-17)]. (pol.).
  309. Nagroda za druk okładki O.S.T.R. – „Życie po śmierci” – Złoty Gryf 2016!. asfalt.pl, 2016-05-12. [dostęp 2017-03-24]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2019-02-24)]. (pol.).
  310. O.S.T.R. i Metallica laureatami Bestsellerów Empiku. cgm.pl, 2017-02-09. [dostęp 2017-02-08]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2017-02-19)]. (pol.).
  311. O!Lśnienia 2016 – Nagrody Kulturalne Onetu rozdane [Relacja]. onet.pl, 2017-03-23. [dostęp 2017-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-09-25)]. (pol.).
  312. Robert Sankowski: Fryderyki 2017. Ogłoszono nominacje: faworytami Brodka, Organek i Hey. Do tego mocni debiutanci. wyborcza.pl, 2017-03-09. [dostęp 2017-03-24]. (pol.).
  313. Nominowani i laureaci 2019. fryderyki.pl. [dostęp 2023-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-13)]. (pol.).
  314. Nagroda im. Przemysława Gintrowskiego. gintrowski.pl. [dostęp 2023-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-29)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]