Hyperolius thomensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hyperolius thomensis[1]
Bocage, 1886
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

sitówkowate

Rodzaj

Hyperolius

Gatunek

Hyperolius thomensis

Synonimy
  • Nesionixalus thomensis (Bocage, 1886)
  • Rappia thomensis (Bocage, 1886)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Hyperolius thomensisendemiczny gatunek płaza bezogonowego z rodziny sitówkowatych występujący na Wyspie Św. Tomasza. Największy przedstawiciel rodzaju Hyperolius.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to duży gatunek płaza – długość ciała samców od ujścia kloaki do czubka pyska wynosi 3,6–4,1 cm, a samic 3,6–4,9 cm, co czyni go największym gatunkiem rodzaju Hyperolius – jest to przykład gigantyzmu wyspowego (ang. island gigantism), kiedy to gatunki wyspiarskie osiągają większe rozmiary niż spokrewnione taksony na kontynencie[3]. Ciało jest dość smukłe, a głowa szersza niż dłuższa[4]. Pysk krótki, tępo zaokrąglony[4]. Błona bębenkowa słabo zaznaczona i okrągła[4]. Źrenica pozioma, tęczówka złota[4]. Brak modzeli godowych[4]. Skóra na grzbiecie i brzuchu chropowata, a na klatce piersiowej i spodniej części kończyn gładka[4]. Brak fałdów grzbietowo-bocznych[4]. Grzbiet jednolicie brązowy, zielony lub zielononiebieski[4]. Brzuch pomarańczowy z dużymi czarnymi plamkami[4]. Palce u stop i dłoni pomarańczowe[4].

Zasięg i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Endemit, występuje wyłącznie na wyspie Św. Tomasza – jednej z wysp Wysp Świętego Tomasza i Książęcej[4]. Zasiedla lasy pierwotne, zazwyczaj na wysokościach bezwzględnych powyżej 800 m n.p.m[3][4]. Zasięg występowania wynosi 857 km²[3]. Spotykany zazwyczaj w na liściach i gałęziach od jednego do ponad pięciu metrów nad ziemią[4]. Na granicach lasów pierwotnych i wtórnych obserwuje się mieszańce H. thomensis i H. molleri[4].

Rozmnażanie i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Nawoływanie samców osiąga częstotliwość 2338–2654 Hz[4]. Do rozrodu dochodzi zazwyczaj w niewielkich zbiorniczkach wodnych w wywrotach, a także w zagłębieniach w drzewach[4]. Jednorazowo składanych jest 20–40 jaj o średnicy 2–2,5 mm, z których wykluwają się kijanki[3].

Status[edytuj | edytuj kod]

Gatunek zagrożony (EN) w związku z niewielkim i poszatkowanym zasięgiem, a także degradacją środowiska naturalnego[3]. Odławiany jest czasami i przetrzymywany jako zwierzę domowe[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hyperolius thomensis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Hyperolius thomensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b c d e f Pollo, César J. „Guide of Amphibians and Reptiles of São Tomé and Príncipe.” Smashwords/César J. Pollo (2017).
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p AmphibiaWeb - Hyperolius thomensis [online], amphibiaweb.org [dostęp 2021-07-21].