Dworek Czarnohorski w Worochcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dworek Czarnohorski PTT w Worochcie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Pasmo

Czarnohora, Karpaty

Wysokość

747 m n.p.m.

Data otwarcia

1895

Właściciel

Oddział Czarhonorski PTT

Położenie na mapie Czarnohory
Mapa konturowa Czarnohory, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dworek Czarnohorski PTT w Worochcie”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Dworek Czarnohorski PTT w Worochcie”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Dworek Czarnohorski PTT w Worochcie”
Ziemia48°17′05″N 24°34′04″E/48,284722 24,567778

Dworek Czarnohorski PTT w Worochcie – nieistniejące już schronisko turystyczne, położone w miejscowości Worochta w Czarnohorze. Powstało w 1895 roku, a jego właścicielem był Oddział Czarnohorski Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Kołomyi[1], który zakupił teren wraz z oficyną i stajnią. Schronisko rozbudowano w 1897 roku. Podczas I wojny światowej w budynku stacjonowały wojska rosyjskie, które zniszczyły jego wyposażenie.

Po zakończeniu wojny w Dworku przeprowadzono remont oraz dokonano odwodnienia terenu i pogłębienia studni. Na zakup sprzętu do schroniska Centrala Krajowa dla Gospodarczej Odbudowy Galicji udzieliła bezzwrotnej subwencji w wysokości 5000 koron, natomiast ze strony starostwa w Nadwórnej uzyskano zezwolenie na wyszynk piwa i napojów alkoholowych.

Stary i nowy Dworek (1933)

W latach 1925-1928 roku za kwotę ok. 50 000 złotych[2] wybudowano nowy budynek Dworku. Dwupiętrowy obiekt mógł teraz pomieścić 94 osoby w 18 pokojach i sali zbiorowej, posiadał również restaurację, kuchnię turystyczną, suszarnię i narciarnię. Oba budynki wspominał prof. Antoni Wrzosek, pisząc: "Stary dworek to długi parterowy budynek z kilkoma ponurymi salami, a nowy, piętrowy z poddaszem jest rodzajem pensjonatu gdzie dla członka PTT byłby najtańszym dłuższy pobyt w Worochcie."[3].

W okresie przedwojennym schronisko było popularne i bardzo chętnie odwiedzane. Wśród zarządzających nim byli: Maria z Manugiewiczów Petrowiczowa (Ormianka, babka Tadeusza Pietrowicza - działacza Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz autora książek o myślistwie)[4] oraz rotmistrz Zygmunt Kawalerowicz, oficer 6 Pułku Ułanów Kaniowskich. W 1934 roku obradowała tu Międzyoddziałowa Komisja Wschodnio-Beskidzka PTT[5].

Szlaki turystyczne (1935)[6][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Kałuski Polskie dzieje huculszczyzny www.kworum.com.pl
  2. Łukasz Quirini-Popławski Muzeum Huculskie w Żabiem (Płaj 36) przypis 17, www.karpaccy.pl
  3. Barbara Krawczyk Prof. Antoni Wrzosek: badacz gór - krajoznawca - popularyzator turystyki - pionier turyzmu www.khit.pttk.pl
  4. Stanisław S. Nicieja Moje Kresy. Czarnohora - powab dziewiczości www.nto.pl
  5. Łukasz Quirini-Popławski Muzeum Huculskie w Żabiem (Płaj 36) przypis 26, www.karpaccy.pl
  6. Regulamin GOT 1935. cotg.pttk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-01)]. www.cotg.pttk.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]