Przejdź do zawartości

Darnowo (województwo wielkopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Darnowo
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

kościański

Gmina

Kościan

Liczba ludności (2022)

303[2]

Strefa numeracyjna

65

Kod pocztowy

64-000[3]

Tablice rejestracyjne

PKS

SIMC

0371541

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kościan
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kościan, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Darnowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Darnowo”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Darnowo”
Położenie na mapie powiatu kościańskiego
Mapa konturowa powiatu kościańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Darnowo”
Ziemia52°03′45″N 16°44′20″E/52,062500 16,738889[1]

Darnowowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Kościan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość pierwotnie związana była z Wielkopolską. Ma metrykę średniowieczną i istnieje co najmniej od początku XIV wieku. Wymieniona pierwszy raz w dokumencie zapisanym po łacinie z 1312 jako Darnow, 1350 Darnowo[4].

Miejscowość początkowo była własnością szlachecką należącą do rodu Darnowskich, którzy od nazwy wsi utworzyli swoje odmiejscowe nazwisko, a później takze do Miaskowskich, Gryżyńskich, Bnińskich, Szczodrowskich. W 1445 leżała w powiecie kościańskim Korony Królestwa Polskiego. W 1510 należała do parafii Wyskoć[4].

Pierwsza informacja o miejscowości pojawiła się w źródłach w 1312 kiedy odnotowano świadka Wielisława z Darnowa. W 1350 wspomniany został świadek sądowy Piotr dziedzic Darnowa. W 1393 Piotr Darnowski pozwany został przez braci Staszka oraz Jana z siostrami oddalając ich pretensje do dziedziny Darnowo. W 1407 toczył w sądzie spór z Czewlejem Darnowskim o obrazę. W latach 1396-1413 Czewlej z Miaskowa tytułujacy się dwoma nazwiskami Miaskowski albo Darnowski prowadził spory o połowę Darnowa. W 1396 oddalone zostały jego pretensje do połowy wsi kiedy przegrał proces z Janem Gryżyńskim. W miejsce Czewleja w tej sprawie wszedł Wyszota z Łęgu, który miał uwolnić dla niego połowę Darnowa od roszczeń innych osób, a jeżeli tego nie uczyni, musiałby mu dać ze swego majątku równowartość wartości połowy wsi. W 1404 Wyszota z Łęgu wygrał z Janem Gryżyńskim proces o połowę Darnowa. W 1413 Czewlej Miaskowski dowodził w sporze z Baworem z Krzemieniewa, że Janusz z Jurkowa wziął czynsz 20 grzywien za zastaw Darnowa[4].

W 1412 bracia Pietrasz, Wojciech i Jan Bnińscy przedstawili dokumenty kupna połowy Darnowa u Jarosława i Czewleja, a nikt nie zgłosił przed sądem ziemskim prawa bliższości. W 1431 odnotowany został spór sądowy Piotra Kaliny z Darnowa, który prawdopodobnie był kmieciem z Janem plebanem z Wyskoci[4].

W 1445 kasztelan gnieźnieński Piotr Bniński kupił od braci Andrzeja i Wojsława Gryżyńskich m.in. dobra Opalenica, a w zamian oddał im połowę Darnowa i 6000 grzywien. W tym roku Andrzej Gryżyński zapisał swojej żonie Annie po 400 grzywien posagu oraz wiana na należnej mu z działów z bratem części dóbr Gryżyna, m. in. także na części Darnowa. W 1462, brat Andrzeja Gryżyńskiego, Wojciech Wojsław Włoszakowski dał w działach swoim bratankom: Janowi, Maciejowi, Mikołajowi i Andrzejowi Gryzyńskim dziedzicom niedzielnym z Gryżyny swoją część dóbr Gryżyna, a w tym m. in. część Darnowa. W 1465 prowadził spór sądowy z Maciejem z Darnowa i z Węglin[4].

W 1466 Maciej zwany Mościc otrzymał w działach rodzinnych z wspomnianymi braćmi oraz z Małgorzatą żoną Piotra z Opalenicy m. in.→ Węgliny i Darnowo oraz in. wsie. Ufundował on wraz z rodzeństwem ołtarz w kościele parafialnym w Osiecznej na mocy testamentu stryja Wojciecha Wojsława z Włoszakowic, zapisując na ten cel czynsz jednej grzywny z Darnowa. W 1467 wraz z bratem Andrzejem otrzymał od brata Jana Gryżyńskiego części po ojcu i matce we wsiach Darnowo, Racot, Węgliny oraz połowie Jezierzyc, zapisując żonie Annie po 200 grzywien posagu oraz wiana na tych wsiach. W 1469 Andrzej Gryżyński, także zwany od posiadanych majątków Dłużyńskim albo Włoszakowskim, otrzymał po śmierci bezpotomnej brata Macieja Mościca wsie Darnowo i Grotniki. W latach 1470-73 sprzedał on Darnowo z prawem odkupu za 170 grzywien Mikołajowi Baranowi z Zaparcina, a w 1473 Mikołaj Baran odstąpił swoje prawa do Darnowa Janowi Szczodrowskiemu za 100 grzywien. W 1479 tenże Andrzej Gryżyński zapisał swojej żonie Małgorzacie z domu Opalińskiej po 200 kop groszy posagu i wiana na częściach dóbr Włoszakowice, dóbr Brenno i m. in. na połowie Darnowa[4].

W 1485 Małgorzata, Katarzyna i Dorota, córki Stanisława Szczodrowskiego miały zapisaną sumę na Darnowie. Małgorzata Włoszakowska żona Piotra Chociszewskiego odstąpiła swemu bratu przyrodniemu Janowi Pogorzelskiemu swoje prawa do Darnowa za 43 grzywny. W 1491 Jan Pogorzelski sprzedał z prawem odkupu Janowi Rogalińskiemu 2,5 łana osiadłego w Darnowie za 40 grzywien, a Jan Rogaliński zapisał żonie Barbarze po 250 złotych węgierskich posagu i wiana na Rogalinie oraz na wspomnianą kwotę w Darnowie. W 1493 bratanice Jana Szczodrowskiego: Małgorzata wdowa po Janie Zwanowskim, Katarzyna, żona Macieja Skoraczewskiego oraz Dorota żona Marcina Strzępińskiego używały tytułu „dziedziczek” Darnowa. W 1496 Dorota Strzępińska sprzedała z prawem odkupu Róży z Jarogniewic oraz Wojciechowi Wolickiemu, jej siostrzeńcowi, 1/3 prawa bliższości do Darnowa, które otrzymała w dziale majątkowym od swych sióstr. W 1514 Anna Dłużyńska sprzedała mężowi Mikołajowi Spławskiemu swoje wsie Wyskoć i Darnowo za 1600 grzywien oraz Spytkówki i Lubosz za 500 florenów węgierskich[4].

Wieś odnotowały także historyczne rejestry podatkowe. W 1510 do pana Młynkowskiego nalezało 2,5 łana osiadłego, 11 łanów opuszczonych oraz karczma, która rzadko szynkowała. 1510 z 2,5 łana osiadłego płacono wiardunki |dziesięcinne biskupowi poznańskiemu. W 1514 wspomniano Małgorzatę Darnowską herbu Leliwa była matką Michała Ciesielskiego kanonika poznańskiego. W 1564 Łukasz Gołutowski zapłaciła wiardunki dziesiętne z 3 łanów dornowskich należały do uposażenia stołu biskupiego. W 1563 miał miejsce pobór podatków z 3 łanów. W 1581 pobór odbył się od 5 łanów, dwóch komorników, jednego zagrodnika oraz od owczarza, który wypasał 30 owiec[4].

W roku 1529 Spławscy sprzedali dobra Marcinowi Gołutowskiemu wraz z Piotrowem i Racotem. Dobra te odziedziczył jego syn Łukasz, a od 1588 r. jego syn, również Łukasz. W 1614 r. majątek przejmuje syn Łukasza, Adam Gołutowski. Ich jedyna córka, Jadwiga Gołutowska ok. 1636 r. wniosła dobra w posag Stanisławowi Kostce z Szamotuł, co przejęła ich córka Joanna z Kostków Aleksandrowa Tarłowa. W 1676 r. sprzedała on majętność i wsie: Węgliny, Darnowo, Spytkówki, Lubosz, Słonin i Kurowo za 140 000 zł Dorocie z Sienna Sulmowskiej, wdowie po Krzysztofie Broniszu, matce Piotra i Jana.

Po Piotrze Broniszu, w 1719 r., dobra przejęła jego jedyna córka Dorota Janowa Radomicka, księżna Stanisławowa Jabłonowska. W 1777 r. majątek przejął jej syn książę Antoni Barnaba Jabłonowski, wojewoda poznański. Z powodu długów dobra te sprzedał księciu orańskiemu Wilhelmowi. W 1815 r. Wilhelm był koronowany na króla Niderlandów. Dobra dziedziczy jego syn Wilhelm II, a po nim jego dzieci: Wilhelm III, Wilhelm Fryderyk i Zofia Holenderska.

Wskutek II rozbioru Polski w 1793 wieś wraz z okolicą przeszła pod władanie Prus i jak cała Wielkopolska znalazła się w zaborze pruskim. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Darnowo należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kosten rejencji poznańskiej[5]. Darnowo należało do okręgu kościańskiego tego powiatu i stanowiło część majątku Racat (niem. Razoten, dziś Racot), który należał wówczas do byłego króla Niderlandów (Wilhelma I)[5]. Według spisu urzędowego z 1837 roku Darnowo liczyło 177 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 18 dymów (domostw)[5].

W 1881 powierzchnia dóbr Racot z folwarkami Darnowo, Spytkówki, Betkowo, Stary i Nowy Słonin wynosiła 2459,71 ha. W 1895 r. właścicielem został książę Heinrich von Sachsen – Wiemar, a tuż po nim wielki książę Wilhelm Ernst von Sachsen - Weimar Eisenach. W końcu XIX w. na terenie wsi znajdowało się 13 domów zamieszkanych przez 99 osób. Po I wojnie światowej folwark przeszedł na własność Skarbu Państwa. W okresie międzywojennym dzierżawił go Wiktor Gółkowski.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Zespół folwarczny – usytuowany w zachodniej części wsi po południowej stronie drogi z Racotu do Wyskoci. Składa się z podwórza folwarcznego oraz z położonych poza jego obrębem budynków mieszkalnych pracowników folwarcznych. Dziedziniec gospodarczy na rzucie prostokąta, otoczony ze wszystkich stron zabudową, z małym stawem pośrodku i większym, usytuowanym niegdyś na płd.- wsch. od podwórza, obecnie zlikwidowanym.
  • Domy nr 8 i 10 – analogiczne, usytuowane w płn. pierzei podwórza, przeznaczone dla pracowników folwarcznych. Budynki powstały w końcu XVIII lub na początku XIX wieku. Murowane z cegły, parterowe z użytkowym magazynowym poddaszem, nakryte dachami naczółkowymi, pokrytymi dachówką karpiówką układaną w koronkę. Wzniesione na planie prostokąta.
  • Stajnia – usytuowana w płd. pierzei, wzniesiona została w 1. poł. XIX wieku. Jest to budynek murowany z cegły, parterowy z użytkowym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym pokrytym pierwotnie dachówką. Wzniesiony na planie prostokąta, z wnętrzem podzielonym na trzy pomieszczenia, z których środkowe pełniło prawdopodobnie funkcję szorowni.
  • Stodoła – wzniesiona przypuszczalnie w końcu XVIII wieku. Murowana z cegły na podmurówce z kamienia polnego, nakryta dachem dwuspadowym pokrytym eternitem. Budynek na planie prostokąta, z dwoma klepiskami i trzema sąsiekami.
  • Owczarnia – wzniesiona ok. 1880 roku, murowana z cegły, parterowa z magazynowanym poddaszem, nakryta dachem dwupołaciowym pokrytym eternitem, Obiekt postawiony na planie prostokąta z późniejszą dobudówką pośrodku elewacji zachodniej z klatką schodową w części środkowej. W przyziemieniu sklepienie krzyżowe, wsparte na dwóch rzędach żeliwnych słupów.
  • Dom mieszkalny pracowników folwarcznych (obecnie nr 12) - wzniesiony przypuszczalnie na początku XX wieku, na wschód od podwórza, przeznaczony dla czterech rodzin, murowany z cegły, podpiwniczony, parterowy z mieszkalnym częściowo poddaszem, nakryty dachem naczółkowym wykończonym dachówką. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, z szerokim ryzalitem pośrodku elewacji wschodniej i zachodniej.

We wsi zachowały się zabudowania dawnego folwarku, obecnie użytkowanego przez Stadninę Koni Racot. Obejmują one budynki mieszkalne i gospodarcze z XIX i XX wieku, częściowo przebudowane. Znajduje się tu budynek gospodarczy, murowany, otynkowany, ze skromnymi elementami dekoracyjnymi z cegły ceramicznej, nakryty dachem dwuspadowym eternitem.

Na uwagę zasługują domy nr 8, 13, 21 - zbudowane w początku XX wieku, murowane, otynkowane. We wsi przy głównej drodze na murowanym otynkowanym cokole znajduje się kamienna figura Pana Jezusa. Obok kasztanowce o obwodzie ok. 80 cm i wysokości ok. 10 m. Przy polnej drodze do Spytkówek, ok. 100 m od Darnowa, znajduje się grupa 9 głazów narzutowych o obwodzie 300–400 cm, oraz kilkanaście mniejszych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 21509
  2. NSP 2021: Ludność w miejscowościach statystycznych [online], Bank Danych Lokalnych GUS, 19 września 2022 [dostęp 2022-10-06].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 209 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. a b c d e f g h Chmielewski 1986 ↓, s. 329–330.
  5. a b c Leon Plater: Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜ztwa Poznańskiego. Lipsk: Ksie̜garnia Zagraniczna (Librairie Étrangère), 1846, s. 210.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Darnowo, [w:] Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, 2010–2014.