Zeugophora flavicollis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zeugophora flavicollis
(Marsham, 1802)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

stonki

Rodzina

Megalopodidae

Podrodzina

Zeugophorinae

Rodzaj

Zeugophora

Podrodzaj

Zeugophora s.str.

Gatunek

Zeugophora (Zeugophora) flavicollis

Synonimy
  • Auchenia flavicollis Marsham, 1802
  • Zeugophora australis Weise, 1881
  • Zeugophora notatipes Pic, 1925

Zeugophora flavicollisgatunek chrząszcza z rodziny Megalopodidae i podrodziny Zeugophorinae. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1802 roku przez Thomasa Marshama pod nazwą Auchenia flavicollis[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 2,5 do 3,5 mm. Głowa jest w przedniej części czerwonawożółta, zaś od przedniego brzegu oczu ku tyłowi czarna. Punktowanie na jej powierzchni jest przeciętnie silne i gęste, przy czym przez środek czoła biegnie wyraźny, szeroki pas pozbawiony punktowania[2][3]. Czułki są czerwonawożółte w części nasadowej i czarne w pozostałej[2]. Czerwonawożółte przedplecze ma boczne brzegi w połowie długości wyciągnięte w zaostrzone na szczytach guzy. Barwa tarczki i pokryw jest czarna. Odnóża są całe czerwonawożółte lub mają czarne uda[2][3].

Larwa ma spłaszczone, żółto ubarwione ciało o zredukowanych odnóżach[4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Mina na liściu topoli
Miny na liściach wierzb

Zarówno larwy, jak i postacie dorosłeoligofagicznymi fitofagami wierzbowatych[4]. Żerują najczęściej na topolach białej, kanadyjskiej i osice[5], ale podawane też są z topoli balsamicznej, topoli czarnej, topoli szarej, wierzby białej, wierzby czarniawej, wierzby kruchej, wierzby iwy, wierzby pięciopręcikowej i wierzby trójpręcikowej[4].

Aktywne osobniki dorosłe obserwuje się od maja do sierpnia. Samice składają jaja latem[5], na spodzie liścia w niewielkim dołku, który potem zakrywają wydzieliną. Rozwój larw odbywa się od czerwca do sierpnia. Są one endofoliofagami minującymi liście rośliny żywicielskiej. Żerują grupowo tworząc na wierzchniej stronie liścia minę w postaci dużej, czarniawobrązowej łaty[4]. Z końcem lata[5] wyrośnięte larwy opuszczają liść przez szparę utworzoną na jego górnej powierzchni[4] i schodzą do gleby. Tam zimują, a przepoczwarczają się dopiero na wiosnę[5].

Gatunek palearktyczny, znany z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Bułgarii, Słowenii oraz europejskiej, syberyjskiej i dalekowschodniej części Rosji[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 6. Chrysomeloidea, Stenstrup, Denmark: Apollo Books, 2010, s. 334-335, ISBN 978-87-88757-84-2.
  2. a b c Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971, s. 48-50.
  3. a b Gattung Zeugophora Kunze. [w:] Käfer Europas [on-line]. [dostęp 2024-05-14].
  4. a b c d e W.N. Ellis: Zeugophora flavicollis (Marsham, 1802). [w:] Plant Parasites of Europe [on-line]. [dostęp 2024-05-14].
  5. a b c d B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990.