Ropuszka korsykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ropuszka korsykańska
Discoglossus montalentii[1]
Lanza, Nascetti, Capula & Bullini, 1984
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

ropuszkowate

Rodzaj

Discoglossus

Gatunek

ropuszka korsykańska

Synonimy
  • Discoglossus montalenti Lanza, Nascetti, Capula & Bullini, 1984[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Ropuszka korsykańska (Discoglossus montalentii) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuszkowatych, występujący endemicznie na francuskiej wyspie Korsyka, gdzie zasiedla leśne strumienie. Odżywia się wodnymi i naziemnymi bezkręgowcami, które łapie zanurzony w płytkiej wodzie. Gatunek bliski zagrożenia (NT), w związku z niewielkim zasięgiem występowania i degradacją jego środowiska naturalnego.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku badania filogenetyczne wykazały, że ropuszka korsykańska stanowi osobny gatunek niż ropuszka tyrreńska[3]. Występują dwie odmiany kolorystyczne – płaz ten może przyjmować jednakową barwę (taką jak ciemnobrązowa, ciemnoszara, czerwonawa czy czerwonobrązowa) lub być pokryty ciemnymi czarnymi kropkami[4]. Brzuch żółtawobiały[4]. Od spokrewnionej ropuszki tyrreńskiej różni się między innymi budową czwartego palca u dłoni oraz dłuższymi kończynami tylnymi[4].

Zasięg występowania i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Endemit. Występuje wyłącznie na Korsyce, gdzie spotkać go można głównie w centralnej części wyspy – od Cap Corse i Calvi na północy do Porto-Vecchio na południu[2]. Występuje na wysokościach bezwzględnych 0 – 1900 m n.p.m.[2] Zasięg występowania wynosi 6921 km²[2]. Zasiedla głównie leśne strumienie[4].

Dieta[edytuj | edytuj kod]

Drapieżnik. Żywi się wodnymi i naziemnymi bezkręgowcami, na które najprawdopodobniej poluje zanurzony w płytkiej przybrzeżnej wodzie[5]. Do jego ofiar należą m.in. chrząszcze, chruściki, płucodyszne i pająki[5]. W przeciwieństwie do większości płazów bezogonowych Europy, gatunek ten jest zapewne w stanie połykać pokarm pod wodą[5].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Rozród i rozwój kijanek odbywa się zapewne w zbiornikach wodnych charakteryzujących się niewielką ilością wodnej roślinności[2].

Status[edytuj | edytuj kod]

Gatunek bliski zagrożenia (NT) w związku z niewielkim zasięgiem występowania (6921 km²) oraz degradacją jego środowiska naturalnego. Jednakowoż płaz ten występuje w więcej niż 10 lokalizacjach, a jego populacja nie jest poszatkowana, w związku z czym nie kwalifikuje się do statusu gatunku narażonego (VU)[2]. Do potencjalnych zagrożeń należą budowa tam, a także zmiany klimatu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Discoglossus montalentii, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Discoglossus montalentii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2022-09-20] (ang.).
  3. B. Lanza i inni, Genetic Relationships Among West Mediterranean Discoglossus with the Description of a New Species (amphibia Salientia Discoglossidae), „Monitore Zoologico Italiano - Italian Journal of Zoology”, 18 (2), 1984, s. 133–152, DOI10.1080/00269786.1984.10736450, ISSN 0026-9786 [dostęp 2022-09-19].
  4. a b c d AmphibiaWeb - Discoglossus montalentii [online], amphibiaweb.org [dostęp 2022-09-19].
  5. a b c Sebastiano Salvidio, Roberto Sindaco & Livio Emanueli, Feeding habits of sympatric Discoglossus montalentii, Discoglossus sardus and Euproctus montanus during the breeding season, „Herpetological Journal”, 9 (4), 1999, s. 163–167 [dostęp 2022-09-19] (ang.).