Roman Aleksiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roman Stanisław Aleksiewicz
Państwo działania

 Polska

doktor habilitowany nauk weterynaryjnych
Alma Mater

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy

Doktorat

26 listopada 1998 – weterynaria
Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie[1]

Habilitacja

5 kwietnia 2011 – weterynaria
Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy[1]

Roman Stanisław Aleksiewicz – polski lekarz weterynarii, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalista od chirurgii weterynaryjnej[1].

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku uzyskał tytuł lekarza weterynarii, który został nadany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W 1998 roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych w zakresie weterynarii na podstawie rozprawy pt. Skutki nadmiernej kumulacji żelaza w wątrobie w aspekcie zakłócania w niej metabolizmu glikozoaminoglikanów[2][1], której promotorem była Maria Agnieszka Wardas[3].

W 2011 roku uzyskał na Państwowym Instytucie Weterynaryjny – Państwowym Instytucie Badawczym stopień doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych w dyscyplinie weterynarii na podstawie pracy pt. Wpływ kwasu hialuronowego oraz wczesnego wycięcia rany oparzeniowej na rezerwę energetyczną i równowagę prooksydacyjno-antyoksydacyjną w przebiegu SIRS wywołanego oparzeniem[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Dr hab. Roman Stanisław Aleksiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2024-05-17].
  2. a b Dr hab. Roman Stanisław Aleksiewicz, [w:] portal „Ludzie Nauki”, MNiSW / OPI PIB [dostęp 2024-05-17].
  3. Skutki nadmiernej kumulacji żelaza w wątrobie w aspekcie zakłócania w niej metabolizmu glikozoaminoglikanów w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2024-05-14].