Raoul Lufbery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Raoul Lufbery
16 zwycięstw
Ilustracja
Major
Data i miejsce urodzenia

14 marca 1885
Chamalières, Francja

Data i miejsce śmierci

19 maja 1918
Maron, Francja

Przebieg służby
Lata służby

1907–1909, 1914–1918

Siły zbrojne

Armée de l’air
Aviation Section, U.S. Signal Corps

Jednostki

VB 106, N 124, 94 Aero

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Medal Wojskowy (Francja) Krzyż Wojenny 1914–1918 (Francja) Medal Wojskowy (Wielka Brytania)

Gervais Raoul Lufbery (ur. 14 marca 1885, zm. 19 maja 1918) – amerykańsko-francuski as myśliwski z czasów I wojny światowej, twórca taktyki walki powietrznej Lufbery circle.

Młodość i służba w armii[edytuj | edytuj kod]

Raoul Lufbery urodził się we Francji. Jego ojcem był Amerykanin, Edward Lufbery, a matką Francuzka, Anne Veissière[1]. Rodzice przeprowadzili się do USA, kiedy Raoul miał 6 lat. Do armii amerykańskiej zaciągnął się w 1907 i pozostawał w służbie na Filipinach przez dwa lata. Po odejściu z armii podróżował po Azji i w 1910 został mechanikiem Marca Pourpe'a, francuskiego pioniera lotnictwa. Byli razem we Francji, gdy wybuchła wojna, a Pourpe natychmiast zaciągnął się do Armée de l’air. Lufbery, mając obywatelstwo amerykańskie, wstąpił do Legii Cudzoziemskiej i pozostał mechanikiem przyjaciela. Kiedy Pourpe zginął w grudniu 1914, Lufbery złożył podanie o przeniesienie do lotnictwa.

Służba jako pilot myśliwski[edytuj | edytuj kod]

Po wielu miesiącach lotów jako pilot maszyn rozpoznawczych, przesiadł się na samoloty myśliwskie i rozpoczął służbę we francuskiej Escadrille Lafayette. W 1918 po uzyskaniu 16 zwycięstw, przeniósł się do amerykańskiej Aviation Section, U.S. Signal Corps (wcześniejsza nazwa United States Army Air Service), gdzie został instruktorem. Był bardzo lubiany przez uczniów i doceniany przez przełożonych.

19 maja 1918 roku podczas ataku na Rumplera na północ od Nancy, jego Nieuport 28 został trafiony i obrócił się do góry kołami, a pilot wypadł z maszyny i zginął. Następnego dnia odbył się jego pogrzeb na cmentarzu Hôpital Sébastopol. We wsi Maron, niedaleko rzeki Mozeli została postawiona tablica z brązu, w miejscu gdzie upadł Raul Lufbery. Jego szczątki zostały później przeniesione do Paryża na cmentarz Lafayette Memorial du Parc de Garches.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michel Derien: " L’As des as " américain est tombé de l’avion en feu. l'éditiondusoir, 19 maja 2017. (fr.).