Pejzaż z rozbójnikami dzielącymi łup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pejzaż z rozbójnikami
dzielącymi łup
Ilustracja
Autor

Jan Brueghel (starszy)

Data powstania

1605

Medium

Olej na desce dębowej

Wymiary

41 × 65,6 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Warszawa

Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Warszawie

Pejzaż z rozbójnikami dzielącymi łupobraz olejny namalowany przez flamandzkiego malarza Jana Brueghla (starszego) w 1605, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz namalowany przez Brueghla na desce dębowej przedstawia gąszcz drzew w lesie, między którymi płynie zarośnięty wąski strumień co tworzy iluzję głębi. Prawdopodobnie niektóre partie krajobrazu namalował flamandzki malarz Abraham Govaerts[1]. Gęsty las wyraźnie dominuje nad postaciami widocznymi na płótnie. Po lewej stronie znajdują się dzielący łup żołnierze maruderzy, którzy odłączyli się od oddziału w celach rabunkowych. Po prawej stronie leży zamordowana przez nich ofiara z nogami opartymi o przewrócone drzewo. Postacie zostały namalowane przez flamandzkiego malarza Sebastiana Vrancxa[1]. Ponura tematyka obrazu nawiązuje do niespokojnych czasów wojny osiemdziesięcioletniej (1568–1648), która miała na celu podporządkowanie Niderlandów władzy Hiszpanii Habsburgów[1].

Obraz Brueghla to pejzaż komponowany, tworzony w pracowni malarza z poszczególnych, realistycznie obserwowanych elementów. Konstrukcja takiego pejzażu poddana była pewnemu schematowi, który miał podkreślać aspekt malowniczości. Taki typ pejzażu ukazujący zamknięty, z bliska widziany wycinek lasu stworzyli niezależnie, około 1600 autor obrazu Jan Brueghel (starszy) i Gillis van Coninxloo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]