Orstom chazeaui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orstom chazeaui
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Orstom

Gatunek

Orstom chazeaui

Orstom chazeauigatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy deszczowe góry Mont Panié. Gniazduje wśród mchów u podstawy drzew.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2]. Miejsce typowe znajduje się na Mont Panié. Epitet gatunkowy nadano mu na cześć Jean Chazeau z francuskiej organizacji naukowej ORSTOM, która uczestniczyła w sześciu ekspedycjach na Nową Kaledonię[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

U holotypowego samca długość ciała wynosi 14 mm, a u allotypowej samicy 15 mm. Karapaks jest w zarysie prawie jajowaty, u samicy pomarańczowobrązowy, zaś u samca jasnobrązowo-pomarańczowobrązowy. Porastają go czarne szczecinki i delikatne, brązowe włoski. Jamki karapaksu u obu płci są krótkie i wyraźnie odchylone. Szczękoczułki samca są czerwonobrązowe, samicy zaś pomarańczowobrązowe. U samca bruzda szczękoczułka ma 10 ząbków w zafalowanym szeregu na krawędzi przedniej oraz 7 małych ząbków w części środkowo-nasadowej. U samicy bruzda szczękoczułka ma 8 zębów w zakrzywionym u nasady szeregu na krawędzi przedniej oraz 4 małe ząbki w części środkowo-nasadowej. Rastellum ma trójkątny kształt i składa się z grubych szczecin, których u samicy jest około 30. Szczęki zaopatrzone są w około 60–80 kuspuli ciągnących się aż ku ich piętce. Warga dolna i sternum są żółtobrązowe. Odnóża są pomarańczowobrązowe. Stopy mają małe i cienkie przypazurkowe kępki włosków. Pazurki pierwszej i ostatniej pary odnóży u samicy mają od 4 do 5 ząbków. Odnóża drugiej pary samca mają pazurki z dwoma szeregami ząbków. U samicy silne kolce występują na goleniach pierwszej i drugiej pary oraz nadstopiach par od pierwszej do trzeciej, co jest cechą wyróżniającą na tle całej rodziny. Opistosoma (odwłok) samca jest z wierzchu jasna z pięcioma szerokimi, brązowymi przepaskami, od spodu zaś jasna z nakrapianiem pośrodku i w okolicy kądziołków. Opistosoma samicy jest z wierzchu brązowa z pięcioma parami jasnych, poprzecznych znaków, od spodu zaś brązowa z białym nakrapianiem. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie szerokiego i niskiego guzka z dwoma cienkimi szypułkami zwieńczonymi kuliście. Nogogłaszczki samca mają nieco beczułkowaty goleń, lekko wcięte cymbium, duży bulbus o gruszkowatym kształcie z falistym kilem w części końcowej, za którym to wyrasta krótki i spłaszczony embolus. Nogogłaszczki samicy mają silnie kolce na bokach goleni i stóp[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten zasiedla lasy deszczowe góry Mont Panié na Nowej Kaledonii. Występuje na wysokościach od 1300 do 1620 m n.p.m. Buduje z nici przędnej rurkowate, faliste, nierozgałęzione oprzędy o jedynym wejściu zamkniętym pergaminowym wieczkiem z zawiasem zlokalizowanym po górnej stronie. Konstrukcje te tworzy wśród poduszek mchów rosnących u podstawy drzew, zwłaszcza z gatunku Agathis montana. Ptasznika tego spotykano ponadto w butwiejących palmach i pod leżącymi kłodami[2].

Do ptaszników występujących z nim sympatrycznie należą Orstom macmillani i Encyocrypta panie z tej samej rodziny oraz Migas affinis z rodziny Migidae[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Gen. Orstom Raven, 1994. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-03].
  2. a b c d e R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.