Muzeum Cukrownictwa w Pszennie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Cukrownictwa w Pszennie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pszenno

Adres

Świdnicka 10

Data założenia

2008

Zakres zbiorów

przemysł spożywczy (cukrownictwo)

Położenie na mapie gminy wiejskiej Świdnica
Mapa konturowa gminy wiejskiej Świdnica, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Cukrownictwa w Pszennie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Cukrownictwa w Pszennie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Cukrownictwa w Pszennie”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Cukrownictwa w Pszennie”
Ziemia50°51′23,3″N 16°32′15,5″E/50,856472 16,537639
Strona internetowa

Muzeum Cukrownictwa w Pszennie – muzeum, działające we wsi Pszenno (powiat świdnicki), położone na terenie cukrowni, należącej do koncernu Südzucker.

Placówka powstała w 2008 roku. Jej lokalizacja wynika z faktu, iż cukrownia w Pszennie położona jest najbliżej pierwszej cukrowni, założonej przez Franza Karla Acharda w 1802 roku w Konarach. Ekspozycja muzealna poświęcona jest technikom produkcji cukru. W jej skład wchodzą wystawy poświęcone: historii cukrownictwa na ziemiach polskich, surowcom cukrowniczym, w tym przede wszystkim burakowi cukrowemu, technikom produkcji, badaniom laboratoryjnym oraz sposobom składowania i pakowania cukru. Całości dopełniają dokumenty, zdjęcia i obrazy, a także wyświetlane materiały audiowizualne. Wiele eksponatów pochodzi z I połowy XX wieku.
W ramach ekspozycji zrekonstruowano również gabinet dyrektora cukrowni z początku XX wieku. Natomiast na zewnątrz obiektu ustawione są maszyny i sprzęty służące do uprawny buraków (wirówki, pompy buraczane).

Muzeum jest obiektem całorocznym. Zwiedzanie indywidualne odbywa się w drugi wtorek miesiąca, natomiast zwiedzanie w grupach – po uprzednim uzgodnieniu. Wstęp jest wolny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]