Moszenica wierzbówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moszenica wierzbówka
Clytra laeviuscula
(Ratzeburg, 1837)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

zmróżki

Plemię

Clytrini

Podplemię

Clytrina

Rodzaj

moszenica

Podrodzaj

Clytra s.str.

Gatunek

moszenica wierzbówka

Synonimy
  • Chrysomela laeviuscula Ratzeburg, 1837
  • Clythra fasciata Ratzeburg, 1837
  • Clythra laeviuscula (Ratzeburg, 1837)
  • Clytra connexa Fricken, 1888
  • Clythra laeviuscula var. connexa Fricken, 1888

Moszenica wierzbówka[1] (Clytra laeviuscula) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny zmróżek. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1837 roku przez Juliusa T.C. Ratzeburga[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Imago na roślinie

Chrząszcz o walcowatym ciele długości od 7 do 11 mm. Głowa jest błyszcząco czarna, rzadko z parą niewielkich, czerwonawych plamek przy górnych krawędziach oczu. Czułki są czarne z wyjątkiem czerwonawych członów drugiego i trzeciego. Barwa przedplecza i tarczki jest czarna. Zarys przedplecza jest mocno zwężony ku przodowi i o szeroko zaokrąglonych kątach tylnych Obrzeżenie boków przedplecza jest wąskie, rynienkowate. Pokrywy są żółtopomarańczowe do prawie czerwonych z czarnym wzorem, na który składa się para okrągłych plamek na guzach barkowych i para poprzecznych plam w ⅔ długości zwykle zajmujących prawie całą szerokość pokryw, czasem zlanych w jedną przepaskę, rzadko rozbitych na dwie pary plamek lub całkiem zanikłych. Odnóża i spód ciała są czarne[3][4]. Genitalia samca cechują się środkowym płatem edeagusa o krawędzi przedniej zaopatrzonej w dwie małe, trójkątne wypustki i silnie zaokrąglonych krawędziach bocznych[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Kopulacja

Owad ten zasiedla pobrzeża lasów, polany, zarośla, łąki, murawy i parki[5]. Larwy przechodzą rozwój w mrowiskach, żerując na jajach i larwach mrówek. Osobniki dorosłepolifagicznymi foliofagami żerującymi na liściach drzew, krzewów i roślin zielnych[3][4][6]. Wśród ich roślin żywicielskich wymieniane są dęby, głogi, jesiony, leszczyny, śliwa tarnina, topole, wierzby, pięciornik rozłogowy i szyplin zielny[6][7]. Aktywne osobniki dorosłe obserwuje się od maja do sierpnia[4][7][5].

Gatunek palearktyczny. W Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Albanii, Grecji i europejskiej części Rosji. W Azji podawany jest z syberyjskiej części Rosji, anatolijskiej części Turcji, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Afganistanu i Sinciangu na zachodzie Chin[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 196.
  2. a b Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 6. Chrysomeloidea, Stenstrup, Denmark: Apollo Books, 2010, s. 566-567, ISBN 978-87-88757-84-2.
  3. a b c Gattung Clytra Laich.. [w:] Käfer Europas [on-line]. [dostęp 2024-05-26].
  4. a b c Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971, s. 102.
  5. a b Clytra leaviuscula – Moszenica wierzbówka. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2024-05-26].
  6. a b W.N. Ellis: Clytra laeviuscula Ratzeburg, 1837. [dostęp 2024-05-26].
  7. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990.