Morychus aeneus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Morychus aeneus
(Fabricius, 1775)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

otrupki

Rodzina

otrupkowate

Podrodzina

Byrrhinae

Plemię

Morychini

Rodzaj

Morychus

Gatunek

Morychus aeneus

Synonimy
  • Byrrhus aeneus Fabricius, 1775
  • Morychus modestus Kiesenwetter, 1850
  • Byrrhobolus aeneus (Fabricius, 1775)
  • Steffahnyellus aeneus (Fabricius, 1775)
  • Chlorobyrrhulus aeneus (Fabricius, 1775)

Morychus aeneusgatunek chrząszcza z rodziny otrupkowatych i podrodziny Byrrhinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1775 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Byrrhus aeneus[1]. W nowym rodzaju Morychus umieszczony został w 1847 roku przez Wilhelma Ferdinanda Erichsona[2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Imago.

Chrząszcz o owalnym, wydłużonym, mocno wypukłym ciele długości od 3,2 do 4,8 mm. Ubarwienie wierzchu ciała odznacza się zwykle metalicznym połyskiem, jednak jest słabo widoczne ze względu na gęste owłosienie; włosy na tarczce są bardzo gęsto rozmieszczone i mają kolor biały do bladożółtego, wskutek czego wyraźnie kontrastują z owłosieniem reszty wierzchu ciała. Głowa pozbawiona jest szwu czołowo-nadustkowego oraz listewki na przednim brzegu. Punkty na pokrywach są wyraźne, duże i głębokie. Owłosienie pokryw jest rzadsze niż tarczki. Odnóża są krótkie i spłaszczone, a przednia ich para ma na stronach wewnętrznych goleni rowki, w które chować mogą się stopy. Szerokości ud i goleni są prawie takie same[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad rozsiedlony od nizin po strefę subalpejską i alpejską w górach. Zamieszkuje głównie stanowiska o podłożu piaszczystym. Często spotykany jest pod kamieniami i wśród mchów, znajdującymi się na pobrzeżach wód oraz w napływkach[3][4].

Jest gatunkiem palearktycznym. W Europie stwierdzony został w północnej Hiszpanii[4], Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Austrii, Włoszech, Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Rumunii i Rosji[1]. W Azji znany jest z Syberii, sięgając na wschód do Zabajkala, oraz z Tybetu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Morychus aeneus (Fabricius, 1775). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-02-21].
  2. Morychus. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-02-21].
  3. a b Maciej Mroczkowski: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 50–51. Otrupkowate - Byrrhidae, Byrrhidae. Warszawa, Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1958, s. 16-17.
  4. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Scarabaeoidea, Dascilloidea, Byrrhoidea i Parnoidea. „Katalog Fauny Polski,”. XXIII (9), 1983.