Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet podczas XXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu rozegrano 28 (eliminacje i półfinały) i 29 lipca 1976 (powtórzony półfinał i finał) na Stadionie Olimpijskim w Montrealu . Zwyciężczynią została reprezentantka Niemieckiej Republiki Demokratycznej Johanna Schaller .
Johanna Schaller
Poz. - pozycja
– rekord świata | – rekord krajowy | – rekord życiowy | = – wyrównany rekord życiowy | – najlepszy wynik w sezonie | = – wyrównany najlepszy wynik w sezonie | – rekord olimpijski
Fn – falstart | – nie ukończył | – nie wystartował | – zdyskwalifikowany
Rozegrano cztery biegi eliminacyjne. Do półfinałów awansowały po cztery najlepsze zawodniczki z każdego biegu.
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Anisimowa, Tatjana Tatjana Anisimowa
ZSRR
12,98
Q
2
Rabsztyn, Grażyna Grażyna Rabsztyn
Polska
13,09
Q
3
Colyear, Sharon Sharon Colyear
Wielka Brytania
13,18
Q
4
Prévost, Nadine Nadine Prévost
Francja
13,70
Q
5
Donnelly, Patrice Patrice Donnelly
Stany Zjednoczone
13,71
6
Gomis, Julie Julie Gomis
Senegal
14,57
–
Tuisorisori-Chambault, Miriama Miriama Tuisorisori-Chambault
Fidżi
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Nowakowska, Bożena Bożena Nowakowska
Polska
13,05
Q
2
Ongar, Ileana Ileana Ongar
Włochy
13,37
Q
3
Ehrhardt, Annelie Annelie Ehrhardt
NRD
13,49
Q
4
LaPlante, Deby Deby LaPlante
Stany Zjednoczone
13,51
Q
5
Dell, Gaye Gaye Dell
Australia
13,68
6
Bradley, Sue Sue Bradley
Kanada
14,07
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Lebiediewa, Natalja Natalja Lebiediewa
ZSRR
12,94
Q
2
Schaller, Johanna Johanna Schaller
NRD
13,02
Q
3
Sokołowa, Penka Penka Sokołowa
Bułgaria
13,52
Q
4
Boothe, Lorna Lorna Boothe
Wielka Brytania
13,69
Q
5
Brady, Rhonda Rhonda Brady
Stany Zjednoczone
13,84
–
Pira, Anne-Marie Anne-Marie Pira
Belgia
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Berend, Gudrun Gudrun Berend
NRD
13,03
Q
2
Roth, Esther Esther Roth
Izrael
13,06
Q
3
Kononowa, Lubow Lubow Kononowa
ZSRR
13,36
Q
4
Ștefănescu, Valeria Valeria Ștefănescu
Rumunia
13,60
Q
5
Noeding, Edith Edith Noeding
Peru
14,14
6
Vaamonde, Lucía Lucía Vaamonde
Wenezuela
19,17
Rozegrano dwa biegi półfinałowe. Do finału awansowały po cztery najlepsze zawodniczki z każdego biegu. W drugim biegu półfinałowym doszło do kolizji, wskutek której Valeria Ștefănescu nie ukończyła biegu. Jury zdecydowało o zdyskwalifikowaniu Lubow Kononowej i o powtórzeniu biegu bez niej następnego dnia (w dniu finału).
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Schaller, Johanna Johanna Schaller
NRD
12,93
Q
2
Berend, Gudrun Gudrun Berend
NRD
12,96
Q
3
Lebiediewa, Natalja Natalja Lebiediewa
ZSRR
13,03
Q
4
Roth, Esther Esther Roth
Izrael
13,04
Q
5
Nowakowska, Bożena Bożena Nowakowska
Polska
13,04
6
LaPlante, Deby Deby LaPlante
Stany Zjednoczone
13,36
7
Sokołowa, Penka Penka Sokołowa
Bułgaria
13,67
8
Boothe, Lorna Lorna Boothe
Wielka Brytania
13,73
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Anisimowa, Tatjana Tatjana Anisimowa
ZSRR
12,91
[2]
2
Rabsztyn, Grażyna Grażyna Rabsztyn
Polska
13,02
3
Ehrhardt, Annelie Annelie Ehrhardt
NRD
13,28
4
Ongar, Ileana Ileana Ongar
Włochy
13,42
5
Colyear, Sharon Sharon Colyear
Wielka Brytania
13,64
6
Prévost, Nadine Nadine Prévost
Francja
13,70
–
Ștefănescu, Valeria Valeria Ștefănescu
Rumunia
–
Kononowa, Lubow Lubow Kononowa
ZSRR
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Anisimowa, Tatjana Tatjana Anisimowa
ZSRR
13,08
Q
2
Rabsztyn, Grażyna Grażyna Rabsztyn
Polska
13,35
Q
3
Ongar, Ileana Ileana Ongar
Włochy
13,41
Q
4
Ștefănescu, Valeria Valeria Ștefănescu
Rumunia
13,59
Q
5
Ehrhardt, Annelie Annelie Ehrhardt
NRD
13,71
6
Prévost, Nadine Nadine Prévost
Francja
13,95
7
Colyear, Sharon Sharon Colyear
Wielka Brytania
17,32
Poz.
Zawodniczka
Narodowość
Rezultat
Uwagi
1
Schaller, Johanna Johanna Schaller
NRD
12,77
2
Anisimowa, Tatjana Tatjana Anisimowa
ZSRR
12,78
[2]
3
Lebiediewa, Natalja Natalja Lebiediewa
ZSRR
12,80
4
Berend, Gudrun Gudrun Berend
NRD
12,82
5
Rabsztyn, Grażyna Grażyna Rabsztyn
Polska
12,96
6
Roth, Esther Esther Roth
Izrael
13,04
7
Ștefănescu, Valeria Valeria Ștefănescu
Rumunia
13,35
8
Ongar, Ileana Ileana Ongar
Włochy
13,51