Leiodes nitida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leiodes nitida
(Reitter, 1885)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

grzybinkowate

Podrodzina

Leiodinae

Plemię

Leiodini

Rodzaj

Leiodes

Gatunek

Leiodes nitida

Synonimy
  • Liodes nitidus Reitter, 1885
  • Leiodes nitidulus (Reitter, 1885)
  • Oosphaerula nitida (Reitter, 1885)
  • Leiodes (Oosphaerula) nitida (Reitter, 1885)
  • Liodes jesatkoi Roubal, 1936
  • Liodes nitida f. ješátkoi Roubal, 1936
  • Liodes sedlicaensis Gottwald, 1967
  • Liodes striatipennis Hlisnikovský, 1964
  • Liodes subfusca Hlisnikovský, 1964

Leiodes nitidagatunek chrząszcza z rodziny grzybinkowatych i podrodziny Leiodinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1885 roku przez Edmunda Reittera pod nazwą Liodes nitidus[1].

Chrząszcz o ciele długości od 3 do 3,8 mm, owalnym w zarysie, o ubarwieniu brunatnym do smoliście czarnego. Głowa ma delikatnie i gęsto punktowaną powierzchnię, nadustek odgraniczony od czoła oraz czułki o trzecim członie tak długim jak dwa następne razem wzięte, a członie ostatnim ukośnie ściętym. Przedplecze ma obrzeżone krawędzie boczne, krawędź tylną łukowato zakrzywioną, a tylne kąty w widoku grzbietowym lekko cofnięte, nakrywające podstawę pokryw. Na najszerszych w barkach pokrywach znajduje się po dziewięć wyraźnych rządków z drobnymi, rzadko rozmieszczonymi punktami. Międzyrzędy są punktowane bardzo delikatnie z wyjątkiem nielicznych większych punktów na nieparzystych z nich. Tylna para skrzydeł nie występuje. Między biodrami odnóży drugiej pary bierze swój początek dość wysoka i stosunkowo stromo ku przodowi opadająca listewka. Stopy przedniej i środkowej pary zbudowane są z pięciu członów. Golenie przedniej pary są u wierzchołków od 2,5 do 3 razy szersze niż u podstaw. Odnóża tylnej pary mają czteroczłonowe stopy[2].

Owad górski. W piętrach regla dolnego i górnego zasiedla głównie ściółkę oraz nadrzewne huby. Powyżej górnej granicy lasu bytuje pod kamieniami[3].

Gatunek palearktyczny, europejski, podawany z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy[1], Rumunii[2][3], Szwajcarii i Słowenii[1]. Wszędzie rzadki i znany z nielicznych stanowisk[3]. W Polsce stwierdzony czterokrotnie – na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskej, w Beskidach Zachodnich, Tatrach i Bieszczach[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Leiodes nitidus (Reitter, 1884). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-02-07].
  2. a b Marian Nunberg: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze – Coleoptera: z. 15 Grzybinki – Leiodidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987.
  3. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Histeroidea i Staphylinoidea prócz Staphylinidae. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (5), 1978. 
  4. Lech Borowiec, Jan Cooter. Nowe i rzadkie dla Polski gatunki z rodzaju Leiodes Latreille, 1896 (Coleoptera: Leiodidae). „Wiadomości Entomologiczne”. 18 (1), s. 55-56, 1999.