Przejdź do zawartości

Kristina Sabaliauskaitė

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kristina Sabaliauskaitė
Ilustracja
Kristina Sabaliauskaitė
Data i miejsce urodzenia

1974
Wilno, Litwa

Narodowość

litewska

Dziedzina sztuki

Literatura

Epoka

Historyczny

Ważne dzieła

Silva rerum

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Medal Orderu „Za Zasługi dla Litwy”
Strona internetowa

Kristina Sabaliauskaitė (ur. 1974) – litewska pisarka i historyczka sztuki.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

W 2008 r. zadebiutowała powieścią historyczną Silva rerum (wydawnictwo „Baltos lankos”), opisującą życie w rodzinie szlacheckiej w latach 1659–1667, w okresie potopu szwedzkiego. Książka stała się bestsellerem i została ogłoszona „wydarzeniem literackim” na Litwie, uznanym przez krytyków i historyków, chwaloną za urzekającą opowieść i wielką dbałość o historyczny szczegół. W tym samym roku autorka otrzymała nagrodę literacką im. Jurgi Ivanauskaitė.

W 2009 r. powieść Silva rerum została książką roku na Litwie. W 2011 r. powstała Silva rerum II (wyd. „Baltos lankos”), sequel o wielkiej zarazie podczas wojny północnej w latach 1707–1710. Również została książką roku na Litwie. W 2012 r. wydawnictwo „Baltos lankos” opublikowało wybór opowiadań Danielius Dalba & kitos istorijos.

W 2014 r. ukazała się książka Silva rerum III, kolejna część powieści, uznana za bestseller, opisująca początki legendy o Ger Tzedeku, konwertycie z chrześcijaństwa na judaizm w Wilnie. W 2015 r. Silva rerum w przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz wydana została w Polsce i otrzymała entuzjastyczne recenzje, a krytycy nazywali ją „prawdziwą literacką sensacją z Litwy”[1], „monumentalnym tekstem; literaturą najwyższej próby; uniwersalną opowieścią o człowieczeństwie”[2]. W 2016 r. polska edycja Silva rerum, sagi szlacheckiego rodu Narwojszów, których losy rozgrywają się na tle barokowego Wilna[3] (Wydawnictwa „Znak”) - została nominowana do finału[4] Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”[5].

W 2016 r. ostatnia część tetralogii Silva rerum IV opisująca oświecenie i okres rozbiorów Rzeczypospolitej Obojga Narodów została opublikowana na Litwie i również stała się bestsellerem.

W 2017 r. autorka została nagrodzona medalem orderu „Za zasługi dla Litwy”. 18 stycznia 2023 Rada Miasta Wilna przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Wilna[6]. W 2024 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]