Kara zakazu opuszczania koszar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kara zakazu opuszczania koszar (ZOK) – jedna z kar dyscyplinarnych stosowanych w Wojsku Polskim.

Kara zakazu opuszczania koszar wymierzona żołnierzowi zasadniczej służby wojskowej polegała na zakazie opuszczania koszar lub innego miejsca zakwaterowania w godzinach i dniach wolnych od zajęć służbowych. Ukarany miał obowiązek meldować się na określony sygnał u oficera dyżurnego jednostki z bronią i osobistym oporządzeniem wojskowym, jednak nie częściej niż trzy razy w ciągu dnia. Podoficerowie meldowali się bez broni i oporządzenia osobistego[1].

Ukarani żołnierze przebywali w czasie wolnym od zajęć w rejonie swego pododdziału. Mogli oni opuszczać go tylko za zezwoleniem oficera dyżurnego jednostki. Karę tą odbywano bez przerwy.

Żołnierze zawodowi przebywali w dni zajęć służbowych – od pobudki do capstrzyku – w swoim pododdziale, z wyjątkiem przerw na posiłki przewidziane w porządku dnia oddziału. W czasie nocnym oraz w dniach wolnych od zajęć, nie wolno im było opuszczać swojej kwatery służbowej lub mieszkania[1]. Dopilnowanie wykonania kary było obowiązkiem bezpośredniego przełożonego. Mógł on wyznaczyć do sprawowania nadzoru żołnierza zawodowego nie niższego stanowiskiem i stopniem od ukaranego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych PRL Szt. Gen. 501/70 s. 30-31

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych PRL Szt. Gen. 501/70; Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1970
  • Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych PRL; Szt. Gen. 792/76; Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1977
  • Regulamin służby garnizonowej i wartowniczej Sił Zbrojnych PRL; Szt. Gen. 502/70; Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1970
  • Podręcznik dowódcy drużyny; Szkol 378/69 Inspektorat Szkolenia; Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1971
  • Dekret z dnia 26 czerwca 1945 roku. Wojskowe przepisy dyscyplinarne.