Final Fantasy II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Final Fantasy II
ファイナルファンタジーII
Producent

Square Co., Ltd.

Wydawca

Square Co., Ltd.

Seria gier

Final Fantasy

Projektant

Yoshitaka Amano

Data wydania

Famicom
JPN: 17 grudnia 1988
Final Fantasy I & II: Dawn of Souls
POL: 3 grudnia 2004[1]
Final Fantasy I & II (PSP)
POL: 29 luty 2008[2]
Pixel Remaster
PL: 28 lipca 2021[3]

Gatunek

jRPG

Tryby gry

gra jednoosobowa

Język

japoński

Wymagania sprzętowe
Platforma

Nintendo Entertainment System, WonderSwan Color, Sony PlayStation, NTT DoCoMo FOMA 901i, Game Boy Advance

Strona internetowa

Final Fantasy II (jap. ファイナルファンタジーII Fainaru Fantajī Tsū) – gra jRPG wyprodukowana i wydana przez Square Co., Ltd. w 1988 roku. Oryginalnie wydana na Nintendo Entertainment System w Japonii, ukazała się ponownie w ramach kompilacji Final Fantasy I & II: Dawn of Souls na konsolę Game Boy Advance.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

W odróżnienie od poprzednika, Final Fantasy, bohaterowie gry mają z góry określone imiona i historie. Trzech głównych bohaterów zawsze jest do dyspozycji gracza jako członkowie drużyny, natomiast ich czwarty towarzysz zmienia się w trakcie gry.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Firion – adoptowany brat Marii i Leona, przyjaciel Guya z czasów dzieciństwa. Pragnie pomścić los swojej rodziny niszcząc Imperium Palamecii.
  • Maria – przyjaciółka Firiona i Guya, siostra Leona. Próbuje odnaleźć swojego brata po tym, gdy ten zniknął podczas ucieczki z Fynn.
  • Guy – przyjaciel Firiona i Marii. Sierota wychowywana przez dzikie zwierzęta, zanim został przygarnięty przez rodziców Marii i Leona. Jego znajomość ludzkiego języka jest ograniczona, ale potrafi rozmawiać ze zwierzętami.

Tymczasowi członkowie drużyny[edytuj | edytuj kod]

  • Leon – starszy brat Marii. Zaginął podczas ataku Imperium na Fynn, później staje się wiernym poddanym Imperatora jako czarny rycerz.
  • Minwu – biały mag, doradca księżniczki Hildy. Dołącza do drużyny na wczesnym etapie gry, ucząc bohaterów białej magii.
  • Josef – górnik z Salamand. Po tym jak bohaterowie ratują jego córkę Nelly z niewoli imperialnej, oferuje im pomoc w poszukiwaniu Dzwonu Bogini.
  • Gordon – książe Kashuan, uciekinier z pola bitwy po śmierci jego brata Scotta. Uważa się za tchórza, dołącza do drużyny w walce z Imperium aby odkupić swoje winy.
  • Leila – piratka, próbuje okraść drużynę, ale zostaje wraz z jej załogą z łatwością pokonana. Wdzięczna za okazaną łaskę, staje się sprzymierzeńcem rebeliantów.
  • Ricard Highwind – ostatni dragoon z Deist. Uwięziony przez jakiś czas wewnątrz Lewiatana, pragnie wrócić do walki z Imperium by pomścić poległych towarzyszy.

Pozostałe postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Scott – książe Kashuan, starszy brat Gordona. Bohateriowie trafiają na niego, śmiertelnie rannego w Fynn, gdzie otrzymują od niego jego pierścień. Darzy uczuciem księżniczkę Hildę.
  • Hilda – księżniczka Fynn, przywódczyni Rebelii Dzikiej Róży. Darzy uczuciem księcia Scotta. Zapewnia kluczowe wskazówki bohaterom.
  • Paul – przyjazny złodziej i członek Rebelii Dzikiej Róży. Często pomaga bohaterom w działaniach przeciw Imperium.
  • Cid – gburowaty starszy mężczyzna z zamiłowaniem do lotnictwa. Prowadzi działalność przewozów swoim statkiem powietrznym za opłatą.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia zaczyna się, gdy imperator Palamecii postanowił zawładnąć światem i najechał pokojowo nastawione królestwo Fynn. Kraina została zdobyta, a czwórka bohaterów (Firion, Maria, Guy i Leon) zaatakowana przez Czarnych Rycerzy imperium, osierocona oraz pozostawiona na pewną śmierć. Firion, Matia i Guy zostają uratowani przez Hildę, księżniczkę Fynn i przywódczyni. Bohaterowie (poza Leonem, który zaginął) zostają zabrani do miasta Altair, dokąd uciekli rebelianci z Fynn, znani jako Rebelia Dzikiej Róży. Postanawiają pomóc rebelii, aby w końcu odzyskać Fynn i pokonać Imperatora. Księżniczka Hilda odmawia ze względu na ich młody wiek i brak doświadczenia w walce.

Firion, Maria i Guy wracają do Fynn, gdzie trafiają na umierającego księcia Scotta. Opowiada im o zdradzie hrabiego Borghena, prosi o odnalezienie i dodanie otuchy jego bratu Gordonowi, który boi się przyłączyć do rebelii oraz by nie mówili Hildzie o jego uczuciu do niej. Przed śmiercią przekazuje bohaterom jego pierścień. Bohaterowie oddają pierścień Hildzie, która widząc na co stać trójkę, zgadza się na ich udział w walce z Imperium.

Grupa w towarzystwie doradcy księżniczki, maga Minwu, zostaje wysłana do Salamandy w poszukiwaniu Mythrilu. Odpowiedzialny był za to jeden z rebeliantów, Josef, jednak utracono z nim kontakt. Drużyna odnajduje Josefa, jednak ten odmawia udzielenia im informacji, ponieważ Imperium porwało jego córkę Nelly, a Borghen zagroził, że zabije ją jeśli ten pomoże rebeliantom. Poleca drużynie udać się do wodospadów Semitt i uwolnić Nelly oraz mieszkańców Salamandy uwięzionych w kopalniach. Udaje im się to, jednocześnie ratują Paula, złodzieja na usługach rebelii. Pokonawszy jednego z imperialnych sierżantów, grupa zdobywa Mythril i wraca do Altair.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Final Fantasy I & II: Dawn of Souls GBA | GRYOnline.pl [online], gry-online.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  2. Final Fantasy I & II w planie wydawniczym Cenega Poland | GRYOnline.pl [online], gry-online.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  3. Final Fantasy Pixel Remaster - kompilacja sześciu odsłon kultowej serii - Ekspert Ceneo [online], ceneo.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).