Przejdź do zawartości

Darcy Hadfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Darcy Hadfield
Ilustracja
Darcy Hadfield (1922)
Data i miejsce urodzenia

1 grudnia 1889
Awaroa Inlet

Data i miejsce śmierci

15 września 1964
Auckland

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Nowa Zelandia
Igrzyska olimpijskie
brąz Antwerpia 1920 wioślarstwo
(jedynka)

Darcy Clarence Hadfield (ur. 1 grudnia 1889 w Awaroa Inlet, zm. 15 września 1964 w Auckland[1]) – nowozelandzki wioślarz. Brązowy medalista olimpijski z Antwerpii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Darcy Clarence Hadfield urodził się w Awaroa Inlet w Zatoce Tasmana w Nowej Zelandii. Był synem Williama Welby'ego Hadfielda, rolnika i Marthy Adele Ann Snow. Od ukończeniu szkoły Hadfield pracował na rodzinnej farmie i uczył się stolarstwa i szkutnictwa od swojego ojca, który był utalentowanym rzemieślnikiem. W 1910 roku przeniósł się do Auckland, gdzie zatrudnił się na statku rybackim Charlesa Baileya jako cieśla okrętowy. Później pracował dla Union Steam Company Company z Nowej Zelandii[2].

Wioślarstwo[edytuj | edytuj kod]

Od wczesnego dzieciństwa Hadfield pływał na łodziach wiosłowych, które były środkiem transportu i łatwo dał się przekonać do trenowania wioślarstwa w Waitemata Boating Club[3]. Wkrótce stało się oczywiste, że jest bardzo utalentowany w tej dziedzinie. Zwyciężył w swoich pierwszym regatach, w Mercer w sezonie 1910-11. Sukces ten powtórzył podczas regat w Rotorua. W sezonie 1911-12 Hadfield i D. Pugh wygrali w dwójkach w Mercer i w Ngaruawahia.

Jednak Hadfield chciał zostać sławny. W 1913 roku został po raz pierwszy mistrzem Nowej Zelandii. Tytuł w jedynkach zdobywał też w latach 1913-14 i 1914-15, zanim mistrzostwa zostały przerwane na cztery lata z powodu pierwszej wojny światowej.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

29 sierpnia 1916 roku ożenił się z Seretą (Saritę) May Coyle, sprzedawczynią. Wkrótce po powrocie z Olimpiady urodziło się jego pierwsze dziecko, córka. On i Sereta mieli później dwóch synów[4].

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Wkrótce po ślubie został powołany do wojska i służył w pułku piechoty Auckland. W 1917 roku został ranny w Passchendaele i leczył się w Anglii. Po wyzdrowieniu wrócił do okopów, ale zachorował na zapalenie oskrzeli i po wojnie odzyskiwał siły w Anglii. W tym czasie organizowano tam różne imprezy sportowe, by zabawiać żołnierzy oczekujących na powrót do swojego kraju. Po utworzeniu Klubu Wioślarskiego NZEF Hadfield stał się jednym z jego najwybitniejszych członków. Wiosłował w kilku zwycięskich czwórkach i ósemkach i okazał się niepokonany w jedynkach[2]

Olimpiada 1920[edytuj | edytuj kod]

Mając niewielkie możliwości treningu podczas podróży do Belgii na Igrzyska Olimpijskie, Hadfield znajdował się w trudniejszej sytuacji niż zawodnicy z Europy czy USA. Zajął trzecie miejsce w finale za Johnem Kelly ze Stanów Zjednoczonych i Jackiem Beresfordem z Wielkiej Brytanii i jest pierwszym Nowozelandczykiem, który wygrał medal olimpijski w wioślarstwie. Zawody w 1920 były jego jedynymi igrzyskami olimpijskimi. Brązowy medal wywalczył w rywalizacji skiffistów[5]. Nowa Zelandia po raz pierwszy startowała pod własną flagą, wcześniej wspólnie z Australią startowała jako Australazja.

Emerytura[edytuj | edytuj kod]

Po przejściu na emeryturę pracował jako trener, administrator i szkutnik. W 1956 roku, w wieku 67 lat, wiosłował w zwycięskiej czwórce weteranów w Ngaruawahia. Jego synowie byli również członkami Klubu Żeglarskiego Waitemata[3].

Darcy Hadfield zmarł w Auckland 15 września 1964 roku, przeżył żonę i dwóch synów. Jego prochy zostały rozproszone na wodzie w zatoce Okahu w porcie Waitemata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Darcy Hadfield Biography and Olympic Results [online], Sports-Reference.com [dostęp 2017-12-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
  2. a b M.C.Millan Story: Hadfield, Darcy Clarence online Dostęp 6.12.1917
  3. a b Darcy Hadfield online Dostęp 6.12.2017
  4. Darcy Clarence Hadfield online Dostęp 6.12.2017
  5. Darcy Hadfield na stronie FISA Edytuj na Wikidanych (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]