Przejdź do zawartości

Conch Republic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Conch Republic
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza: We Seceded Where Others Failed
The Mitigation of World Tension through the Exercise of Humor
Ustrój polityczny

republika

Data powstania

23 kwietnia 1982

Mapa opisywanego kraju
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Conch Republic”
24°33′33″N 81°47′03″W/24,559167 -81,784167

W 1982 roku miasta leżące na wyspach archipelagu Florida Keys w Stanach Zjednoczonych w proteście przeciwko dokonanej przez Straż Graniczną USA blokadzie międzystanowej drogi U.S. Route 1 ogłosiły niepodległość „Republiki Muszli”. Deklaracja – choć fikcyjna i żartobliwa raczej – była reakcją na utrudnienia ruchu będące skutkiem szczegółowej kontroli każdego pojazdu zmierzającego w kierunku północnym (mającej na celu niedopuszczenie do przemieszczania się na kontynentalną część USA nielegalnych imigrantów), co uderzało w turystykę będącą podstawową gałęzią gospodarki archipelagu. Nie bez znaczenia był też fakt urażenia lokalnej dumy mieszkańców, którzy w trakcie szczegółowych kontroli zmuszeni byli do udowadniania posiadania obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. W ramach protestu wypowiedzieli wojnę USA i po minucie się poddali jednocześnie żądając od rządu reparacji wojennych w wysokości miliarda dolarów.

Władze nowo powstałej „Republiki” rozpoczęły wydawanie własnych paszportów, przy czym były one wydawane również obywatelom 13 pozostałych państw basenu Morza Karaibskiego, a także przebywającym na wyspach archipelagu obywatelom Niemiec, Szwecji, Meksyku, Francji, Hiszpanii i Rosji.

Flaga Conch Republic, koszulki z jej emblematami i inne gadżety z jej symboliką są dziś jednymi z najchętniej kupowanych na Florida Keys pamiątek turystycznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]