Przejdź do zawartości

Chathamaka andrei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chathamaka andrei
Larivière, 1999
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

fulgorokształtne

Rodzina

szrońcowate

Podrodzina

Cixiinae

Plemię

Cixiini

Rodzaj

Chathamaka

Gatunek

Chathamaka andrei

Chathamaka andreigatunek pluskwiaka z rodziny szrońcowatych i podrodziny Cixiinae. Jedyny z monotypowego rodzaju Chathamaka.

Gatunek i rodzaj opisane zostały w 1999 roku przez Marie-Claude Larivière[1].

Samce osiągają od 4,33 do 4,83 mm, a samice od 5 do 5,58 mm długości ciała. Podstawowe ubarwienie ciała jest żółtawobrązowe z ciemniejszą głową, przedpleczem i śródpleczem. Głowa ma jaśniejszy od czoła zaustek z blado żółtawobrązowym żeberkiem środkowym. Na brązowym czole widnieje blado żółtawobrązowe, rozwidlone w pobliżu połowy długości żeberko środkowe. W 90% tak długie jak szerokie, brązowe ciemię charakteryzują żółtawe krawędzie, głęboko V-kształtne wcięcie u nasady i V-kształtny lub nieco M-kształtny, poprzeczny, blado żółtawy kil, połączony parą krótkich żeberek z przednią krawędzią. Oczy są normalnie wykształcone, a środkowe przyoczko ma żółtawy kolor. Brązowe przedplecze ma jasnożółtawobrązowe brzegi i żeberka: podłużne środkowe i parę zakrzywionych zaocznych. Na brązowym, rozjaśnionym ku szczytowi śródpleczu występują 3 żeberka podłużne. Przednie skrzydło ma 25 szypułek szczeciowych na koście. Odnóża są jasnożółte z czarniawymi pazurkami i kolcami na goleniach. U samca edeagus ma 4 wyrostki kolczaste osadzone u nasady flagellum, a lewy sztylet genitalny jest L-kształtny[1].

Takson endemiczny dla nowozelandzkiej wyspy Pitt w archipelagu Chatham. Spotykany na nadbrzeżnych nizinach, w młodym lesie z dominacją Dracophyllum, na pobrzeżach lasów, w zakrzaczeniach roślin takich jak Brachyglottis huntii, Coprosma chathamica, Melicytus chathamicus, Myoporum, a także wśród roślinności zielnej i trawiastej. Owady dorosłe obserwuje się od listopada do lutego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Marie-Claude Larivière, Cixiidae, „Fauna of New Zealand. Ko te Aitanga Pepeke o Aotearoa”, 40, Lincoln, Canterbury, New Zealand: Manaaki Whenua Press, 1999 [zarchiwizowane z adresu 2013-02-22].