Przejdź do zawartości

Carpelimus cyprensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carpelimus cyprensis
Gildenkov et Tronquet, 2019
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Staphyliniformia

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

kozubki

Plemię

Thinobiini

Rodzaj

Carpelimus

Podrodzaj

Carpelimus (Trogophloeus)

Gatunek

Carpelimus (Trogophloeus) cyprensis

Carpelimus cyprensisgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny kozubków.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Michaiła Gildienkowa i Marca Tronqueta na łamach „Baltic Journal of Coleopterology”. Jako lokalizację typową wskazano Miliou w cypryjskim dystrykcie Pafos. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „cypryjski”[1].

W obrębie rodzaju Carpelimus gatunek ten sklasyfikowano w należącej do podrodzaju Trogophloeus grupie gatunków siculus. W regionie śródziemnomorskim grupę tę reprezentują również C. hilfi, C. peloponnensis, C. siculus, C. zellichi, a być może też C. rivus[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wydłużonym ciele długości około 2 mm, lekko błyszczącym, ubarwionym czarno z czarnobrązowymi odnóżami, porośniętym jasnymi i krótkimi szczecinkami. Głowa jest szersza niż dłuższa, u nasady szczególnie szeroka, w części szyjnej wyraźnie zwężona, gęsto szagrynowana, zaopatrzona w duże i wypukłe oczy złożone, o połowę krótsze i zaokrąglone skronie oraz dość krótkie czułki z członami od pierwszego do trzeciego wydłużonymi, czwartym i piątym tak długimi jak szerokimi, od szóstego do dziesiątego poprzecznymi, a jedenastym stożkowatym. Przedplecze jest gęsto szagrynowane, najszersze w przedniej ⅓, w połowie długości o bokach zaokrąglonych, na dysku z parą podłużnych, owalnych wcisków i kolejną parą półksiężycowatych wcisków u podstawy. Pokrywy mają między delikatnymi, dość drobnymi, gęsto rozmieszczonymi punktami wyraźnie wyniesioną rzeźbę. Powierzchnia odwłoka jest wyraźnie szagrynowana[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla Cypru, znany tylko z miejsca typowego na zachodzie wyspy. Spotykany na wybrzeżach potoku Kolokouri, płynącego w otoczeniu wapiennych ścian. Stanowisko to cechowało się dość znacznym zacienieniem i roślinnością przejściową pomiędzy lasem a fryganą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d M. Yu. Gildenkov, M. Tronquet. A new species of the genus Carpelimus Leach, 1819 (Coleoptera: Staphylinidae: Oxytelinae) from Cyprus. „Baltic Journal of Coleopterology”. 19 (1), s. 71–75, 2019.