Cantharis liburnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cantharis liburnica
Depoli, 1912
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

omomiłkowate

Podrodzina

Cantharinae

Plemię

Cantharini

Rodzaj

Cantharis

Podrodzaj

Cantharis s.str.

Gatunek

Cantharis liburnica

Synonimy
  • Cantharis pulicaroides Depoli, 1921
  • Cantharis csikii Stiller, 1926
  • Cantharis szegediensis Stiller, 1942

Cantharis liburnicagatunek chrząszcza z rodziny omomiłkowatych i podrodziny Cantharinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1912 roku przez Guido Depoliego[1].

Chrząszcz o wydłużonym ciele długości od 8 do 11 mm. Głowę ma czarną z żółtymi do rudożółtych narządami gębowymi i policzkami, w związku z czym czerń osiąga pośrodku jej przednią krawędź. Czułki cechują się członem drugim znacznie dłuższym niż szerokim, długością dorównującym ¾ członu trzeciego. U samca człony drugi i trzeci są grubsze niż u samicy. Przedplecze jest szersze niż dłuższe, o wypukłej krawędzi przedniej, zaokrąglonych kątach przednich, zaokrąglonych brzegach bocznych i niewystających kątach tylnych. Ubarwienie ma czarne z żółtymi do czerwonawożółtych brzegami bocznymi; barwa czarna zawsze dochodzi do brzegów przedniego i tylnego. Pokrywy są całkiem czarne, porośnięte jednorodnym owłosieniem. Genitalia samca odznaczają się edeagusem o stożkowatej z zaokrąglonym wierzchołkiem tarczce grzbietowej oraz nieco nadwisających nad tarczkę paramerach[2].

Owad ciepłolubny, zasiedlający suche pastwiska, murawy, suche dąbrowy i bory sosnowe[3]. Gatunek palearktyczny, znany z Francji, Austrii, północnych Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Albanii i Grecji[1]. W Polsce, gdzie osiąga północną granicę zasięgu[4][3], podawany jest z czterech stanowisk w południowo-wschodniej części kraju[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cantharis (Cantharis) liburnica Depoli, 1912. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-07-31].
  2. Arved Lompe: Gattung Cantharis L.. [w:] Käfer Europas [on-line]. Coleonet.de, 2010. [dostęp 2023-07-31].
  3. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Uzupełnienia tomów 2-21. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (22), 2000. 
  4. Antoni Kuśka, Omomiłki (Coleoptera, Cantharidae): Cantharinae i Silinae Polski, „Monografie Fauny Polski”, 21, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, 1995.