Berosus peregrinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Berosus peregrinus
(Herbst, 1797)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kałużnicowate

Podrodzina

Hydrophilinae

Plemię

Berosini

Rodzaj

Berosus

Gatunek

Berosus peregrinus

Synonimy
  • Hydrophilus peregrinus Herbst, 1797

Berosus peregrinusgatunek chrząszcza z rodziny kałużnicowatych i podrodziny Hydrophilinae.

Gatunek ten opisany został w 1797 roku przez Johanna F.W. Herbsta jako Hydrophilus peregrinus. Do rodzaju Berosus przeniesiony został w 1855 roku przez Johna Lawrence'a LeConte[1][2].

Chrząszcz o ciele długości od 4,1 do 5,2 mm. Ubarwienie głowy metalicznie czarne, tła przedplecza i pokryw jasne; na przedpleczu dwie ciemne plamki położone okołośrodkowo w przedniej połowie, na pokrywach ciemne kropki na międzyrzędach pierwszym i drugim oraz w częściach barkowych. Wierzchołki pokryw zaokrąglone. Śródpiersie z blaszkowatym, trójkątnym wyrostkiem o dużym, skierowanym w tył zębie przednim. Na piątym widocznym sternicie odwłoka prostokątne wycięcie z szerokim ząbkiem środkowym, a na pierwszym widocznym sternicie podłużny położony między biodrami tylnych odnóży. Samiec ma smukły i spiczasty środkowy płat edeagusa oraz krótsze od niego paramery, które na spiczastych wierzchołkach mają po kępce szczecinek[2].

Owad północnoamerykański. W Kanadzie występuje w Nowej Szkocji, Ontario i Quebecu. W Stanach Zjednoczonych rozsiedlony od Nowego Jorku i Pensylwanii na północy po Arizonę, Illinois, Indianę i Wisconsin na zachodzie oraz Florydę, Luizjanę, Missisipi i Teksas na południu. Na Kubie znany z prowincji Pinar del Río[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.L. LeConte. Synopsis of the Hydrophilidæ of the United States. „Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia”. 7, s. 356–375, 1855. 
  2. a b c Albert Deler-Hernández, Martin Fikáček, Franklyn Cala-Riquelme, A review of the genus Berosus Leach of Cuba (Coleoptera, Hydrophilidae), t. 273, 2013, s. 73–106, DOI10.3897/zookeys.273.4591.