Autosilis nitidula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Autosilis nitidula
(Fabricius, 1792)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

omomiłkowate

Podrodzina

Silinae

Plemię

Silini

Rodzaj

Autosilis

Gatunek

Autosilis nitidula

Synonimy
  • Cantharis nitidula Fabricius, 1792
  • Silis nitidula (Fabricius, 1792)
  • Telephorus excisa Germar, 1824
  • Cantharis spinicollis Charpentier, 1825

Autosilis nitidulagatunek chrząszcza z rodziny omomiłkowatych i podrodziny Silinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1792 roku przez Johana Christiana Fabriciusa pod nazwą Cantharis nitidula[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wydłużonym ciele długości od 4,5 do 6 mm. Ubarwienie samca jest całkowicie czarne, samicy natomiast czarne z czerwonym przedpleczem. Powierzchnię przedplecza cechuje delikatna rzeźba oraz rozproszone i drobne punktowanie. U samca boczne krawędzie przedplecza są głęboko wycięte w tyle. U samicy przedplecze jest silnie poprzeczne, o zaokrąglonych kątach i krawędziach bocznych pozbawionych wycięć. Pokrywy są nieco rozszerzone za barkami[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad rozmieszczony od nizin po góry, w Polsce dochodzący do 1300 m n.p.m.[3] Preferuje lasy pierwotne i mało zmienione, o wilgotnym podłożu. Zasiedla m.in. bory bagienne, sosnowe świeże i lasy mieszane. Owady dorosłe na nizinach i wyżynach obserwuje się od końca kwietnia do końca maja, w górach zaś od maja do czerwca[4]. Spotykane są na kwitnących śliwach i czeremchach oraz na roślinach runa leśnego, w tym borówkach, miodunkach, starcach i szczyrach[3][4].

Gatunek palearktyczny, znany z Francji, Niemiec, Austrii[1], północnych Włoch[3], Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy[1], Rumunii[3], europejskiej części Rosji oraz obwodu tomskiego na zachodzie Syberii[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Silis nitidula (Fabricius, 1792). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-07-28].
  2. Arved Lompe: Gattung Silis Latr.. [w:] Käfer Europas [on-line]. Coleonet.de, 2010. [dostęp 2023-07-28].
  3. a b c d B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Buprestoidea, Elateroidea i Cantharoidea. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (10), 1985. 
  4. a b Antoni Kuśka, Omomiłki (Coleoptera, Cantharidae): Cantharinae i Silinae Polski, „Monografie Fauny Polski”, 21, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, 1995.
  5. Sergey V. Kazantsev. An annotated checklist of Cantharoidea (Coleoptera) of Russia and adjacent territories. „Russian Entomological Journal”. 20 (4), s. 387–410, 2011. DOI: 10.15298/rusentj.20.4.05.