Adoracja Madonny z Dzieciątkiem przez świętego Hiacynta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adoracja Madonny z Dzieciątkiem przez świętego Hiacynta
Ilustracja
Autor

El Greco

Data powstania

1608–1614[1]

Medium

olej na płótnie

Wymiary

99 × 61 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Rochester

Lokalizacja

Memorial Art Gallery

Adoracja Madonny z Dzieciątkiem przez świętego Hiacynta – obraz hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco. Obraz znajduje się w Memorial Art Gallery w Rochester (stan Nowy Jork)[2].

Obraz przedstawia objawienie Matki Bożej św. Hiacyntowi, polskiemu dominikaninowi. Według legendy św. Hiacynt odprawiał mszę, kiedy na miasto Kijów napadli Tatarzy. Ludność w popłochu uciekała z kościoła. Hiacynt również chciał schronić się przed najeźdźcami, lecz ukazała mu się Madonna, prosząc by zabrał ze sobą jej figurkę. Święty wrócił do świątyni, zabrał rzeźbę, która w cudowny sposób stała się lekka i zawiózł ją do Krakowa.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

El Greco zastosował ograniczoną paletę barwną, nadając scenie depresyjny nastrój, a postaci pokorną postawę. Na tym ciemnym i bardzo mistycznym obrazie św. Hiacynt ukazany jest w białym habicie i w czarnym płaszczu zawiniętym wokół szyi i ramion. Postać znajduje się w dużej sali, słabo oświetlonej, bez okien, co może sugerować, iż scena rozgrywa się w nocy lub wcześnie nad ranem. Święty stoi wyprostowany, lewą ręką wskazuje w stronę widza, prawą przyciska do piersi, a palce ułożone są w charakterystyczny sposób, podobnie jak u większości modeli El Greca. Hiacynt spogląda ku górze, gdzie objawiła mu się Madonna. Z układu rąk można wnioskować, iż prowadzi on dialog. Być może tłumaczy, że nie jest godzien zrobić tego, o co go proszono. Za plecami świętego widoczny jest masywny filar i posadzka. W tle, na lewo od kolumny, widoczna jest mroczna rzeźba przedstawiająca prawdopodobnie biskupa, kapłana lub innego dostojnika kościelnego.

W prawym górnym rogu, na dużej ciemnej chmurze, siedzi Madonna. Ubrana jest w czerwoną suknię zakrywającą nogi. Na ramiona ma zarzucony niebieski płaszcz z kapturem zakrywającym jej głowę. Na kolanach trzyma nagie, złotowłose Dzieciątko. Dziecko wydaje się wspinać po rękach Matki, która prawą ręką przytrzymuje jego stópkę.

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

Znane są dwie wersje Adoracji Madonny z Dzieciątkiem przez świętego Hiacynta. Wersja z Memorial Art Gallery jest prawdopodobnie kopią większej (158,4 × 98,7 cm), znajdującej się w Barnes Foundation[3] w Merion (Pensylwania). Obie wersje datowane są przez José Gudiola na lata 1608–1614. Harold Wethey umieszcza powstanie obu dzieł w przedziale lat 1605–1610[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gudiol 1983 ↓.
  2. The Apparition of the Virgin to St. Hyacinth. magart.rochester.edu. [dostęp 2013-10-08].
  3. Apparition of the Virgin and Child to Saint Hyacinth. barnesfoundation.org. [dostęp 2013-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  4. Harold Wethey El Greco and his school, Princeton University Press, 1962.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]