Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
30. ceremonia wręczenia nagród Gildii Aktorów Ekranowych , amerykańskich nagród filmowych i telewizyjnych przyznawanych przez Gildię Aktorów Ekranowych , honorująca produkcje z 2023 roku, odbyła się 24 lutego 2024 w Shrine Auditorium w Los Angeles . Jej globalna emisja na żywo odbyła się w serwisie strumieniowym Netflix [2] .
Nominacje zostały ogłoszone 10 stycznia 2024. Spośród filmów najwięcej zdobyły ich Barbie i Oppenheimer (po 4), a spośród programów telewizyjnych Sukcesja (5)[3] . Spośród filmów najwięcej nagród zdobył Oppenheimer (3), zaś spośród programów telewizyjnych The Bear (inne języki) (3). Honorową nagrodę za całokształt twórczości odebrała Barbra Streisand [4] .
Laureaci (pogrubioną czcionką) i nominowani w kategoriach filmowych[3] [4]
Najlepszy występ aktora w roli pierwszoplanowej
Najlepszy występ aktorki w roli pierwszoplanowej
Najlepszy występ aktora w roli drugoplanowej
Najlepszy występ aktorki w roli drugoplanowej
Najlepszy występ zespołu aktorskiego w filmie kinowym (inne języki)
Oppenheimer – Casey Affleck , Emily Blunt , Kenneth Branagh , Matt Damon , Robert Downey Jr. , Josh Hartnett , Rami Malek , Cillian Murphy i Florence Pugh
Amerykańska fikcja (inne języki) – Erika Alexander (inne języki) , Adam Brody , Sterling K. Brown , Keith David , John Ortiz (inne języki) , Issa Rae , Tracee Ellis Ross , Leslie Uggams (inne języki) i Jeffrey Wright
Barbie – Michael Cera , Will Ferrell , America Ferrera , Ryan Gosling , Ariana Greenblatt (inne języki) , Kate McKinnon , Helen Mirren , Rhea Perlman , Issa Rae i Margot Robbie
Kolor purpury (inne języki) – Halle Bailey , Fantasia Barrino , Jon Batiste (inne języki) , Danielle Brooks (inne języki) , Ciara , Colman Domingo (inne języki) , Aunjanue Ellis-Taylor (inne języki) , Louis Gossett Jr. , Corey Hawkins , Taraji P. Henson , Phylicia Pearl Mpasi (inne języki) i H.E.R.
Czas krwawego księżyca – Tantoo Cardinal , Robert De Niro , Leonardo DiCaprio , Brendan Fraser , Lily Gladstone , John Lithgow i Jesse Plemons
Najlepszy występ zespołu kaskaderskiego w filmie kinowym (inne języki)
Laureaci (pogrubioną czcionką) i nominowani w kategoriach telewizyjnych[3] [4]
Najlepszy występ aktora w miniserialu lub filmie telewizyjnym (inne języki)
Najlepszy występ aktorki w miniserialu lub filmie telewizyjnym (inne języki)
Najlepszy występ aktora w serialu dramatycznym (inne języki)
Najlepszy występ aktorki w serialu dramatycznym (inne języki)
Najlepszy występ aktora w serialu komediowym (inne języki)
Najlepszy występ aktorki w serialu komediowym (inne języki)
Najlepszy występ zespołu aktorskiego w serialu dramatycznym (inne języki)
Sukcesja (HBO) – Nicholas Braun , Juliana Canfield (inne języki) , Brian Cox , Kieran Culkin , Dagmara Domińczyk , Peter Friedman (inne języki) , Justine Lupe (inne języki) , Matthew Macfadyen , Arian Moayed (inne języki) , Scott Nicholson (inne języki) , David Rasche (inne języki) , Alan Ruck , Alexander Skarsgård , J. Smith-Cameron , Sarah Snook , Fisher Stevens , Jeremy Strong i Zoë Winters
The Crown (Netflix) – Khalid Abdalla (inne języki) , Sebastian Blunt , Bertie Carvel (inne języki) , Salim Daw (inne języki) , Elizabeth Debicki , Luther Ford (inne języki) , Claudia Harrison (inne języki) , Lesley Manville , Ed McVey (inne języki) , James Murray (inne języki) , Jonathan Pryce , Imelda Staunton , Marcia Warren (inne języki) , Dominic West i Olivia Williams
Pozłacany wiek (inne języki) (HBO) – Ben Ahlers (inne języki) , Ashlie Atkinson , Christine Baranski , Denée Benton (inne języki) , Nicole Brydon Bloom (inne języki) , Michael Cerveris (inne języki) , Carrie Coon , Kelley Curran , Taissa Farmiga , David Furr (inne języki) , Jack Gilpin (inne języki) , Ward Horton (inne języki) , Louisa Jacobson (inne języki) , Simon Jones , Sullivan Jones (inne języki) , Celia Keenan-Bolger (inne języki) , Nathan Lane , Matilda Lawler (inne języki) , Robert Sean Leonard , Audra McDonald , Debra Monk , Donna Murphy (inne języki) , Kristine Nielsen (inne języki) , Cynthia Nixon , Kelli O’Hara (inne języki) , Patrick Page (inne języki) , Harry Richardson (inne języki) , Taylor Richardson , Blake Ritson (inne języki) , Jeremy Shamos (inne języki) , Douglas Sills (inne języki) , Morgan Spector (inne języki) , John Douglas Thompson (inne języki) i Erin Wilhelmi (inne języki)
The Last of Us (HBO) – Pedro Pascal i Bella Ramsey
The Morning Show (Apple TV+) – Jennifer Aniston , Nicole Beharie , Shari Belafonte , Néstor Carbonell (inne języki) , Billy Crudup , Mark Duplass (inne języki) , Jon Hamm , Theo Iyer , Hannah Leder (inne języki) , Greta Lee , Julianna Margulies , Tig Notaro (inne języki) , Karen Pittman (inne języki) i Reese Witherspoon
Najlepszy występ zespołu aktorskiego w serialu komediowym (inne języki)
The Bear (inne języki) (FX / Hulu) – Lionel Boyce (inne języki) , Jose Cervantes Jr. , Liza Colón-Zayas (inne języki) , Ayo Edebiri (inne języki) , Abby Elliott , Richard Esteras , Edwin Lee Gibson , Molly Gordon (inne języki) , Corey Hendrix , Matty Matheson (inne języki) , Ebon Moss-Bachrach , Oliver Platt i Jeremy Allen White (inne języki)
Misja: Podstawówka (inne języki) (ABC) – Quinta Brunson (inne języki) , William Stanford Davis (inne języki) , Janelle James (inne języki) , Chris Perfetti (inne języki) , Sheryl Lee Ralph , Lisa Ann Walter (inne języki) i Tyler James Williams
Barry (HBO) – Anthony Carrigan (inne języki) , Sarah Goldberg , Zachary Golinger , Bill Hader , Andre Hyland , Fred Melamed (inne języki) , Charles Parnell (inne języki) , Stephen Root , Tobie Windham , Henry Winkler i Robert Wisdom
Zbrodnie po sąsiedzku (Hulu) – Gerald Caesar (inne języki) , Michael Cyril Creighton (inne języki) , Linda Emond , Selena Gomez , Allison Guinn , Steve Martin , Ashley Park (inne języki) , Don Darryl Rivera , Paul Rudd , Jeremy Shamos (inne języki) , Martin Short , Meryl Streep , Wesley Taylor (inne języki) , Jason Veasey i Jesse Williams
Ted Lasso (inne języki) (Apple TV+) – Annette Badland (inne języki) , Kola Bokinni (inne języki) , Edyta Budnik , Adam Colborne , Phil Dunster (inne języki) , Cristo Fernández (inne języki) , Kevin „KG” Garry (inne języki) , Brett Goldstein (inne języki) , Billy Harris , Anthony Head , Brendan Hunt (inne języki) , Toheeb Jimoh (inne języki) , James Lance (inne języki) , Nick Mohammed (inne języki) , Jason Sudeikis , Jeremy Swift (inne języki) , Juno Temple , Hannah Waddingham , Bronson Webb (inne języki) i Katy Wix (inne języki)
Najlepszy występ zespołu kaskaderskiego w serialu telewizyjnym (inne języki)
Kategorie kinowe
Kategorie telewizyjne
Nagroda specjalna
Ceremonie