Zyras mahnerti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zyras mahnerti
Pace, 1996
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

rydzenice

Plemię

Lomechusini

Podplemię

Myrmedoniina

Rodzaj

Zyras

Podrodzaj

Zyras (Pycnodonia)

Gatunek

Zyras (Pycnodonia) mahnerti

Zyras mahnertigatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny rydzenic.

Gatunek ten opisał po raz pierwszy w 1996 roku Roberto Pace na łamach „Revue suisse de Zoologie”. Jako lokalizację typową wskazano Góry Aberdare w Kenii. Epitet gatunkowy nadano na cześć Volkera Mahnerta[1].

Chrząszcz o błyszczącym, wydłużonym w zarysie ciele długości 7,9 mm. Głowa jest rudo ubarwiona, wyraźnie, acz nie tak grubo jak u Z. lioglutoides punktowana z wyjątkiem szerokiego niepunktowanego pasma wzdłuż środka. Czułki mają człony pierwszy i drugi rudożółte, pozostałe człony zaś rudobrązowe. Rude przedplecze jest wyraźnie punktowane z wyjątkiem niepunktowanych: linii wzdłuż środka, dwóch placów w okolicy przednio-środkowej oraz pasma przy tylnej krawędzi. Pokrywy mają rude ubarwienie. Kolor odnóży jest rudożółty. Odwłok jest rudy z rudobrązowym czwartym z wolnych urotergitów. W przeciwieństwie do Z. lioglutoides u samca brak jest pary guzków na piątym z wolnych urotergitów[1].

Owad afrotropikalny, znany wyłącznie z Kenii. Spotkany na rzędnych 2300 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Roberto Pace. Aleocharinae della Sottoregione Africana Orientale al Museo di Ginevra (Coleoptera, Staphylinidae) Parte III (conclusione). (127° Contributo alla conoscenza delle Aleocharinae.). „Revue suisse de zoologie”. 103 (1), s. 195–258, 1996.