Zapora Émosson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zapora Émosson
Ilustracja
Zapora Émosson
Państwo

 Szwajcaria

Rzeka

Barberine

Data budowy

1967-1974

Typ zapory

betonowa, łukowa o podwójnej krzywiźnie

Wysokość lustra wody

max. 1930 m n.p.m.

Wysokość zapory

180 m

Długość zapory

554 m

Głębokość

dla max. piętrzenia (1930 m): 161 m

Funkcja

energetyczna

Położenie na mapie Valais
Mapa konturowa Valais, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zapora Émosson”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zapora Émosson”
Ziemia46°04′03″N 6°55′56″E/46,067500 6,932222
Zapora Émosson

Zapora Émosson (fr. Barrage d’Émosson) – zapora wodna w szwajcarskich Alpach, w kantonie Valais. Trzecia co do wysokości zapora w Szwajcarii. Na skutek jej budowy powstał sztuczny zbiornik wodny Lac d’Émosson, którego wody zalały tzw. plateau d’Émosson (stąd nazwa zapory i zbiornika) wraz z wybudowaną dawniej zaporą Barberine. Cały obiekt zbudowano w celu produkcji energii elektrycznej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zaporę wzniesiono na potoku Barberine. Znajduje się w gminie Finhaut w dytrykcie Martigny, w odległości ok. 12 km (w linii prostej) na południowy zachód od miasta Martigny. Wraz z utworzonym zbiornikiem Émosson leży w grupie górskiej zwanej Massif du Giffre, należącej do Prealp Sabaudzkich[1].

Położenie zapory Émosson

Zapora znajduje się tuż przy samej granicy szwajcarsko-francuskiej, która biegnie dalej wzdłuż całego biegu wypływającego z zapory potoku Barberine, aż do jego ujścia do Eau Noire. Zarówno zapora jak i utworzony dzięki niej zbiornik znajdują się z całości na terenie Szwajcarii, jednak do produkcji energii elektrycznej wykorzystywane są również wody „importowane” z Francji, elektrownia wodna znajduje się już na terytorium Francji, tuż za granicą szwajcarskiego przysiółka Châtelard, a przedsięwzięciem zarządza szwajcarsko-francuska spółka Électricité d’Émosson SA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zaporę budowano w latach 1967-1974[2]. Istniejące wcześniej zapory Barberine i Vieux Émosson, poprzez związane z nimi elektrownie, produkowały prąd elektryczny o częstotliwości 16 ⅔ Hz, jaka stosowana była w szwajcarskich sieciach trakcji kolejowej. W 1954 r. powstała szwajcarsko-francuska spółka Électricité d’Émosson SA., która zdecydowała się wybudować nową, znacznie większą zaporę, a gromadzone przez nią wody wykorzystać w nowej elektrowni do produkcji prądu o częstotliwości 50 Hz. Wcześniej konieczne było zmodyfikowanie granicy tak, aby konstrukcja znajdowała się w całości na terytorium Szwajcarii - pierwotnie granica przecięłaby tamę na pół. Zainteresowane gminy przystąpiły zatem do wymiany terytoriów, zatwierdzonej przez oba rządy w 1963 r.[3] Prace budowlane rozpoczęto w 1967 r. Obiekt oddano formalnie do użytku w dniu 1 stycznia 1974 r.[4]

Charakterystyka techniczna[edytuj | edytuj kod]

Jest to konstrukcja żelbetowa typu lekkiego, o podwójnej krzywiźnie muru zapory. Wysokość muru zapory wynosi 180 m, grubość u podstawy 45 m, grubość w koronie 8 m, zaś jego objętość ok. 1,1 mln m3[2]. Posadowiony jest na podłożu, budowanym przez skały metamorficzne i krystaliczne, głównie gnejsy znane z pobliskiego masywu Aiguilles Rouges[5]. Korona zapory, która znajduje się na wysokości 1932 m n.p.m., ma długość 554 m. Odkształcenia sprężyste muru zapory na wysokości jej korony przy maksymalnym wypełnieniu zbiornika (poziom wody 1930 m n.p.m.) wynoszą ok. 80 mm, zaś przepływ wody perkolacyjnej w tym stanie ok. 6 l/s. Wydajność upustu dennego wynosi 95 m3/s, a swobodnego upustu przelewowego 60 m3/s[2].

Znaczenie energetyczne[edytuj | edytuj kod]

Przy samej zaporze nie ma elektrowni wodnej. Woda ze zbiornika prowadzona jest podziemnymi sztolniami do elektrowni w Vallorcine (w przysiółku Le Châtelard w dolinie Eau Noire, na terenie Francji; spadek 805 m, moc zainstalowana turbin 200 MW), a następnie do elektrowni Le Bâtiaz w Martigny (spadek 659,5 m, moc zainstalowana turbin 190 MW)[2].

Korona zapory dostępna jest dla turystów

Nowe zadanie[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie zapora wraz z istniejącym przy niej zbiornikiem stanowią istotne ogniwo wybudowanego w latach 2008-2021 zespołu energetycznego, którego głównym elementem jest elektrownia szczytowo-pompowa Nant de Drance. Hala maszyn znajduje się na głębokości ponad 500 m pod ziemią, w podziemnej kawernie usytuowanej na zachód od zapory. Zbiornik Émosson pełni dla elektrowni funkcję zbiornika dolnego, a zbiornik Vieux Émosson – zbiornika górnego[6]. Elektrownia Nant de Drance, o mocy 900 MW, została włączona do systemu energetycznego 1 lipca 2022 r. Przez pierwszy rok funkcjonowania elektrownia wyprodukowała około 950 GWh energii elektrycznej i "przepompowała" (zużyła na powrotne pompowanie wody do górnego zbiornika) 1170 GWh. Liczby te potwierdziły przewidywaną wydajność cykli szczytowo-pompowych na poziomie 80%. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania wykazała duże znaczenie w stabilizacji szwajcarskich i europejskich sieci elektroenergetycznych w obliczu nieciągłego wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej[7].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zapora Émosson jest od chwili oddania jej do użytku licznie odwiedzana przez turystów. Nad jej wschodnim końcem, na wysokości ok. 1960 m n.p.m., znajduje się restauracja (Restaurant du Barrage d’Émosson) z tarasem widokowym, zapewniającym widok na zbiornik i otaczające go góry. Dojazd do niej umożliwiono wąską, asfaltowaną drogą z Le Châtelard w dolinie Eau Noire, wybudowaną w związku z budową zapory. Obecnie najbardziej atrakcyjnym sposobem dostania się nad zaporę z tegoż Le Châtelard jest skorzystanie z systemu, składającego się z dwóch odcinków terenowych kolei linowych, przedzielonych odcinkiem wąskotorowej kolejki terenowej[1]. Cała przeprawa trwa ok. 1,5 godz.

Poza samą zaporą główną atrakcją tego miejsca jest panorama masywów Aiguilles Rouges i Mont Blanc, którą można podziwiać zarówno podczas dojazdu jak i z muru zapory oraz tarasu wspomnianej restauracji. W masywie Mont Blanc można wyróżnić m.in. (od lewej): Glacier des Grands, Aiguille du Tour z lodowcem du Tour, Aiguille d’Argentière, Aiguille du Chardonnet, Aiguille Verte, Aiguille du Dru, Grandes Jorasses, Mont Blanc du Tacul, Aiguille du Midi i Mont Maudit[8].

W pobliżu restauracji znajduje się kaplica Notre-Dame des Neiges. Budowla współczesna, lecz w typie tradycyjnych kaplic tego regionu. Wewnątrz interesujące witraże, przedstawiające rośliny i zwierzęta alpejskie[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mapa [1]
  2. a b c d Strona zapory na swissdams.ch [2]
  3. Wg strony spółki Electricité d’Émosson SA [3]
  4. Inf. dot. zapory na stronie Office fédéral de l'énergie [4]
  5. Le massif des Aiguilles Rouges [5]
  6. „Tracés: bulletin technique de la Suisse romande” R. 141, z. 18 (poświęcony tematowi Nant de Drance), 18 września 2015 [6]
  7. Nant de Drance blows out its first candle. 3 lipca 2023. [dostęp 2023-11-21].
  8. a b Suisse. Guide Michelin vert. wyd. Michelin et Cie, Clermont-Ferrand, 1985 ISBN 2-06-005-602-0, s. 82