Zalew w Iłży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zalew w Iłży
Zalew Iłżanka, Jezioro Iłża
Ilustracja
Zalew z baszty zamkowej
Położenie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Iłża

Miejscowości nadbrzeżne

Iłża, Kolonia Seredzice

Hydrologia
Rzeki zasilające

Iłżanka

Rzeki wypływające

Iłżanka

Rodzaj jeziora

Zbiornik antropogeniczny na naturalnym rozszerzeniu rzeki

Położenie na mapie Iłży
Mapa konturowa Iłży, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew w Iłży”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew w Iłży”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew w Iłży”
Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa konturowa powiatu radomskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew w Iłży”
Położenie na mapie gminy Iłża
Mapa konturowa gminy Iłża, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew w Iłży”
Ziemia51°09′21,3682″N 21°14′11,6272″E/51,155936 21,236563

Zalew w Iłży (także: Zalew Iłżanka[1] lub Jezioro Iłża[2]) – zbiornik wodny na rzece Iłżance w południowej części Iłży, w województwie mazowieckim, powiecie radomskim.

Charakterystyka i historia[edytuj | edytuj kod]

Zalew powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku[3] w miejscu naturalnego rozszerzania się Iłżanki w Iłży[4]. Wykorzystywany jest w celach turystycznych i rekreacyjnych od czasu powstania nad nim Miejsko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji (usytuowano go w sąsiedztwie brzegu rzeki). Dysponuje bazą noclegową, gastronomią, wypożyczalnią sprzętu do uprawiania sportów wodnych, amfiteatrem, polem namiotowym, parkingiem, kąpieliskiem strzeżonym, plażą i boiskami sportowymi. W 2014 powstała nad zalewem siłownia zewnętrzna[4].

W latach 2019-2020 prowadzono prace w zakresie poprawy ekosystemu pierwszej strefy zbiornika, autorską technologią opracowaną w 2009 przez dra inż. Marcina Sitarka. W lipcu 2020 najgrubsza miąższość osadu dennego w akwenie wyniosła 124 cm, natomiast maksymalna przezroczystość wody mierzona przy pomocy krążka Secchiego miała 80 cm[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Nad zalewem gniazdują (dane na 1996) perkoz dwuczuby, bąk, łabędź niemy, błotniak stawowy, brzęczka, a być może też bączek, rybitwa rzeczna i kropiatka[3].

Akwen jest miejscem rozgrywania zawodów wędkarskich[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b CONCEPT Intermedia www.sam3.pl, Biologiczna Redegradacja Zalewu Iłżanka (pierwsze jezioro z strefą buforową) [online], UM Iłża [dostęp 2022-12-31] (pol.).
  2. a b Koło PZW nr 8 Iłża [online], www.pzw.org.pl [dostęp 2022-12-31].
  3. a b Michał Furmanek, Grzegorz Osojca, Awifauna tarasu zalewowego Iłżanki w okresie lęgowym, w: Kulon, nr 1-2/1996, s. 19
  4. a b Klaudia Matysiak, Tomasz Perzyński, Wykorzystanie wybranych zasobów wodnych regionu radomskiego dla celów turystyki i rekreacji, w: Autobusy, nr 6/2019, s. 333-334