Przejdź do zawartości

Wrocławska Przędzalnia Czesankowa (Welt-Tex)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wrocławska Przędzalnia Czesankowa (Wel-Tex) – zakład włókienniczy położony na ul. Stabłowickiej we Wrocławiu.

Przędzalnia powstała w 1890 roku. Została założona przez przedstawiciela rodziny Scholler mieszkającego w Stabłowicach. Na potrzeby zakładu wybudowano nad pobliską Bystrzycą elektrownię wodną, a także osiedle domków jednorodzinnych dla pracowników przędzalni, zlokalizowane po drugiej stronie ul. Stabłowickiej.

Od początku zakład zajmował się produkcją bawełny. W 1908 roku fabryka połączyła się z Zakładami w Eitorf (Schoerllersche und Eitorfer Kammgarnspinnerei AG) i tam też przeniosło się kierownictwo przędzalni. Podczas II wojny światowej w zakładzie odbywała się produkcja na potrzeby wojska. Po 1945 roku wrocławska przędzalnia oddzieliła się od zakładów Eitorf (bardzo zniszczonych podczas działań wojennych) i przyjęła nazwę Stabłowicka Przędzalnia Czesankowa, a potem Wrocławska Przędzalnia Czesankowa, Wel-Tex. Podobnie jak w czasach przedwojennych, zakład prowadził klub sportowy o nazwie „Włókniarz” (przed wojną „Spinnerei”)[1][2].

W latach 90. zakład przeszedł zmiany, a ostatecznie zakończył działalność w 1999 roku. Budynki przędzalni istnieją do dziś i są wykorzystywane przez inne przedsiębiorstwa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. P. Geber, W. Sobociński: Wel-Tex. Wrocławska Przędzalnia Czesankowa. W: Encyklopedia Wrocławia. J. Harasimowicz (red.). Wrocław: 2006, s. 948–9.
  2. P. Dzikowski: Historia Stabłowic i kościoła. W: Idź i odbuduj mój dom. P. Dzikowski (red.). Wrocław: 2011, s. 23.