Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne/Tydzień z UNESCO/Morze Czerwone Linków
Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO wg krajów[edytuj | edytuj kod]
Obiekty zagrożone na liście światowego dziedzictwa UNESCO
- Afganistan: Ghurydzi, Hiro Yamagata -Minaret w Dżam (infobox jest w artykule Dżam -> przenieść do artykułu o minarecie)
- Albania: Cerkiew św. Demetriusza, Cerkiew św. Konstantyna i Heleny w Berat, Gmina Berat, Katedra Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Berat, Most Gorica, Zamek iliryjski w Goricy, Zamek w Berat -
- Algieria: Herb Algieru, Reduit, Biszara, Al-Atuf, Bani Iskin, Bu Nura, Malika, Mozabici, Adrar (masyw), Adrar Afao, Cyprys saharyjski, Henri Lhote, Park Narodowy Asz-Szari’a, Park Narodowy Sanijjat al-Ahad, Parki narodowe w Algierii, Księgozbiór, Lambaesis, Chenoua -
- Argentyna: Herb Córdoby, Jerónimo Luis de Cabrera, Junta de Andalucía, Sierra de Córdoba, Suquía, Universidad Nacional de Córdoba, Vates, Carlos Gradin, Abrawayaomys ruschii, Aburria jacuntinga, Amazonka pąsowa, Balfourodendron riedelianum, Clelia plumbea, Cordia gerascanthus, Dzięcioł hełmiasty, Figlarz flagosterny, Grdacz czarnoczelny, Handroanthus heptaphyllus, Malachitka, Peltophorum dubium, Phrynops williamsi, Pygoderma bilabiatum, Siniaczek paskowany, Szerokodziobek rdzawoskrzydły, Tygryska ciemna, Tyrańczyk mały, Wydrówka rudawa, Ziarnojadek duży, Ziarnojadek sierpodzioby, Francisco Moreno, Lodowiec Viedma, Santa Cruz (Argentyna), Upsala, Pingwin Magellana, Chaski, Kippu, Pututu, Runkuraqay, San Pedro de Atacama, Tambo, Tumbez -
- Armenia: Abas I, Aszot III Łaskawy, Azat, Chosroes IV, Flaga Wagharszapatu, Grzegorz Magistros, Herb Wagharszapatu, Infobase Publishing, Nowa Dżulfa, Pap, Wagan I Mamikonian, Waharszak, Wramszapuh -
- Austria: Achilleion, Allerseelen, Alpy Styryjskie, Attergau, Breitenstein (Niederösterreich), Café Fürst, Donauinselfest, Dschungel Wien, Dunkelsteinerwald, Flaga Salzburga, Flaga Wiednia, Fuschlsee, Gozzoburg, Hallstatt (album), Hallstättersee, Herb Grazu, Herb Hallstatt, Herb Salzburga, Hermesvilla, Hinterhaus, Irrsee, Isidor Engel, Jauerling, Joching, Johann Georg Ramsauer, Joseph Lanner, Joseph Munggenast, Jörg Scheck von Wald, Kaiservilla, Kolej Semmering, Koleje Retyckie, Kontorhausviertel, Krajobraz kulturowy Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut, Kuenringerowie, Küb, Lambach (Austria), Loiben, Martin Johann Schmidt, Mekszikópuszta, Mercer (przedsiębiorstwo), Mirabell, Mondsee (lake), Mondsee (town), Montclair (New Jersey), Nizina Nezyderska, Park Schönbrunn, Pałac Augarten, Pałac Hellbrunn, Pałac Królewski w Mediolanie, Pałac Leopoldskron, Pałac Mirabell, Pałac Neugebäude, Pałace Laxenburga, Porzellanmanufaktur Augarten, Powóz (pojazd), Rossatz, Rábca, Schlöglmühl, Seewinkel, Spitzer Graben, Stein an der Donau, Steinhaus am Semmering, Szwajcarska arena tektoniczna Sardona, Tanzquartier Wien, Universalmuseum Joanneum, Villa Reale di Monza, Volksoper, Wiener Eistraum, Willendorf in der Wachau, Wolfsbergkogel, Wösendorf, Węgry Centralne, Zamek Artstetten, Zamek Miramare, Zamek Schönbühel, Zoom Kindermuseum -
- Azerbejdżan: Flaga Baku, Herb Baku, Mauzoleum Gülüstan, Mauzoleum Jusufa ibn Kusejra, Mauzoleum Qarabağlar, Obiekty zagrożone na liście światowego dziedzictwa UNESCO, Zeynalabdin Tağıyev, Świątynia Ognia Ateszgah -
- Białoruś: Alta (Norwegen), Antoni Zaleski (malarz), Braszcza, Bory Lubuskie, Bory Myśliborskie, Bory Namysłowskie, Braszcza, Carl Tenner, Cerkiew Niketasa Gota, Dwór Doboszyńskich w Boryskowiczach, Dwór Druckich-Lubeckich w Mańkowiczach, Dwór Gorzkowskich w Brakowie, Dwór Ilji Riepina w Zdrawniewie, Dwór Jundźwiłłów w Iwacewiczach, Dwór Kieniewiczów w Dereszewiczach, Dwór Lubańskich w Łoszycy, Dwór Mirskich w Międzyrzeczy, Dwór Miłoszów w Czerei, Dwór Oskierków w Jeziorcach, Dwór Prozorów w Chojnikach, Dwór Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie, Dwór w Aleksandrowszczyźnie, Dwór w Biezdziedowiczach, Dwór w Bogudziękach, Dwór w Dzierżynowie, Dwór w Hołynce, Dwór w Hruszówce, Dwór w Kamieńpolu, Dwór w Mesztowiczach, Dwór w Niedźwiadce, Dwór w Piaskach, Dwór w Radziwiłłkach, Dwór w Rossonach, Dwór w Serenczanach, Dwór w Słonimiu, Dwór w Ubielu, Dwór w Widzach Łowczyńskich, Dwór w Wiszniewie, Dwór w Wołmie, Dwór w Zaosiu, Fuglenes, Grądy Odrzańskie, Hovgården, Huba pospolita, Jabłoniówka, Korpilahti, Lasy Beskidu Sądeckiego, Lasy Bieszczadzkie, Lasy Doliny Baryczy, Lasy Dębnieńskie, Lasy Elbląsko-Żuławskie, Lasy Gnieźnieńskie, Lasy Iławskie, Lasy Koneckie, Lasy Lesznowskie, Lasy Milickie, Lasy Olsztyńskie, Lasy Ostrzeszowskie, Lasy Rychtalskie, Lasy Turawskie, Lasy Wałeckie, Lasy Wałecko-Pilskie, Lasy Włocławsko-Gostynińskie, Lasy Włoszczowskie, Lasy Środkowopomorskie, Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska, Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Kozienicka, Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Niepołomicka, Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka, Leśny Kompleks Promocyjny Sudety Zachodnie, Maria de Castellane, Mikołaj Światopełk-Mirski, Monaster Jewfimiejewsko-Suzdalski, Nadnoteckie Łęgi, Orłówka (dopływ Narewki), Ośrodek Hodowli Żubrów, Pałac Abrahamowów w Chojnikach, Pałac Albertyn w Słonimiu, Pałac Augustówek w Grodnie, Pałac Citowych w Smolanach, Pałac Czetwertyńskich w Grodnie, Pałac Gubernatora w Witebsku, Pałac Horwattów w Hołowczycach, Pałac Kultury w Mińsku, Pałac Ogińskich w Słonimiu, Pałac Potiomkina w Krzyczewie, Pałac Potockich w Rosi, Pałac Prezydencki w Mińsku, Pałac Przeździeckich w Mińsku, Pałac Radziwiłłów w Grodnie, Pałac Radziwiłłów w Mańkowiczach, Pałac Radziwiłłów w Nowogródku, Pałac Republiki w Mińsku, Pałac Tyzenhauzów w Grodnie, Pałac w Berdówce, Pałac w Bieszenkowiczach, Pałac w Dereczynie, Pałac w Dobośni, Pałac w Dubrownej, Pałac w Dukorze, Pałac w Hanucie, Pałac w Horodźcu, Pałac w Hrudzinawce, Pałac w Krasnym Brzegu, Pałac w Nadniemnie, Pałac w Narowli, Pałac w Obolu, Pałac w Obryniu, Pałac w Oświei, Pałac w Paulinowie, Pałac w Połoneczce, Pałac w Przyłukach, Pałac w Radziwiłłmontach, Pałac w Rawaniczach, Pałac w Skokach, Pałac w Snowie, Pałac w Szczorsach, Pałac w Szczuczynie, Pałac w Wołożynie, Pałac w Wysokich, Pałac w Zalesiu, Pałac w Zdzięciole, Pałac w Łohojsku, Pałac w Śmiłowiczach, Pałac w Świacku, Pałac w Żemłosławiu, Pałac w Żołudku, Pałac w Żyrmunach, Perebel, Pobrzeże Zachodniobotnickie, Polskie Towarzystwo Ochrony Pierwotnej Przyrody, Przewłoka (rzeka), Puszcza Grodziecko-Chocka, Puszcza Koszalińska, Puszcza Słupska, Puszcza nad Gwdą, Ropsza, Rozmiazg kolweński, Sausnēja, Simuna, Stara Nekrasiwka, Strelna, Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej, Trójkąt triangulacyjny, Vegaøyan, Wielki Łęg Obrzański, Wulkany Kamczatki, Zachodni Kaukaz, Zamek Biały Kowiel, Zamek w Bychowie, Zamek w Czaśnikach, Zamek w Dryświatach, Zamek w Dziśnie, Zamek w Głębokiem, Zamek w Holszanach, Zamek w Ikaźni, Zamek w Lepeli, Zamek w Orszy, Zamek w Połocku, Zamek w Surażu, Zamek w Ule, Zamek w Witebsku, Zamek w Wysokich, Zespół pałacowy w Bigosowie, Zespół pałacowy w Sitcach, Zespół pałacowy w Stańkowie, Złote góry Ałtaju, Ängelsberg, Övertorneå -
- Boliwia: Charcas, Chaski, Flaga Potosí, Guapore, Herb Potosí, Huaura, Indianie Chiquitos, Kippu, Kordyliera Środkowa (Boliwia), Obiekty zagrożone na liście światowego dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Aguaragüe, Park Narodowy Carrasco, Park Narodowy Cotapata, Park Narodowy Isiboro Sécure, Park Narodowy Iñao, Park Narodowy Otuquis, Park Narodowy Tunari, Parki narodowe w Boliwii, Pedro Anzures, Pututu, Runkuraqay, San Pedro de Atacama, Tambo, Tumbez -
- Bośnia i Hercegowina: Flaga Mostaru, Meczet Karadjozbega, Meczet Tabacica, Muzeum Hercegowiny, Radimlja -
- Chile: Ahu Akivi, Alfonso de Camargo, Ana Kai Tangata, Ana Te Pahu, Calbuco, Carelmapu, Chaski, Flaga Valparaíso, Herb Valparaíso, Huiliche, Humberstone (Anglia), Juan de Saavedra, Kippu, La Matriz, Muelle Prat, Park Narodowy Alberto de Agostini, Park Narodowy Alerce Andino, Park Narodowy Alerce Costero, Park Narodowy Archipiélago de Juan Fernández, Park Narodowy Conguillío, Park Narodowy Hornopirén, Park Narodowy Huerquehue, Park Narodowy Isla Guamblin, Park Narodowy Isla Magdalena, Park Narodowy Laguna San Rafael, Park Narodowy Laguna del Laja, Park Narodowy Las Palmas de Cocalán, Park Narodowy Lauca, Park Narodowy Llanos de Challe, Park Narodowy Morro Moreno, Park Narodowy Nevado Tres Cruces, Park Narodowy Pali Aike, Park Narodowy Pan de Azúcar, Park Narodowy Puyehue, Park Narodowy Queulat, Park Narodowy Radal Siete Tazas, Park Narodowy Salar del Huasco, Park Narodowy Tolhuaca, Park Narodowy Villarrica, Park Narodowy Volcán Isluga, Plaza Sotomayor, Policarpo Toro, Pututu, Półwysep Poike, Quellón, Runkuraqay, San Pedro de Atacama, Tambo, Terevaka, Tumbez -
- Chiny: Adżu, Avarga, Bajan z Baarinów, Baohedian, Bhaiśjadźjaguru, Bo'orczu, Borochuł, Brama Boskiej Mocy, Brama Najwyższej Harmonii, Budynek Leal Senado, Chadżytarchan, Chanum, Chatun, Chengde (powiat), Chong Tajydży, Chubiłaj (generał), Czuluun, Dadu He, Dahong, Daozhuo, Darkan, Dongping, Duwa, Dynastia Ugedeja, Dżelme, Dżinong, Fan Changsheng, Fengning, Fortaleza do Monte, Guangde, Guo Kan, Hailingwang, Heng Shan (Hunan), Huanggang Shan, Huanglong Si, Huangshan Maofeng, Huayan, Jiaotaidian, Kadan (wódz mongolski), Katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Makau, Kebek, Keemun, Kelzang Gjatso, Kong Decheng, Kościół św. Antoniego w Makau, Kościół św. Augustyna w Makau, Kościół św. Dominika w Makau, Kościół św. Józefa w Makau, Kościół św. Wawrzyńca w Makau, Kuancheng (powiat autonomiczny), Kunming Hu (Pekin), Kunninggong, Largo do Lilau, Largo do Senado, Linging, Linqing, Lista cesarzy z dynastii Yuan, Lobsang Palden Yeshe, Longhua (powiat), Lu Xiujing, Luanping, Lulin Hu, Madżar, Mahasthamaprapta, Malarstwo chińskie, Mandżuria pod mongolskim panowaniem, Mongolska inwazja na Birmę, Mongolska inwazja na Bułgarię Nadwołżańską, Mongolska inwazja na Chiny, Mongolska inwazja na Gruzję i Armenię, Mongolska inwazja na Imperium Chorezmijskie, Mongolska inwazja na Indie, Mongolska inwazja na Jawę, Mongolska inwazja na Koreę, Mongolska inwazja na Palestynę, Mongolska inwazja na Syrię, Mongolska inwazja na Wietnam, Mongolski podbój Syberii, Mongolski podbój dynastii Song, Mukali (dowódca Czyngis-chana), Mury obronne w Makau, Negudar, Odpływ rzeczny, Ogród Casa, Pawilon Kształtowania Charakteru, Pax Mongolica, Pałac Niebiańskiej Czystości, Pałac Ziemskiego Spokoju, Phoebe nanmu, Pingquan, Pliszka jasna, Południowy Inylczek, Północna Dynastia Han, Północna dynastia Han, Północna dynastia Zhou, Qiangqinggong, Qianqingmen, Re He, Rezydencja Lou Kau, Saraj-Jük, Seminarium św. Józefa w Makau, Shandao, Shuangluan, Shuangqiao (Chengde), Song Shan, Souxiyu, Strefy chronione trzech równoległych rzek, Tianzishan, Trzęsienie ziemi w Lijiang, 1996, Twierdza Guia, Ukek, Weichang, Wen Zhengming, Wojna mongolsko-chińska, Wu Ding, Wuling Shan, Xiangfu Si, Xiaowendi, Xinglong, Xu Xiake, Yangdi, Yangguan, Yi He, Yingshouyingzikuang, Yulong Xueshan, Zachodnia dynastia Wei, Zając tolaj, Zaru Shi, Zhang Yi, Zhonghedian, Zong Bing, Örtöö, Śnieżny lew, Świątynia Gurza, Świątynia Sam Kai Vui Kun, Świątynia Shuanglin -
Ambasador dobrej woli UNESCO[edytuj | edytuj kod]
Ambasador dobrej woli UNFPA, Ambasador dobrej woli UNIDO, Ambasador dobrej woli WHO, Antonio Abreu, Ghassan I. Shaker, Giancarlo Elia Valori, Grace Bumbry, Ikuo Hirayama, Julio Werthein, Kitín Muñoz, Księżniczka Firyal, Lalla Meryem, Lily Marinho, Madanjeet Singh, Marianna Vardinoyannis, Marin Constantin, Miguel Angel Estrella, Omer Zülfü Livaneli, Patrick Baudry, Susana Rinaldi, Ute-Henriette Ohoven, Zurab Tsereteli,
Arcydzieła Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości[edytuj | edytuj kod]
Drametse Ngachan, Gule Wamkulu, Kudijattam, Lakalaka, Mak yong, Patum de Berga, Ramlila, San Basilio de Palenque, Teatr Nōgaku, Tumba Francesa, Urtiin Duu, Vimbuza, Wajang,
Artyści UNESCO na rzecz Pokoju[edytuj | edytuj kod]
Alain Husson-Dumoutier, Amine Kouider, Amri Aminov, Brenz Band, China Disabled People’s Performing Art Troupe, Earthsavers DREAMS Ensemble, Eijin Nimura, Guila Clara Kessous, Gérard Voisin (rzeźbiarz), Hedva Ser, Ino Mirković, Mariana Nicolesco, Milton Masciadri, Patricia Velásquez, Sayon Camara, Titouan Lamazou, University of the Philippines Madrigal Singers, Venezuela Children Symphonic Orchestra, Vladimir Spivakov, World Orchestra for Peace,
Edukacja dla Wszystkich[edytuj | edytuj kod]
Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Narkotyków i Przestępczości, Emblemat ONZ, Jomtien, Program Narodów Zjednoczonych do spraw Kontroli Środków Odurzających, Program Narodów Zjednoczonych do spraw Zastosowań Satelitów Użytkowych, Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Wolontariusze Narodów Zjednoczonych,
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii[edytuj | edytuj kod]
Nagroda Kalinga[edytuj | edytuj kod]
Abdullah Al Muti Sharafuddin, Aristide Bastidas, Biju Patnaik, Björn Kurtén, Dennis Flanagan, Dorairajan Balasubramanian, Emil Gabrielian, Ennio Candotti, Ernst W. Hamburger, Fernand Seguin, Gavin de Beer, Igor Petryanov, Jayant V. Narlikar, Jean Audouze, Jean Rostand, Jeter Jorge Bertoletti, Jirí Grygar, Jorge Flores Valdés, José Reis, Julieta Fierro Gossman, Louis Estrada, Marcel Roche, Marian Addy, Marisela Salvatierra, Misbah-Ud-Din Shami, Narender K. Sehgal, Nigel Calder, Nikolai N. Drozdov, Oswaldo Frota-Pessoa, Paul Couderc, Pervez Amirali Hoodbhoy, Peter Okebukola, Piero Angela, Pierre Augier, Radu Iftimovici, Regina Paz Lopez, Ritchie Calder, Saad Ahmed Shabaan, Stefano Fantoni, Trinh Xuan Thuan, Warren Weaver, Yash Pal, Yves Coppens,
Komitet do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce[edytuj | edytuj kod]
Aleksander Böhm, Katarzyna Piotrowska, Polski Komitet do spraw UNESCO, Zbigniew Mirek, Zbigniew Myczkowski,
Komitet Światowego Dziedzictwa[edytuj | edytuj kod]
Centrum Światowego Dziedzictwa, Fundusz Dziedzictwa Światowego,
Konwencja o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego[edytuj | edytuj kod]
Bulverket, HMS Intrepid (1891), HMS Iphigenia (1891), HMS Thetis (1890), Karta Ochrony i Zarządzania Podwodnym Dziedzictwem Kulturowym, Konwencja o prawie morza, Międzynarodowa Konwencja o Ratownictwie Morskim, Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego, Morze przyległe, Santa Fe la Vieja, Skuldelev,
Konwencja o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego[edytuj | edytuj kod]
Akt konstytucyjny Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Fundusz Dziedzictwa Światowego, Konwencja haska o ochronie dóbr kulturalnych w czasie konfliktu zbrojnego, Lista Informacyjna UNESCO, Międzynarodowego Komitet Światowego Dziedzictwa, Międzynarodowy Komitet do Współpracy Intelektualnej, Sierra Club,
Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony[edytuj | edytuj kod]
Międzynarodowy Instytut Teatralny[edytuj | edytuj kod]
Nagroda sułtana Kabusa za działania na rzecz ochrony środowiska[edytuj | edytuj kod]
Dyrektor generalny UNESCO, Ernesto Enkerlin, Fundacja Charlesa Darwina, Jan Jenik, Julius Oszlányi, Omayed, Peter Johan Schei,
Polski Komitet ds. UNESCO[edytuj | edytuj kod]
Dawid Lasek, Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska,
Kategoria:Laureaci Nagrody UNESCO za Wychowanie dla Pokoju[edytuj | edytuj kod]
Antykolonializm, Bernard Lown, Uniwersytet Kardiologiczny ZSRR, Pedagogika uciśnionych, Universidade de Recife, Alister Hardy, Arthur Peacocke, Baba Amte, Bernard d'Espagnat, Charles Colson, George MacLeod, Holmes Rolston III, Ian Barbour, Igino Giordano, Inamullah Khan, James I. McCord, John Polkinghorne, Michael Bourdeaux, Nikkyo Niwano, Pandurang Shastri Athavale, Ralph Wendell Burhoe, Sigmund Sternberg, Stanley Jaki, Thomas Torrance, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Izzat Ghazzawi, Nasrin Sotudeh, Nurit Peled, Oslobodenje, Plaza de Mayo (Buenos Aires), Zacarias Kamuenho, ¡Basta Ya!, Chimel, David Stoll, Atenagoras, Eugene Carson Blake, João Armando Gonçalves, Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników przeciw Broni Nuklearnej, Sri Lankabhimanya,
Matka Teresa z Kalkuty[edytuj | edytuj kod]
Celestyn Van Exem, Charles Keating, Colette Livermore, Dom Dzieci Nieskazitelnego Serca, Dom dla Umierających Kalighat, Duvalier, Entally, Frontline, Joseph Langford, Kapłański Ruch Corpus Christi, Kyung-Chik Han, Michael Bourdeaux, Michael van der Peet, Misjonarze Miłości, Motijhil, Nagroda Balzana, Nagroda Pacem In Terris, Navin Chawla, Nikkyo Niwano, Order Zasługi Wspólnoty Narodów, Pandurang Shastri Athavale, Peace Corps, Ralph Wendell Burhoe, Sigmund Sternberg, Stanley Jaki, Thomas Torrance, Zgromadzenie Ojców Misjonarzy Miłości,
Kategoria:Dyrektorzy generalni UNESCO[edytuj | edytuj kod]
Amadou-Mahtar M'Bow, European Policy Forum, Faruk Husni, Filip Bokow, Georgi Bokow, Jaime Torres Bodet, John Wilkinson Taylor, Luther Evans, René Maheu, Vittorio Veronese, Wybory prezydenckie w Bułgarii w 1996 roku,