Walenty Kuczborski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walenty Kuczborski
Data i miejsce urodzenia

1525
Kuczbork

Data i miejsce śmierci

4 października 1573
Kraków

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Walenty Kuczborski (ur. 1525 w Kuczborku, zm. 4 października 1573 w Krakowie) – polski duchowny, tłumacz Katechizmu Rzymskiego, biegły znawca historii, łacińskiej i greckiej literatury, zaliczany w piśmiennictwie polskim do pierwszorzędnych autorów epoki zygmuntowskiej, archidiakon pomorski, kanonik warmiński, kanonik krakowski[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1545 kształcił się w Akademii Krakowskiej, po ukończeniu wyjechał do Rzymu, gdzie słuchał filozofii i teologii. Będąc w Rzymie wstąpił do stanu duchownego[3].

Przez wiele lat spełniał obowiązki sekretarza przy Stanisławie Hozjuszu, był z nim na Soborze Trydenckim i z jego polecenia przetłumaczył na język polski Katechizm Rzymski (pierwsze wydanie: Kraków, 1568 r.)[3].

Był jednym z najzdolniejszych odrodzicieli pobożności i gorliwości wśród kapłanów Kościoła katolickiego. W nagrodę swych cnót i zasług został archidiakonem pomorskim, kanonikiem warmińskim, kanonikiem krakowskim[3].

Król Zygmunt August powołał go na swój dwór jako sekretarza do korespondencji zagranicznej. Na tym stanowisku, wśród pobożnych ćwiczeń i prac naukowych, umarł w Krakowie w czasie morowej zarazy w 1573 roku[2][3].

Dorobek[edytuj | edytuj kod]

  • pierwsze polskie tłumaczenie Katechizmu Rzymskiego, wydane w Krakowie 1568 r. (Katechizm Rzymski w następnych stuleciach był wielokrotnie wznawiany, ostatnie wydanie Katechizmu Rzymskiego w tłumaczeniu ks. W. Kuczborskiego zostało wydane w 2022 roku nakładem Wydawnictwa ANTYK Marcin Dybowski);
  • Kazania, które do dzisiejszych czasów nie doszły (zagubione)[3];
  • Wykład na lament Jeremjasza proroka (wydany w Poznaniu w 1843 r. – z rękopisu przechowywanego w bibliotece Akademii Krakowskiej, gdzie ks. Kuczborski już przed Piotrem Skargą przepowiadał przyszłe losy kraju);
  • Przestroga przeciw konfederacji (w rękopisie, gdzie upomina króla, aby nie pozwolił szerzyć się protestantyzmowi w Polsce);
  • Concilium Tridentinum sub Pio Papa IV (w rękopisie)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katechizm Rzymski. Katechizm Soboru Trydenckiego wydany z rozkazu św. Piusa V. Tom I, Wydawnictwo ANTYK Marcin Dybowski, Komorów 2022 (s. 13)
  2. a b Podręczna encyklopedya kościelna T.23/24, Warszawa 1911 (s. 108)
  3. a b c d e f Encyklopedja kościelna podług teologicznej encyklopedji Wetzera i Weltego, z licznemi jej dopełnieniami. T. 11, Warszawa 1878 (s. 513)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wydanie z 1568 r. Katechizmu Rzymskiego (Katechizm Soboru Trydenckiego) w tłumaczeniu ks. W. Kuczborskiego (Katechizm poprzedzony przedmową tłumacza).