Przejdź do zawartości

Ustawa o monopolu loteryjnym (II RP)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ustawa o monopolu loteryjnym (II RP) – regulacja prawna pozwalająca na prowadzenie wszelkiego rodzaju loterii, która stanowiły wyłączny przywilej Państwa.

Powołanie monopolu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie ustawy z 1936 r. o monopolu loteryjnym ustawiono monopol[1]. Ustawa powstała w miejsce zniesionej ustawy z 1920 r. o Polskiej Państwowej Loterii Klasowej, w której ustalono że organizowanie i prowadzenie wszelkiego rodzaju loterii na obszarze Rzeczypospolitej jest monopolem Państwa[2][3].

W rozporządzenie Ministra Skarbu z 1937 r. w sprawie wykonania ustawy o monopolu loteryjnym określono procedury przy organizacji loteriach fantowych i loteriach klasowych[4]. Z kolei zarządzeniem Ministra Skarbu z 1937 r. nadano statut przedsiębiorstwu Polski Monopol Loteryjny[5].

Wykonanie ustawy powierzono Ministrowi Skarbu.

Pojęcie loterii[edytuj | edytuj kod]

Za loterię w rozumieniu ustawy uważano grę losową prowadzoną według z góry określonych warunków. Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych decydował jaka grą jest loterią w rozumieniu ustawy.

Władze skarbowe po porozumieniu się z władzami administracji ogólnej zezwalali na urządzanie jednorazowych loterii fantowych na cele dobroczynności lub użyteczności publicznej.

Uprawnienia Ministra Skarbu[edytuj | edytuj kod]

Minister Skarbu określał w drodze rozporządzeń:

  • wysokość opłaty monopolowej od takich loterii,
  • przedmioty, które nie mogą stanowić wygranych w loteriach fantowych,
  • inne warunki pod jakimi zezwolenia na urządzanie loterii były udzielane,
  • właściwość władz powołanych do udzielania zezwoleń na urządzanie loterii fantowych.

Wszelka działalność loterii zagranicznych na obszarze Rzeczypospolitej, współudział w tej działalności oraz nabywanie, zbywanie i posiadanie losów loterii zagranicznych były zabronione.

Ponadto zabraniano:

  • sprzedaży losów loteryjnych na raty lub na dniówki,
  • sprzedaży samych możliwości wygrania na poszczególne losy loteryjne (szans),
  • premiowania losami loteryjnymi innych transakcji.

Powołanie  Polskiego Monopolu Loteryjnego[edytuj | edytuj kod]

Mocą ustawy powołano Polski Monopol Loteryjny. Minister Skarbu był naczelną władzą  Monopolu. Bezpośredni zarząd przedsiębiorstwem sprawował dyrektor [Polskiego Monopolu Loteryjnego podporządkowany Ministrowi Skarbu.

Polski Monopol Loteryjny posiadał samoistną osobowość prawną z siedzibą w Warszawie i prowadzony był na zasadach handlowych.

Polski Monopol Loteryjny na warunkach określonych przez Ministra Skarbu, prowadził swoje zakłady na całym obszarze Państwa.

Majątek Monopolu[edytuj | edytuj kod]

Polski Monopol Loteryjny przejął  na własność cały majątek ruchomy Skarbu Państwa, pozostający dotychczas w użytkowaniu przedsiębiorstwa "Polska Państwowa Loteria Klasowa".  

Polski Monopol Loteryjny był wolny od wszelkich danin publicznych z wyjątkiem:

  • opłat na rzecz Państwowego Funduszu Drogowego,
  • podatków komunalnych od gruntów i budynków,
  • opłat komunalnych od przeniesienia własności nieruchomości,
  • zakwestionowanych weksli, plakatów i anonsów,
  • innych podatków komunalnych.  

Uprawnienia Monopolu[edytuj | edytuj kod]

Polski Monopol Loteryjny miał prawo ściągać swoje należności, wynikające z tytułu prowadzenia loterii, w trybie egzekucji administracyjnej, przewidzianej dla władz skarbowych przy egzekucji podatków bezpośrednich.

Polski Monopol Loteryjny miał prawo z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami pokrywać swoje należności

Polski Monopol Loteryjny pokrywał swoje wydatki z własnych dochodów i funduszy.

Gospodarka Monopolu[edytuj | edytuj kod]

Polski Monopol Loteryjny prowadził swoją  gospodarkę na podstawie rocznego planu finansowo-gospodarczego, który wchodził do ogólnego budżetu państwowego. Bilans i rachunek zysków i strat zatwierdzał Minister Skarbu.

Minister Skarbu przeznaczał pewien odsetek czystego zysku na nagrody pieniężne, zapomogi i cele opieki dla pracowników Polskiego Monopolu Loteryjnego i współdziałających z nim organów skarbowych.

Prowadzenie loterii[edytuj | edytuj kod]

Minister Skarbu zatwierdzał plany prowadzonych przez Monopol loterii i sposób ich rozgrywania oraz określał wysokość opłaty monopolowej na rzecz Skarbu Państwa.  

Wygrane na loteriach prowadzonych przez Polski Monopol Loteryjny, nie podlegały żadnym potrąceniom poza przewidzianymi w planach i były wolne od wszelkich podatków i opłat państwowych oraz samorządowych.

Wygrane wypłacano okazicielowi oryginalnego dowodu, stwierdzającego udział w grze loteryjnej. Wygrane na prowadzonych przez Polski Monopol Loteryjny loteriach do czasu ich podjęcia nie mogły być przedmiotem zabezpieczenia, zastawu, zajęcia i egzekucji.

Sprzedaż losów dokonywana była przez samo przedsiębiorstwo lub za pośrednictwem sprzedawców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 9 lipca 1936 r. o monopolu loteryjnym. Dz.U. z 1936 r. nr 55, poz. 398
  2. Ustawa z dnia 26 marca 1920 r. w przedmiocie urządzania loterii i założenia Polskiej Państwowej Loterii Klasowej. Dz.U. z 1920 r. nr 31, poz. 180
  3. Ustawa z dnia 5 grudnia 1923 r. o rozciągnięciu na obszar województw: śląskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego, powiatów: grodzieńskiego i wołkowyskiego, jak również gmin: białowieskiej, suchopolskiej i masiewskiej województwa białostockiego oraz powiatów: wileńskiego, oszmiańskiego, święciańskiego, trockiego, brasławskiego, dziśnieńskiego, duniłowiczowskiego i wilejskiego Ziemi Wileńskiej mocy obowiązującej ustawy z dnia 26 marca 1920 r. w przedmiocie urządzania loterii i założenia Polskiej Państwowej Loterii Klasowej. Dz.U. z 1923 r. nr 131, poz. 1063
  4. Rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 26 lutego 1937 r. w sprawie wykonania ustawy o monopolu loteryjnym. Dz.U. z 1937 r. nr 21, poz. 134
  5. Zarządzenie Ministra Skarbu z dnia 30 stycznia 1937 r. o organizacji państwowego przedsiębiorstwa "Polski Monopol Loteryjny". M.P. z 1937 r. nr 39, poz. 54