Przejdź do zawartości

Trzpiennik sosnowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzpiennik sosnowiec
Sirex noctilio
(Fabricius, 1773)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

rośliniarki

Rodzina

trzpiennikowate

Rodzaj

Sirex

Gatunek

trzpiennik sosnowiec

Zasięg występowania
Mapa występowania

     naturalny zasięg występowania

     zawleczony

     przypuszczalny obszar rozprzestrzeniania

Trzpiennik sosnowiec (Sirex noctilio) – owad z rodziny trzpiennikowatych, szkodnik drewna. Przedstawiciele tej rodziny charakteryzują się dużymi rozmiarami ciała i często “osowatym” wyglądem[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Samiec trzpiennika osiąga od 10 do 30 mm długości. Jego głowa i tułów są koloru czarnego z niebieskawym połyskiem. Odwłok natomiast jest koloru miodowego wraz z czarnym zakończeniem. Samice są nieco większe od samców i dorastają od 17 do 32 mm. Głowa, tułów i odwłok samic są w kolorze czarnym z fioletowym połyskiem, pokładełko jest dość krótkie. Głowa trzpiennika jest okrągła, pokryta dość długimi włosami. Czułki składają się z dwudziestu członów o barwie czarnej[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Trzpiennik sosnowiec występuje w całej Europie, Syberii i Mongolii. Został zawleczony również do Australii i Nowej Zelandii. W naszym klimacie najczęściej spotykany w drewnie sosnowym. Trzpienniki sosnowe preferują głównie drzewa osłabione, obumierające, uszkodzone mechanicznie i przede wszystkim świeżo ścięte. W tych miejscach można je spotkać latem[2].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Samice składają jaja do otworów w drewnie na głębokości około 10 mm. W tym czasie wprowadza również do drewna zarodniki grzybów, które rozkładają je czyniąc go lepszą pożywka dla larw. Larwy drążą długie chodniki w drewnie, powodując duże zniszczenia wpływające znacznie na obniżenie parametrów technicznych.

Do pierwotnego porażenia drewna dochodzi prawie wyłącznie na etapie tartacznym podczas przygotowywania i składowania elementów, z których budujemy później dachy. Do wtórnego zasiedlenia dochodzi już na poddaszu podczas rójki osobników z pierwszego pokolenia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. prof. dr hab. St. Ignatowicz, Przegląd szkodników drewna - trzpienniki, www.szkodniki.waw.pl [dostęp 2017-07-28]
  2. a b c Carsekt Sp. z o.o., Trzpiennik sosnowiec - szkodnik drewna, www.carsekt.pl [dostęp 2017-07-28]