The Adicts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Adicts
Ilustracja
The Adicts w Chickago w 2011 roku
Inne nazwy

Fun Adicts, ADX

Rok założenia

1975

Pochodzenie

Ipswich, Suffolk, Anglia, UK

Gatunek

Punk rock, punk pathetique, nowa fala

Wydawnictwo

Dining Out, Dwed Wecords, Razor Records, Fallout Records, Sire, SL Records, Cleopatra Records, Anagram Records, Captain Oi! Records, SOS Records, People Like You Records, DC-Jam Records, Nuclear Blast

Powiązania

Fun Adicts, ADX

Skład
Keith „Monkey” Warren (wokal)
Pete „Pete Dee” Davison (gitara)
Michael „Kid Dee” Davison (perkusja)
Kiki Kabel (gitara basowa)
Highko Strom (gitara)
Byli członkowie
Tim Hocking (gitara basowa)
James Harding (keyboard)
Mel „Spider” Ellis (gitara basowa)
David „Pretty Boy” Arnold
Dan „Fiddle Dan” Graziani (skrzypce)
Cody „12” Farwell (gitara basowa)
Shahen Hagobian (gitara basowa)
John „Scruff” Ellis (gitara)
Davey „Bastard” Menza (gitara basowa)
Strona internetowa

The Adicts – brytyjski zespół punkowy z Ipswich, Suffolk w Anglii. Jeden z najpopularniejszych zespołów punkrockowych lat 80. XX wieku, w tym okresie często notowany na indierockowych listach przebojów[1][2].

The Adicts powstało pod nazwą Afterbirth & the Pinz pod koniec 1975 r.[3] Po krótkim czasie zmienili nazwę na obecną i stali się znani ze swojego charakterystycznego wizerunku „drooga” (słowo wywodzące się z fikcyjnego języka Nadsat oznacza „Przyjaciel”) wzorowanego na postaciach z filmu „Mechaniczna pomarańczaStanleya Kubricka, co w połączeniu z ich gwałtowną, szybką muzyką i lekkomyślnymi tekstami pomogło im wyróżnić się na tle innych zespołów punkowych. W latach 80. tymczasowo zmienili nazwę na Fun Adicts (w związku z występem w telewizji dla dzieci), a następnie na ADX (po podpisaniu kontraktu z dużą wytwórnią).

Ich muzyka ma chwytliwe melodie i teksty, a często zawiera dodatkowe instrumenty i efekty dźwiękowe, takie jak muzyka karuzelowa w „How Sad”, skrzypce grane przez Dericka Cooka w „Joker in the Pack” oraz gongi i perkusja klawiszowa Anthony’ego Boyda w „Chinese Takeaway”.

Muzycy noszą białą odzież z czarnymi butami i czarnymi melonikami. Wokalista Keith „Monkey” Warren nosi makijaż jokera, garnitury w dzikie wzory (takie jak szachownica lub kropki), rozkloszowane spodnie, kolorowe koszule, melonik i rękawiczki. Wizualny wygląd zespołu uzupełniają pokazy sceniczne z użyciem takich elementów, jak serpentyny, konfetti, karty do gry, piłki plażowe, kapelusze jokerów, instrumenty zabawkowe, bańki mydlane i brokat.

1 sierpnia 2019 roku zespół wystąpił na dwudziesty piątym Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katherine Feeney, The Adicts, „Brisbane Times/The Sun-Herald”, Australia, 10 marca 2008 [dostęp 2011-03-14] (ang.).
  2. Erika Sorocco, CALIFORNIAN: English punk band aim to take Temecula by storm, „North County Times”, San Diego County, California, 2 marca 2011 [dostęp 2011-03-14] [zarchiwizowane z adresu 2011-11-13] (ang.).
  3. Bill Forman, Viva la evolution, „Colorado Springs Independent”, 3 marca 2011 [dostęp 2011-03-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-02] (ang.).
  4. The Adicts na Dużej Scenie [online] [dostęp 2019-08-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]