Tachygerris chocoensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tachygerris chocoensis[1]
Mondragón-F., Molano et Morales, 2017
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

pluskwiaki półwodne

Nadrodzina

Gerroidea

Rodzina

nartnikowate

Podrodzina

Gerrinae

Plemię

Tachygerrini

Rodzaj

Tachygerris

Gatunek

Tachygerris chocoensis

Tachygerris chocoensisgatunek nawodnych pluskwiaków różnoskrzydłych z rodziny nartnikowatych i podrodziny Gerrinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2017 roku przez Silvię P. Mondragón-F., Fredy’ego Molano i Irinę Morales na podstawie dwóch samców i samicy odłowionych w 2015 roku. Jako miejsce typowe wskazano Riosucio w kolumbijskim departamencie Chocó, od którego to nazwy wywodzi się epitet gatunkowy[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samiec osiąga 6,2 mm, zaś samica 7,2 mm długości ciała. Głowa jest jasnobrązowa z parą czarnych kropek między oczami złożonymi. Czułki są koloru brązowego z ciemniejszym czwartym członem. Tułów ma na mezopleurach po trzy podłużne paski ciemnobrązowej barwy. Półpokrywy są brązowe ze złocistym owłosieniem w nasadowej połowie. Zapiersie ma podłużne żeberko przez środek. Panewki bioder środkowej i tylnej pary odnóży mają drobne łatki srebrzystego owłosienia. Odnóża są brązowe z jaśniejszymi udami pierwszej pary. Przednie uda u samca są proste, tylko w nasadowej ⅓ delikatnie zakrzywione. Odwłok ma jasnożółte listewki brzeżne. Tergity odwłoka są jasnożółte, u samca pierwszy i drugi, a u samicy te od drugiego do czwartego są czarno nakrapiane. Siódmy sternit u samicy ma wykształcony płat środkowy, parę małych płatów bocznych i zaokrąglony wierzchołek. Kolce listewki brzeżnej u samicy osiągają wierzchołek siódmego sternitu. Genitalia samca cechują się prawie owalnym pygoforem z długimi szczecinkami w częściach tylno-bocznych i małym ząbkiem na krawędzi grzbietowej. Kształt proktigera jest lancetowaty, jego rozmiary duże, a po jego bokach rosną długie szczecinki. Wezyka w widoku grzbietowym ma skleryt bazalny o prawie owalnej nasadzie i nitkowatym wyrostku, skleryt dodatkowy początkowo smukły, ku górze rozszerzony i na wierzchołku rozdzielony na dwa ramiona, zaś skleryt grzbietowy wykształcony w formę owalnego łuku z rozdwojonym wierzchołkiem[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad neotropikalny, endemiczny dla pacyficznego regionu Kolumbii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tachygerris chocoensis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Silvia Patricia Mondragón-F, Fredy Molano, Irina Morales. Five new species of Tachygerris (Hemiptera: Gerridae: Gerrinae) and new records from Colombia. „Caldasia”. 39, s. 204-220, 2017. DOI: 10.15446/caldasia.v39n2.60603. ISSN 0366-5232.