Stumpffia davidattenboroughi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stumpffia davidattenboroughi[1]
Rakotoarison, Scherz, Glaw, Köhler, Andreone, Franzen, Glos, Hawlitschek, Jono, Mori et al., 2017
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

wąskopyskowate

Rodzaj

Stumpffia

Gatunek

Stumpffia davidattenboroughi

Stumpffia davidattenboroughi – gatunek płaza z rodziny wąskopyskowatych nazwany na cześć brytyjskiego przyrodnika Davida Attenborough. Dotychczas opisany został zaledwie jeden przedstawiciel tego gatunku, który mierzył 11,72 mm i złapany został w rezerwacie Betampona. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony w związku z jego bardzo ograniczonym obszarem występowania, a także małą populacją.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielki przedstawiciel rodzaju Stumpffia nazwany na cześć brytyjskiego przyrodnika Davida Attenborough[2]. Jedyny zbadany okaz miał 11,72 mm długości[2]. Ma smukłe ciało z podłużną głową, a także smukłymi przednimi kończynami[2]. Grzbiet jest ciemnobrązowy, z wyjątkiem dwóch jasnobrązowych pasków ciągnących się od tylnej części głowy do tylnych kończyn[2]. Przednie kończyny mają ciemnobrązowy kolor, który przechodzi w miedziany w okolicach łokcia[2]. Kończyny tylne są trójkolorowe – ciemnobrązowe od biodra do połowy golenia; czarne w okolicach środkowej części golenia, oraz miedziane od połowy golenia do stóp[2]. Jako że opisany został zaledwie jeden osobnik tego gatunku, zmienność wewnątrzgatunkowa nie jest znana[2].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Jedyny zbadany osobnik tego gatunku złapany został w północno-wschodniej części Madagaskaru[2]. Holotyp znaleziony został w lesie w rezerwacie Betampona, 558 m n.p.m.[2]

Status[edytuj | edytuj kod]

W związku z domniemaną małą populacją, a także z niewielkim (26 km²) obszarem występowania, odkrywcy holotypu zasugerowali, że gatunek powinien zostać zakwalifikowany jako krytycznie zagrożony (CR) w czerwonej księdze gatunków zagrożonych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stumpffia davidattenboroughi, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i j AmphibiaWeb - Stumpffia davidattenboroughi [online], amphibiaweb.org [dostęp 2020-07-22].