Stenus ruivomontis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stenus ruivomontis
Assing et Wunderle, 1995
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

kusakokształtne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

myśliczki

Rodzaj

Stenus

Podrodzaj

(Tesnus)

Gatunek

Stenus (Tesnus) ruivomontis

Stenus (Tesnus) ruivomontis – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny myśliczków (Steninae).

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został w 1995 roku przez Volkera Assinga i Paula Wunderle na podstawie 5 okazów (3 samic i 2 samców) odłowionych w 1993 roku w Achada do Teixeira (miejsce typowe)[1][2]. Epitet gatunkowy pochodzi od Pico Ruivo, pod którym to szczytem odłowiono serię typową[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 3 do 3,65 mm, przy odległości od przedniej krawędzi labrum do wierzchołka pokryw 1,35 do 1,44 mm. Ciało grubo punktowane przez co o przytłumionym połysku, a pokrywy prawie całkiem matowe. Głowa czarna, nieco szersza od pokryw i o nieco wyniesionej środkowej części czoła. Ubarwienie głaszczków szczękowych żółtawe do jasnobrązowego z przyciemnionym wierzchołkiem. Czułki czerwonobrązowe do smolistobrązowych. Przedplecze czarne, nieco grubiej od głowy punktowane i nieco szersze niż długie. Pokrywy bardzo krótkie, bardzo grubo punktowane i czasem z podłużnymi wgłębieniami na dysku. Barwa odnóży czerwonobrązowa do ciemnobrązowej z trochę ciemniejszymi wierzchołkami ud. Odwłok czarny, punktowany podobnie jak głowa, o nasadzie pierwszego tergitu pozbawionej żeberek, a tylnym brzegu ósmego sternitu bardzo płytko wklęśniętym[1].

Myśliczek ten podobny jest do S. heeri i S. wollastoni od których różni się gęstszą punktacją pokryw oraz mniejszymi rozmiarami i krótszymi pokrywami[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek endemiczny dla portugalskiej Madery[3][2][1]. Okazy typowe znalezione zostały w ściółce u podstawy wrzośca drzewiastego na wysokości 1350 m n.p.m.[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Volker Assing, Paul Wunderle. The fifth endemic Stenus from Madeira Stenus (Tesnus) ruivomontis spec. nov. (Coleoptera, Staphylinidae). „Bocagiana”, s. 1-4, 19-11-1994. Museu Municipal do Funchal (História Natural). ISSN 0523-7904. 
  2. a b Lee H. Herman. Catalog of the Stapylinidae (Iscecta:Coleoptera). 1758 to the End of Second Millenium. IV Staphylinine Group (Part I): Euastethinae, Leptotyphlinae, Megalopsidiinae, Oxyporinae, Pseudopsinae, Solieriinae, Steninae. „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 265, s. 1807-2440 (2374), 2001. Nowy Jork. 
  3. Stenus ruivomontis na Fauna Europaea. [dostęp 2014-01-29].