Stanisław Zalewski (poseł)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Zalewski
Stanisław Witold Zalewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 marca 1893
Warszawa

Data i miejsce śmierci

15 lipca 1939
Warszawa

Poseł II kadencji Sejmu (II RP)
Okres

od 1928
do 1930

Przynależność polityczna

Związek Ludowo-Narodowy

Stanisław Witold Zalewski (ur. 12 marca 1893 w Warszawie, zm. 15 lipca 1939 tamże[1]) – polski prawnik, ekonomista, doktor nauk prawnych i ekonomicznych, pisarz, publicysta, dyplomata, ziemianin. Polityk, poseł na Sejm II kadencji w II RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Dorpackim. Na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał stopień doktora nauk prawnych i ekonomicznych[2].

Pracował jako radca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1919-1920 był pracownikiem biura delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. Był także członkiem polskiej delegacji biorącej udział w rokowaniach ryskich. Do roku 1928 pełnił funkcję zastępcy generalnego komisarza RP w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1928 roku został wybrany posłem z listy państwowej. Po zakończeniu pracy w Sejmie zajął się na łamach „Kuriera Warszawskiego” publicystyką gospodarczą. Był członkiem Zarządu Głównego Związku Dziennikarzy RP oraz wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej. Wykładał także ekonomię polityczną i historię doktryn ekonomicznych w Wyższej Szkole Nauk Politycznych[2]. Posiadał majątek ziemski w Masłowicach pod Radomskiem[3].

Zmarł po ciężkiej rocznej chorobie 15 lipca 1939 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 31, rząd 1 miejsce 1)[4].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Pochodził ze szlacheckiej rodziny herbu Jelita. Był synem Kazimierza, komediopisarza i Zofii z Olszewskich. Jego babka Balbina Wołowska pochodziła z rodziny frankistowskiej. Był żonaty z Janiną Lipczyńską z którą miał dwójkę dzieci, w tym córkę Marię (żonę barona Zdzisława Heydla). Jego wnukiem jest Maciej Heydel[5].

Prace[3][edytuj | edytuj kod]

  • Blok czerwono-błękitny
  • Abecadło gdańskie
  • Ewolucja kredytu długoterminowego
  • Interwencjonizm podatkowy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Genealodzy PL Genealogia, Metryki - Skanoteka - Baza skanów akt metrykalnych [online], metryki.genealodzy.pl [dostęp 2024-05-15].
  2. a b c Parlamentarzyści - Stanisław Zalewski [online], bs.sejm.gov.pl [dostęp 2024-05-15].
  3. a b Kurjer Warszawski. R. 119, 1939, no 194 + dod., s. 19.
  4. Cmentarz Stare Powązki: HELENA SZANIOR, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2024-05-16].
  5. https://www.sejm-wielki.pl - baza M. Minakowskiego