Przejdź do zawartości

Stanisław Skowronek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Skowronek
Data urodzenia

ok. 1906

Data i miejsce śmierci

listopad 1997
Warszawa

Zawód, zajęcie

elektryk

Miejsce zamieszkania

Warszawa, Biała Rawska

Narodowość

polska

Małżeństwo

Janina Skowronek

Dzieci

Hanna Gałązka

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
W tle warszawska kamienica przy ul. Żelaznej 64 (widok współczesny)

Stanisław Skowronek (ur. ok. 1906, zm. w listopadzie 1997[1]) – polski elektryk, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed wojną Stanisław Gałązka wraz z rodziną mieszkał w Białej Rawskiej koło Łodzi, gdzie sąsiadował z Zyslą Kuperszmid i jej córka Hanką. Podczas wojny pracował w elektrowni w Warszawie, natomiast jego żona Janina sprzedawała mydło w Hali Mirowskiej. Mieli córkę Hannę. Początkowo rodzina Skowronków mieszkała przy ulicy Łuckiej, potem przenieśli się do mieszkania przy Żelaznej 64[2].

Na początku wojny Zysla pracowała jako krawcowa, szyjąc ubrania dla Niemców. W 1942 nastąpiła likwidacja getta w Białej Rawskiej, wskutek czego razem z córką Hanią uciekła do Warszawy. W styczniu 1943 Stanisław zaoferował pomoc Zysli, której sytuacja finansowa pogarszała się. W tym czasie mieszkanie Skowronków przy ul. Łuckiej nie mogło pomieścić więcej domowników, dlatego zdecydowali się ulokować je w kryjówce przy Żelaznej 64, dokąd sami planowali przeprowadzkę w bliskim czasie. W kolejnych trzech miesiącach codziennie przynosili posiłki dla Zysli i Hani. W marcu 1943 Skowronkowie zamieszkali razem z ukrywanymi, co trwało do września 1944. Obie rodziny wspólnie przetrwały powstanie warszawskie, po czym Kuperszmidowie znaleźli się w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd kobiety zostały przetransportowane do Senftenberg. Do zakończenia wojny pracowały w miejscowej fabryce lamp samochodowych, po czym w 1945 wróciły do Białej Rawskiej. Później znalazły się w obozie przejściowym w Łodzi, następnie wyjechały do Izraela. Stanisław trafił do KL Sachsenhausen, przeżył wojnę i powrócił do rodziny, która przebywała w Białej Rawskiej[2][3].

Po latach Zysla Kuperszmid odnowiła kontakt z rodziną Skowronków. Jej wspomnienia z okresu okupacji zostały wydane w 2002 po polsku pt. Przyjaciółki z ulicy Żelaznej[2]. W 1973, na wniosek Zysli, Stanisław Skowronek wraz z żoną zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ich córka otrzymała odznaczenie w 2001[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanislaw Skowronek [online], geni_family_tree [dostęp 2020-02-26] (pol.).
  2. a b c Magdalena Bartnik, Historia rodziny Skowronków [online], sprawiedliwi.org.pl, wrzesień 2010 [dostęp 2020-02-09].
  3. The Righteous Among the Nations Database [online], The Righteous Among the Nations Database [dostęp 2020-02-26].
  4. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2019. Poland [online], yadvashem.org, 7 stycznia 2019, s. 88 [dostęp 2020-02-26] (ang.).