Sobór Zwiastowania w Woroneżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Zwiastowania
Благовещенский собор
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Obwód

 woroneski

Miejscowość

Woroneż

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

woroneska

Wezwanie

Zwiastowania

Wspomnienie liturgiczne

25 marca/7 kwietnia

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Mitrofana z Woroneża, św. Piotra (Zwieriewa), cząsteczki: św. Tichona Zadońskiego, Apostołów, św. Natalii, św. Błażeja, św. Sylwana z Atosu

Położenie na mapie Woroneża
Mapa konturowa Woroneża, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Sobór Zwiastowania”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Sobór Zwiastowania”
Położenie na mapie obwodu woroneskiego
Mapa konturowa obwodu woroneskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zwiastowania”
Ziemia51°40′34,0″N 39°12′37,9″E/51,676111 39,210528
Strona internetowa

Sobór Zwiastowaniaprawosławny sobór w Woroneżu, katedra eparchii woroneskiej.

Ikonostas

Pierwsza świątynia tego wezwania powstała w Woroneżu przed 1682, w wymienionym roku została podniesiona do rangi soboru katedralnego nowo erygowanej eparchii woroneskiej. W 1834 przy soborze otwarty został monaster, którego patronem został kanonizowany dwa lata wcześniej pierwszy biskup woroneski Mitrofan. Kompleks klasztorny razem z wymienioną świątynią został zniszczony w okresie stalinowskim[1].

W 1998 władze Woroneża podjęły decyzję o wzniesieniu nowej świątyni, nawiązującej swoim wezwaniem do soboru zniszczonego w latach 30., na nowym miejscu – przy placu Pierwszego Maja i Prospekcie Rewolucji. Projekt obiektu wykonał W. Szewielew, opierając się na wyglądzie jednej ze zniszczonych cerkwi woroneskich – soborze św. Włodzimierza w Woroneżu, wzniesionego w stylu bizantyjsko-rosyjskim[1]. Miejsce pod budowę obiektu wyświęcił metropolita woroneski i lipiecki Metody[1].

W 2001 ukończono prace nad główną kopułą cerkiewną, zaś w marcu 2002 na dzwonnicy soboru zawieszono sześciotonowy dzwon. W roku następnym zakończona została budowa dzwonnicy. Regularne nabożeństwa w cerkwi dolnej odbywały się od święta Zwiastowania w r. 2004[1], zaś w głównym, górnym ołtarzu – od listopada 2009[2]. Wielkiego poświęcenia świątyni dokonał 18 września 2011 patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w asyście metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, woroneskiego i borysoglebskiego Sergiusza, emerytowanego schimetropolity kurskiego i rylskiego Juwenaliusza, arcybiskupów kurskiego i rylskiego Germana, biełgorodzkiego i starooskolskiego Jan, orłowskiego i liwieńskiego Pantelejmona, lipieckiego i jeleckiego Nikona, świętogórskiego Arseniusza, boryspolskiego Antoniego, mukaczewskiego i użhorodzkiego Teodora, emerytowanego biskupa jekaterynburskiego Nikona, biskupów archangielskiego i chołmogorskiego Daniela, tambowskiego i miczuryńskiego Teodozjusza, saratowskiego i wolskiego Longina, morawickiego Antoniego, piatigorskiego i czerkieskiego Teofilakta, sołniecznogorskiego Sergiusza, emerytowanego biskupa orłowskiego Hieronima, borisowskiego Beniamina, jużno-sachalińskiego i kurylskiego Tichona oraz elisteńskiego i kałmuckiego Zosimy[3].

We wnętrzu soboru znajduje się trzyrzędowy ikonostas, wykonany przez członków bractwa Trójcy Świętej w Szczygrach oraz przez archimandrytę Andrzeja (Tarasowa), proboszcza miejscowej parafii[1]. W części ołtarzowej świątyni wykonana została dekoracja mozaiczna, nawiązująca do wystroju konstantynopolitańskiej świątyni Mądrości Bożej: scena przedstawiająca Chrystusa Zbawiciela Tronującego z Matką Bożą i Janem Chrzcicielem[1].

W 2003 w sąsiedztwie wznoszonego soboru odsłonięty został pomnik świętego biskupa Mitrofana z Woroneża[1]. Relikwie tego świętego zostały w 2009 przeniesione do wznoszonego soboru z soboru Opieki Matki Bożej w Woroneżu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]