Przejdź do zawartości

Sisoes Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Sisoes Wielki
ⲁⲡⲁ ϫⲓϫⲱⲓ
Ilustracja
Ikona z kościoła w Tetowie (Macedonia Północna)
Data i miejsce urodzenia

367[1]
Egipt

Data i miejsce śmierci

429
Egipt

Czczony przez

Kościół katolicki
Kościół prawosławny
Kościoły orientalne

Kanonizacja

święty przedkongregacyjny

Wspomnienie

6 lipca[2]

Sisoes Wielki (ur. 367, zm. 429) – wczesnochrześcijański pustelnik prowadzącym ascezę na egipskiej pustyni. Czczony jako święty przez Kościół rzymskokatolicki, prawosławny oraz Kościoły orientalne. Jeden z ojców pustyni.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Sisoes był z pochodzenia Koptem. Urodził się na terenie Egiptu (wówczas część cesarstwa rzymskiego). Jako młody człowiek podjął decyzję o zastaniu pustelnikiem. Udał się na pustynię Wadi an-Natrun (Sketes), gdzie spędzał czas na modlitwie, pokucie i umartwieniach. Przez pewien czas jego nauczycielem był pustelnik Or. Pragnienie znalezienia jeszcze mniej uczęszczanego schronienia skłoniło go do przeprawy przez Nil i ukrycia się na górze, gdzie wcześniej zmarł św. Antoni Wielki. Spędził tam sześćdziesiąt lat[3].

Już za życia uchodził za świętego. Słynął z pokory i długich postów. Przypisywani mu wiele cudów[3]. Ludzie przychodzili do niego z daleka, aby zasięgnąć jego rady.

Uważany za świętego przez Kościoły prawosławny i katolicki oraz Kościoły orientalne. Cytuje go kilka apoftegmatów ojców pustyni[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Why Saint Sisoes is at the tomb of Alexander the Great | Orthodox Times (en) [online], orthodoxtimes.com [dostęp 2024-04-25] (ang.).
  2. Saint Sisoes the Great - Saint of the Day - July 6 Feast Day [online], catholicreadings.org [dostęp 2024-04-25] (ang.).
  3. a b Saint Sisoès [online], cef.fr [dostęp 2024-04-25] (fr.).
  4. Sisoes / Imiona świętych / DEON.pl [online], deon.pl [dostęp 2024-04-25] (pol.).
  5. Apoftegmaty [online], loyola.strona.net.pl [dostęp 2024-04-25].