Sinopoda kalaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sinopoda kalaw
Grall et Jäger, 2020
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

spachaczowate

Podrodzina

Heteropodinae

Rodzaj

Sinopoda

Gatunek

Sinopoda kalaw

Sinopoda kalawgatunek pająka z rodziny spachaczowatych i podrodziny Heteropodinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2020 roku przez Elenę Grall i Petera Jägera[1][2] na łamach „Zootaxa”. Jako miejsce typowe wskazano Kalaw w południowej części birmańskiego stanu Szan. Epitet gatunkowy pochodzi od miejsca typowego[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jedyny zmierzony okaz jest samicą o ciele długości 21 mm przy prosomie długości 9,7 mm i szerokości 8,5 mm. U okazu przechowywanego w alkoholu karapaks jest rudobrązowy z ciemnobrązowymi bokami i brązową przepaską poprzeczną w tyle, szczękoczułki są ciemnobrązowe, nogogłaszczki rudobrązowe z czarniawymi nadstopiami, sternum żółtawobrązowe z brązowymi krawędziami, odnóża rudobrązowe, natomiast opistosoma (odwłok) z wierzchu ciemnobrązowa z żółtym paskiem podłużnym na przedzie, czterema żółtymi kropkami pośrodku i brązowymi paskami po bokach, a od spodu brązowa z żółto nakrapianymi bokami. Oczy wszystkich par są wykształcone. Szczękoczułki mają trzy zęby na krawędzi przedniej i cztery na tylnej. Genitalia samicy mają szersze niż dłuższe pole epigynalne z jednym sensillum szczeliniastym i dwoma krótkimi pasmami przednimi. Kieszonki epigynalne są silnie zakrzywione. Przegroda jest wąska, na przedzie lekko wcięta. Boczne płaty wulwy są zlane, na tylnej krawędzi głęboko wcięte. Za przegrodą i płatami bocznymi występują zesklerotyzowane nabrzmiałości, pomiędzy którymi znajduje się wcięcie o połowę mniejsze niż u S. kyee. Układ kanalików wewnętrznych jest prosty, w przedniej części pozbawiony wyodrębnionych rozdęć. Wyrostki gruczołowe są wąskie i mocno zakrzywione, w częściach odsiebnych bliższe spermatekom. Przewody zapładniające są długie i cienkie[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Pająk orientalny, endemiczny dla Mjanmy, znany tylko z lokalizacji typowej na terenie stanu Szan. Odnaleziony został pod korą w wiecznie zielonym lesie na wysokości 1420 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d E. Grall, P. Jäger. Forty-seven new species of Sinopoda from Asia with a considerable extension of the distribution range to the South and description of a new species group (Sparassidae: Heteropodinae). „Zootaxa”. 4797 (1), s. 001–101, 2020. DOI: 10.11646/zootaxa.4797.1.1.. 
  2. Norman I. Platnick: Gen. Sinopoda Jäger, 1999. [w:] The World Spider Catalog [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 2023-09-11].