Shirozuella unciforma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Shirozuella unciforma
Wang, Ge et Ren, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Shirozuelli

Rodzaj

Shirozuella

Gatunek

Shirozuella unciforma

Shirozuella unciformagatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych i podrodziny Coccinellinae. Występuje w Chinach.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2012 roku przez Wang Xingmina, Ge Fenga i Ren Shunxianga na łamach „ZooKeys”. Opisu dokonano na podstawie parki okazów odłowionych w 2009 roku. Jako miejsce typowe wskazano Hanmi w powiecie Motuo na terenie Tybetu. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „hakokształtna” i nawiązuje do kształtu jednego z elementów genitaliów tego owada[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o podługowato-owalnym, słabo wysklepionym ciele długości od 1,65 do 1,75 mm i szerokości od 1,1 do 1,3 mm, z wierzchu porośniętym przerzedzonym owłosieniem. Głowa ma ubarwienie brązowe do czarnego. Czoło pokryte jest drobnymi punktami, oddalonymi od siebie na odległość wynoszącą od 2 do 2,5 ich średnic[1]. Przedplecze jest czarne z żółtymi lub żółtobrązowymi kątami przednimi[1][2], punktowane drobniej niż głowa. Trójkątna tarczka ma czarne ubarwienie[1]. Pokrywy są brązowe do czarnych z parą żółtawobrązowych ukośnych plam pośrodku oraz zażółconymi wierzchołkami[1][2]. Punktowanie pokryw jest większe niż na przedpleczu, bezładne, punkty rozstawione są na odległość wynoszącą od 1,5 do 2,5 ich średnic. Spód ciała jest czarny z brązowymi przedpiersiem, śródpiersiem i podgięciami pokryw. Przedpiersie i śródpiersie (mezowentryt) są słabo szagrynowane i niewyraźnie punktowane. Odnóża są brązowe z żółtawymi biodrami[1]. Linie udowe na pierwszym widocznym sternicie odwłoka (wentrycie) są kompletne[1][2] i dochodzą do 4/5 jego długości. Genitalia samca mają płat środkowy (ang. penis guide) w widoku brzusznym krótki, przysadzisty, prawie równoległoboczny, tylko w ostatniej 1/5 ostro zwężony ku nieco stępionemu wierzchołkowi, w widoku bocznym zaś najszerszy u nasady, stopniowo zwężający się do 4/5 długości[1], a następnie ostro zwężony ku hakowatemu szczytowi[1][2]. Smukłe i proste paramery są znacznie dłuższe od tegoż płata. Samo prącie jest krótkie i grube, zaokrąglone na szczycie. Genitalia samicy mają 2,5 raza dłuższe niż szerokie i ku tępym szczytom zwężone gonokoksyty z bardzo drobnymi gonostylikami[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla Chin, znany tylko z miejsca typowego w Tybecie. Spotykany na wysokości około 2900 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Xing-Min Wang, Feng Ge, Shun-Xiang Ren. The genus Shirozuella Sasaji (Coleoptera, Coccinellidae, Shirozuellini) from the Chinese mainland. „ZooKeys”. 182 (182), s. 87-108, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.182.2430. 
  2. a b c d Junbo Tong, Xiaoning Zhang, Xiaosheng Chen, Xingmin Wang. Three new species of Shirozuella Sasaji (Coleoptera, Coccinellidae) from China. „Zootaxa”. 4615 (1), s. 185–191, 2019. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.4615.1.11.