Przejdź do zawartości

Schronisko w Winnicy Pierwsze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schronisko w Winnicy Pierwsze
Ilustracja
Otwory schroniska
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Kraków, Skurwysyn

Właściciel

prywatny
(komunalny)

Długość

13 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

222 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

18 m

Ekspozycja otworów

ku północnemu zachodowi

Kod

J.BK-02.29

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Winnicy Pierwsze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Winnicy Pierwsze”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Winnicy Pierwsze”
Ziemia50°01′23″N 19°48′15″E/50,023000 19,804167
Strona internetowa

Schronisko w Winnicy Pierwsze, Schronisko w Górze Winnicy w Tyńcu Pierwsze – schronisko na wzgórzu Winnica w Tyńcu[1]. Pod względem administracyjnym znajduje się w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie[2], pod względem geograficznym na Wzgórzach Tynieckich na Pomoście Krakowskim, w makroregionie Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego[3].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Schronisko znajduje się w skale Mur przy Skurwysynie przy parkingu restauracji „Tarasy Tynieckie”. Z parkingu widoczne są na wysokości 12 m dwa otwory schroniska; lewy o kwadratowym przekroju i prawy o nieregularnym, pionowo wydłużonym kształcie. Lewy został wykuty, prawy jest naturalnego pochodzenia. Dostać się do nich można wspinaczką. Do otworu prawego prowadzi droga wspinaczkowa Filar Otroków (IV+ w skali polskiej)[4].

Schronisko składa się z dużej, prostokątnej sali o długości nieco ponad 10 m i szerokości 2 m. Na północny zachód wychodzą z niej dwa otwory widoczne w murze skalnym. Sala ma jeszcze trzeci otwór znajdujący się w południowo-wschodniej ścianie sali, naprzeciwko otworu prawego. Odbiega od niego krótki korytarzyk możliwy do przejścia na długości niewiele ponad 1 m[1].

Wapienie, w których znajduje się schronisko pochodzą z jury późnej. Brak nacieków i namuliska. Schronisko jest w całości oświetlone[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Schronisko jest znane prawdopodobnie od bardzo dawna. J. Zinkow podaje, że ukrywali się w nim ludzie podczas wojen[5]. Duża część jego sali została przez ludzi przekształcona, ludzie również wykuli otwór lewy. Schronisko wykorzystywane jest przez wspinaczy, którzy w jego prawym otworze zamontowali stanowisko zjazdowe[1]. Schronisko zinwentaryzował Kazimierz Kowalski w 1951 roku. Podał jego położenie, plan i nadał mu nazwę Schronisko w Górze Winnicy I[6]. W sierpniu 1999 roku M. Pruc i T. Kościelniak sporządzili nowy plan i dokumentację schroniska[1].

Plan

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Marcin Pruc, Mariusz Szelerewicz, Schronisko w Winnicy Pierwsze, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-10-14].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-10-14].
  3. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2
  4. Paweł Haciski, Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przewodnik wspinaczkowy, Warszawa, RING, 2015, ISBN 978-83-937960-0-7
  5. Julian Zinkow: Tyniec i Wzgórza Tynieckie. Informator turystyczny. Kraków: Wawel-Tourist, 1978, s. 43–45.
  6. K. Kowalski, Jaskinie Polski, tom. 1, Warszawa: Państwowe Muzeum Archeologiczne, 1951